Arai vs. Schuberth

Motosiklet kaskı almak isteyen motosiklet sürücülerinin sıklıkla birbirine sorduğu sorulardan biridir: Hangi kaskı seçmeli?: Arai mi Schuberth mi?
 

Arai Japon bir marka, üç kuşaktır devam eden bir aile şirketi, ürettiği her bir kaskın tamamen el yapımı olduğunun altını dikkatle çizen ve kendisini sürekli geliştiren bir teknoloji ustası. Schuberth ise Alman devi, sağlamlığın ve güvenin simgesi. Her iki marka da 70 yıldır sektörde ve en tepede. Peki nedir farkları? Size hangisi daha uygun, buna nasıl karar vereceksiniz?
 

Her iki markanın da kendini öne çıkarttığı 2 farklı özelliği mevcut. Arai’ninki el yapımı olmak. Her bir kaskın el emeğinin 18 saat sürdüğünü iletiyorlar. Schuberth’inki ise dünyanın en sessiz kaskını üretmiş olmak. Racing serisi SR1 ve Sport Touring modeli S2 Sport için belki bu makul ve anlaşılabilir bir iddia, ancak aynı hedefi çeneden açılır kask modeli Schuberth C3 Pro ile de sürdürüyorlar ve bunu başarıyorlar.

C3 Pro gerçekten dünyanın en konforlu kasklarından biri. Bu sebeple de uzun yol severlerin gözdesi. Schuberth’in yine bu sebeple geliştirdiği SRC interkom sistemi de gerçekten eşsiz. C3 Pro, S2 Sport ve Schuberth’in açık kask modeli M1 için 3 farklı SRC interkom sistemi bulunuyor. Bu sistem için kaskların içine özel bir anten sistemi yükleniyor, siz SRC sistemi satın aldığınızda kaskın alt kısmından pedler çıkarılıyor ve yerine SRC sistem yerleştiriyor.Bu sayede interkomun komut butonları kaskınızın alt kısmında yer alıyor. Ortalıkta ne bir kablo, ne de kaskın dış kısmında bir cihaz olmuyor ve tabii dolayısıyla muhteşem bir ses sistemi ile ister müzik dinliyor, ister telefonunuza cevap verebiliyor, isterseniz de seyahatiniz boyunca diğer motorlardaki grup arkadaşlarınızla konferans görüşme yapabiliyorsunuz.
 

Racing kasklarda ise Arai uzun yıllardır ürettiği RX-7 serisi ile gerçekten çok ünlü. Efsane olmuş bu model, spor motor kullanıcıları açısından güvenliğin son noktası olarak addediliyor. Ama iş hafiflik ve sessizliğe gelince, Schuberth onu bu alanda yine zorluyor. Çünkü Schuberth SR1 kask, M bedende sadece 1350 gr iken, RX-7V 1750 gr civarında.


Ama yine de MotoGP ve Dünya Grand Prix yarışlarında test edilmiş Arai RX-7 efsanesini yerinden oynatmak zor. Dani Pedrosa, Nicky Hayden, Colin Edwards, ve Randy Mamola gibi bir çok yarışçı tarafından test edilen ve onlar için üretilmiş grafiklerle satışa sunulan Arai RX-7V, elbette kendini bir yarışçı gibi hissetmek isteyen tüm sürücülerin hayallerini süslüyor.

Arai’nin sektörde tek olduğu bir konu var ki, o da kaskları kafa yapılarına göre sınıflamak ve iç yapıyı buna göre oluşturmak. Söz gelimi Arai Quantum serisi uzun-oval dediğimiz kafa yapısına daha uygun olarak üretilmiş. Bu alanda karşısında Schuberth S2 Sport ile bulunuyor ancak marka ürününü bu şekilde sınıflandırmamış. Ama kaskı ters çevirip iç yapısına ve uzun çene kısmına dikkat ettiğinizde bunu görebilirsiniz. Dolayısıyla yuvarlak kafa yapısına sahip değilseniz ve uzun bir çeneniz varsa, diyelim Shoei GT-Air kaskta mutlaka çeneniz kaska değecektir ancak aynı sorunu Arai Quantum kaskta ya da Schuberth S2 Sport modelinde yaşamazsınız.
 

Kafanızı hangisine emanet edeceğinize karar verirken, önceliklerinizi düşünün ve ona göre kaskınızın hangi marka olacağını seçin. Elbette her ikisi de ucuz kasklar değil ama hangimiz kendimize bir değer belirleyebiliriz ki? Arai kasklar ve Schuberth kaskları incelemek için Bostancı’daki Motosiklet Aksesuarları mağazamızı ya da motosikletaksesuarlari.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.