Bell mi Shoei mi? Hangi kaskı almalıyım?

Bell mi Shoei mi? Hangi kaskı almalıyım?

Bell kask ve Shoei kask markaları kask endüstrisinde 50 yıldan uzun süredir, motosiklet sürücülerine zengin araştırma ve geliştirme teknolojileriyle sağlam ve yüksek kalite ürünler sunuyorlar. Bu kadar uzun bir zamanda yarattıkları güven ve marka algıları bile satın alma alışkanlığınızı etkileyebilir ama yine de sizin için hangi marka daha doğru, karar vermek zor olabilir. Sizin spesifik sürüş tarzınızı, zevklerinizi ya da ihtiyaçlarınızı karşılarken, Shoei ve Bell kaskların ayrıldığı birkaç farklı bakış açısı olabilir.

Karşılaştırabilmek için, öncelikle her iki markanın da sunduğu ürün skalasına bir göz atalım.  Kapalı kasklarda her iki marka da 4 farklı seçenekle karşımıza çıkıyor. Çene açılır kasklarda ise Shoei’de 2 model varken, Bell’de bir model bulunuyor. Açık kasklarda ise, Bell 2 adet ¾ modeli ve efsane Rogue modelinin de aralarında bulunduğu 4 açık kask modeli ile öne çıkıyor. Shoei’nin ise sadece bir ¾ modeli bulunuyor. Off-road dünyasında ise, Bell SX-1, MX-1 ve Moto 9 modeliyle giriş, standart ve üst düzey kask sınıflarının tamamına cevap verirken, Shoei VFX-W ile tek bir model sunuyor. Buna karşılık Shoei’nin dual sport kaskı Hornet DS dikkat çekerken, Bell’in buna bir cevabı bulunmuyor.

Her ne kadar iki marka da yakın yaşlarda olsa da, Bell hala ‘eski moda’ aurasını taşırken, Shoei daha modern bir imaj taşıyor. Bell’in araba kasklarından gelen ‘vintage’ geçmişi, tasarımlarına ve grafiklerine yansıyor ve onu bir ‘klasik’ yapıyor. Ayrıca Bell’in off-road kasklarında öne çıkışı, off-road sürüşün Amerika’da Avrupa’dan çok daha eski bir geçmişe dayanmasından da kaynaklanıyor. Bu sayede ‘denenmiş ve gerçeğe dayalı’ tecrübelerden yola çıkarak, iyi kasklar üretiyorlar.

Shoei ise uzun yıllardır kapalı kasklarda teknik olarak gelişimin en üst seviyesi olmaya devam ediyor. MotoGP’de daha çok kendini gösteren Shoei iken, Bell daha çok cross yarışlarında öne çıkıyor.
Her iki kask markası da orta-oval kabuk yapısı ile birbirine yakın şekilde kasklar tasarlıyorlar. Shoei’nin RF-1100 ve X-12 kask modelleri ile Bell Star ve Revolver Evo kaskları aynı şekilde uzun-oval kafa yapısına uyum sağlarken, Shoei Qwest ile Multitec ve Bell Rogue ile Vortex yuvarlak-oval kafa şekline göre tasarlanmış.

Böyle tarif edildiğinde iki markanın hissettirdiği iç yapı size benzermiş gibi gelebilir ancak aslında öyle değil. Öncelikle iç malzeme yapısı ve yanak pedleri, şekilleri ve kalınlıkları birbirinden apayrı diyebiliriz. Bell’in yanak pedleri daha konforlu ve daha iyi sarıyorken, Shoei’nin yanak pedleri daha ince ve aerodinamik diyebiliriz. Ayrıca Bell’in iç yapısı daha ‘yumurta’ şeklinde diye adlandırılabilinir ve bu anlamda AGV’ye yakın olduğunu söyleyebiliriz. Buna karşılık, Shoei Arai’ye yakın bir yaklaşımla ön ve arkanın simetrik oluşuyla daha yuvarlak bir kafa yapısına karşılık geliyor.

Elbette bu konu son derece göreceli bir kavram, o sebeple deneyebildiğiniz kadar çok model kask denemenizi tavsiye ederiz. Ancak bu sayede kafa kemik yapınıza uygun kaskı bulabilirsiniz.

Bir kaska güvenlik için ihtiyaç duyarız ama birçoğumuz kaskımızı aslında spesifik özellikleri için satın alırız. Shoei ve Bell’in bu anlamda bize sunduğu birçok özellik mevcut. Şimdi onlara bir göz atalım:
Vizörler: Shoei’nin çabuk değiştirilebilir vizör sistemi muhtemelen sektörün bu alandaki en kolay yöntemi. Bell’in 3.2 mm kalınlığındaki özel lensli vizörleri ise son derece konforlu. Bu kalınlık ve üzerindeki özel tabaka sayesinde buğu yapmaz özelliğe sahip oluyor. Ancak yine de birçok sürücü Shoei’nin kapalı kasklarında standart olarak kutudan çıkan ve kaskın camına yerleştirilen ‘pinlock’ buğu önleyicinin soğuk ve sisli havalarda daha iyi sonuç verdiğini düşünüyor.

Havalandırma: Shoei’nin X-12 kaskı en gelişmiş hava kanalı sistemleriyle sektörün en iyisi görülürken, Bell’in Star modeli de bu anlamda ona yaklaşıyor.

Güneş Vizörü: Shoei son yıllarda geliştirdiği Neotec, J-Cruise ve GT-Air modelleriyle sektörün bu anlamda öncüsü olurken, Bell, tıpkı Arai gibi, dahili güneş vizörüne karşı duruyor ve bu sorunu fotokromatik renkli vizörleriyle çözüyor.

Bell kask ve Shoei kask markalarının her ikisi de kask endüstrisinde çok önemli bir ağırlığa sahip ve bu iki markadan birinin kaskını taktığınızda sizi hüsrana uğratmayacaklarını görecek ve onlara saygı duyacaksınız. Yine de her ikisinin de önde olduğu yanlar ve alanlar mevcut, Bell cruiser ve off-road kasklarda öne çıkarken, Shoei kapalı ve racing kasklarında kendini göstermeye devam ediyor. Burada önemli olan, her iki markanın da her gün daha fazla araştırma ve geliştirmeye önem göstererek daha iyi teknolojiler ortaya koyabilmesidir. Sizin güveniniz, paranız ve kafanız Bell ve Shoei kasklar ile iyi ellerde (ya da fiberglass kabuklarda) dır.
 
 • Güncel kampanyalarımızdan ve fırsatlarımızdan haberdar olmak için e-bülten aboneliğimize kayıt olunuz.

 • Motosiklet kaskıİNTERNETTE GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
 • %100 Orijinal Ürün
  Garantisi
 • Havalede
  %5 İndirim
 • İade ve Değişim
  Garantisi
 • En Çok Çeşit
  En İyi Fiyat
 • 200 TL Üzeri
  Ücretsiz Kargo
 • Kapıda Ödeme
  Kolaylığı
 • 9 Taksit
  Seçeneği
 • Her Alışverişte
  %3 Parapuan
 • Üyeliksiz
  Hızlı SiparişBu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.