125cc Motor İle Motosiklete Başlangıç
125cc Motor İle Motosiklete Başlangıç

125cc yeni ehliyet alacaklar için artık başlangıç motoru ve bu başlangıç motosikleti için motosiklet firmaları bir çok yeni model hatta 110cc'lik modeller bile çıkartıyorlar. İlk süreceğiniz için kask, mont, pantoloneldiveniniz ve motosiklet botunuz tam olsun.

Nasıl seçilir, neye göre başlangıç motoru seçilmelidir? 

1. Cross mu? Racing mi? Tarz ve modeli belirledikten sonra geri kalan daha kolaydır. Rahatlık arıyorsan, Yamaha Ybr 125 ama dengeli ve hızlı olsun istiyorsan Yamaha r125’tir. Hangisi daha dengelidir, derseniz tabi ki Kros model (WR 125X - R) daha dengelidir. Diğerleri yol ve şehirli modeldir ama kötülemiyorum yanlış anlaşılmasın. Dağ, dere - tepe bana vız gelsin, çukurlardan etkilenmesin diyorsanız ilk seçeceğiniz model dayanıklı olsun. Sonuçta iki yıl kullanacaksınız. Yamaha'nın 125cc'lik MT serisine bakmayı ihmal etmeyin.

2. Yakıt yönünden 125cc’lik motor daha iyidir yanlışına kapılmayın. Motosikletlerin hepsinin yakma oranı birbirinden farklıdır. Yamaha Ybr 125 veya Honda cb 125 ace yakıt acısından çok iyidir. Az yakar. Mondial’i de es geçmeyin ama dayanıklılığına bir ışık yakmak gerek, buna yorum getirmeyelim, forumlarda ve facebook sayfalarında araştırıp siz karar verin. Mondial’in modelleri hem parça olarak ucuz hemde parçası bol. Bunu bir düşünün.

3. ABS’li olanı al, yanlış burada başlıyor... ABS sadece frenlere asıldığınızda kaymanızı frenlemek için son anda devreye girer ve frenlemede dengeyi korumak için vardır. Her zaman ABS devreye girmez. Başka bir önerim ise KTM duke 125 modelinde standart olarak ABS var, motosikleti güvenlik noktası olarak sunan bir motor firması. Dikkate alınması gerek. Yeni başlayanlar için biraz atak gelecektir ama eliniz o gaza alıştığında tasından vazgeçilmez.

4. 125cc alacaksan otomatik daha iyi hemde daha az yakar, işte bir yanlış daha. Bir önerim ise Aprilia RS4 125 olup 125cc’lerde 4 zamanlı motorun temsilcisidir. Seriliği ile süspansiyonu ile yolda kendinizi kuş gibi hissedeceksiniz.

5. Honda CBR 125 modeli ise paha biçilemez bir çekiciliği var alan her kişiyi memnun eden renklere ve gidişe sahip. Ama unutmayın bu başlangış seviyesi motoru önerileridir. CBR 125 torklu bir makinadır ve tahmininizden daha seri olabilir, binmeden ve test etmeden göremezsiniz. Bundan sonra geçilecek motor en azından 250cc olmalıdır, yani cc yükseltmek tabiri ile uyuşan bir model motosikletim olsun istiyorsanız, verimli ve hızlı olsun istiyorsanız, 125cc'den sonra 250cc motor en idealidir.

Son sözler: Siz ikinci motorunuzu alıyorsanız yukarıdaki tüm sözleri unutmalısınız. 125cc deneyimini çoktan aştıysanız 300cc veya yukarısında bir model seçin, özellikle Honda ve Kawasaki firmaları ikinci motorunu alacaklar için 500cc bandı altında bir çok motosiklet tipi çıkarttılar. Honda CBR 300 ve Kawasaki Ninja 300, KTM Duke 390 üst versiyon kullanıcıları için mükemmel denilecek cinstendir. Çok cc olmasın diyenler için TVS, Bajaj motorların 200cc'lik modelleride tercih edilebilir.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.