Başlangıç Motoruna Bu Yazıdan Sonra Karar Verin
Başlangıç Motoruna Bu Yazıdan Sonra Karar Verin

Bir 125cc ya da en fazla 250cc hatta küçük bir motosikletle başlamanızı öneririz. Kursa gidin ve mutlaka ehliyetinizi de alın. 

Alacağınız Motosiklet her şeyden önce temiz ve ucuz bir ikinci el olmalıdır ki, tüm teknikleri denemekten çekinmemelisiniz. Gereğinden pahalı bir motor alırsanız, denemekten, düşürmekten, çizilmesinden çekinirsiniz kıyamazsınız bu da sizin sürüş yeteneklerinizin gelişmesini engeller.

Kontrol edebileceğiniz bir motor olması gerekmektedir. Ağır olmamalı ve fizik yapınıza beden ölçülerinize uyumlu olmalı. 

Eğitim alırken farklı motosikletlerde deneyim yapmaya çalışın. Ehliyet almak hemen trafiğe çıkabileceksiniz demek değildir. Trafikte deneyim gerektirir. O yüzden kask, mont, pantolon veya koruma yani dizlik, bellik, eldiven ve botunuz mutlaka olsun.

Yüksek bir motosiklete binmek sizi denge konusunda zorlayacaktır.

Kademeli olarak motosiklet deneyiminiz artar buna uygun motosiklet 125cc ile 250cc aralığındadır. 500cc ile kendinizi yollara atmanız ben bugün kaza yapmak istiyorum demektir.

Konsantrasyon motosiklete olacağından sizi yormayacak kadar dengeli olmalıdır. Başlangıç için scooter güzel bir seçenektir.

Fazla atak, torku kuvvetli motosiklet sizi zorlayacak ve dengenizi bozacaktır. Ayaklarınıza ve ellerinize ilk başta çok görev düşüyor. İlk başlayanlar dengelerini her zaman ayakları ile sağlarlar hem dururken hem kalkarken.

Fiziksel olarak size uymayan bir motosiklet sizi yoracaktır, bu da sizin gereğinden fazla dengede kalma, motosikletle uğraşma sonucunda konsantrasyon eksikliğine neden olacaktır.

Başlangıç için örnek motosikletler

Yamaha YBR 125, Honda CBR 125, Honda CBF 150 , Yamaha YZF R125, TVS Apache, Kanuni Phantom, Bajaj, Yamaha MT 125, Honda PCX 125, APrilia RS4 125, KTM Duke 125

200cc - 250cc kategorisinde ise:

Kawasaki 250, Honda CBR 250, Yamaha X-city 250, Yamaha X-max 250, Bajaj 200 RS, Aprilia RS4 250, KTM Duke 200
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.