AGV mi Nolan mı?

AGV mi Nolan mı?

AGV ve Nolan İtalya’nın 2 ünlü kask markası. Her iki marka da her yıl binlerce kask üretiyor ve satıyor. Peki hangisi daha güvenli, AGV mi Nolan mı?
AGV’nin tarihi, neredeyse motosiklet yarışlarının tarihi ile eşdeğerdir. AGV’nin ürettiği ilk motosiklet kaskı deriden yapılmaydı. 50’lerde ilk modern tasarımını üreten marka, kasklarını teknolojik yenilikleri takip ederek oluşturuyor. Üretiminde kalite kontrol ve tasarım ön planda yer alıyor. Özellikle uzun oval biçimli olan AGV kaskları ile sürücülerin rahatlığı ve korunması amaçlanıyor. AGV’nin adı artık ünlü MotoGP yarışçısı Rossi ile bir anılıyor.

1972’den beri motosiklet sürücüleri için kask üreten Nolan ise, İtalyan kalite ve tasarımını yansıttığı kaskları ile güvenliğinizi sağlıyor. Nolan motosiklet kasklarında güvenli sürüş keyfi ile İtalyan tasarımının estetiğini bir arada bulabilirsiniz. Nolan, kasklarında en iyi malzemeyi kullanmasıyla ünlüdür. Ayrıca açık, kapalı, çene açılır, çenesi çıkan ya da interkom kask modelleriyle pek çok seçeneğe sahip. Casey Stoner ve Marco Melandri gibi yarışçıların kask tercihi olmuş olan marka Grex ve X-Lite gibi yan markalara da sahiptir. Türkiye'de N64, N86, N104, N44 modelleri bulunan Nolan, ucuzdan pahalıya çok farklı fiyatlarda kask üretmektedir. Tüm Nolan kask modellerinde Lexan isimli polikarbon türevi bir malzeme kullanılmaktadır.

Bu sezon AGV’nin en çok satan modeli AGV K3 SV, Nolan’ın en çok satan modeli ise Nolan N86’dır. Her ikisi de güneş vizörlü kapalı kasklardır. Fiyatları da birbirine son derece yakın olan bu 2 kask modeli arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız, bu yazımızı mutlaka okuyun.

Malzeme: Nolan N86 modeli, diğer tüm Nolan kasklar gibi, bir tür polikarbon malzeme olan Lexan’dan yapılmıştır. Buna karşılık AGV K3 SV sertleştirilmiş Termoplastik dış kabuktan yapılmadır. Ancak her ikisi de bağımsız Sharp testlerinden 4 yıldız almaktadır.

Nolan N86 beş farklı bedende tek kabuk ile üretilmiştir, yani XS’dan XXL bedene kadar tüm bedenlerin dış kabuğu aynı boyuttadır, sadece iç pedlerin kalınlıkları değiştirilerek beden farklılaşmaktadır. AGV K3 SV’de ise 2 farklı kabuk boyutu mevcuttur.

Vizör: Her iki model de güneş vizörlüdür. Özellikle şehir içi kullanımda kaskınızda dahili güneş vizörü olması son derece konforludur. Nolan N86’nın güneş vizörü AGV’ye kıyasla biraz daha yukarıda kalmaktadır. AGV K3 SV’nin vizörü ise tam kapatmaktadır. Nolan N86’nın dış vizöründe pinlock (buğu önleyici) takılı olarak gelmektedir. Buna karşılık AGV K3 SV’nin camı anti-fog yani buğu yapmaz özelliğe sahiptir. Ayrıca çene kısmında yer alan özel havalandırma boşluğu sayesinde buğunun önlenmesi amaçlanmıştır. Ancak yine de dahili pinlock sistemi ile Nolan’ın bu konuda daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

İç Yapısı: Her iki kaskın da içi tamamen çıkarılabilir ve yıkanabilir. İki modelin de iç pedleri son derece yumuşak ve rahattır, ancak AGV K3 SV’nin pedleri 3D kesimi ile yüzünüzün şeklini alan yapıya sahiptir. AGV ve Nolan’ı birbirinden en keskin ayıran nokta ise, kafa yapısıdır. Nolan daha yuvarlak kafa yapısına uygunken, AGV uzun oval dediğimiz kafa yapısına uymaktadır. AGV K3 SV’nin agresif yapısı özellikle çene kısmı daha çıkık kişiler için rahatlık sağlarken, benzer yapıda olan kişilerde çene kısmı açıkta kalmaktadır.

Sessizlik: Tamamen öznel yorumlar olmakla birlikte, AGV’nin Nolan’dan daha sessiz olduğunu söyleyebiliriz.

Aksesuar: Nolan’ın birçok modelinde dahili olarak sunduğu N-Com sistemi ile, kaskınıza entegre bir bluetooth interkom sistemine sahip olabilirsiniz. N86 modelinde Classic N-Com serisi olan siyah, beyaz, gri gibi düz renklerde ve Rapid ve Flow gibi desenlerde dahili N-Com sistemi bulunmaktadır. Diğer renklerde ise interkom cihazının yerleşeceği boşluk yer almamaktadır. AGV de ise benzer bir sistem mevcut değildir.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.