Bayan Motosiklet Kıyafetleri

Bayan Motosiklet Kıyafetleri

Motosiklet birçoğumuz için vazgeçilmez bir tutku olabilir ama trafiğin her geçen gün daha da katlanılmaz olduğu büyük şehirlerde, bir ulaşım aracı olarak motosiklet kullanmaya başlayan bir çok sürücü var. Bunların bir kısmı da elbette bayan sürücüler. Üstelik onlar bizce daha da bilinçliler, çoğunlukla tüm ekipmanlarını motosikletlerini almadan önce ediniyorlar, ehliyetten sonra eğitimlerini alıyorlar ve ardından şehir içinde motosiklet kullanmaya başlıyorlar. Peki bayan motosiklet sürücüleri aksesuarlarını seçerken nelere dikkat etmeliler?

Yeni başlayan bayan motosiklet sürücüleri genellikle yaz aylarında motosiklet kullanmaya başlar çünkü henüz acemiyken bir de kötü hava koşullarını düşünmek istemezsiniz. O yüzden genellikle ilk bakılan ekipmanlar; kask, yazlık bayan montu ve yazlık bayan eldivenidir.

Kasktan başlayacak olursak, ‘bayan motosiklet kaskı’ diye bir şey var mıdır? Kalıp olarak böyle bir şey yok aslında, çünkü kask ölçüleri aynıdır. Birçok markada 52-53 cm XS beden, 54-55 cm S bedendir. Bayanların büyük çoğunluğu XS,S ya da M beden giymektedir. Bu sebeple bayanlara yönelik desenler, yani çiçekli, pembe-mor ağırlıklı ya da parlak renklerin kullanıldığı kadınsı motifler bu bedenlerde yapılır. Öncelikle en önemli tavsiyemiz, yaz aylarında olduğunuz için ‘yazlık kask’ yanılsamasıyla açık kaska yönelmemeniz gerektiğidir. Hayatınızda ilk kez kask kullanıyorsanız, elbette ilk kez taktığınızda o kask size fenalık verecek, sizi terletecektir. Üstelik kaskla birlikte küpe takamazsınız, makyaj da yapamazsınız. Ama tüm bunlar artık önemsiz, çünkü artık arabadaki gibi bir dış kabuk yoktur etrafınızda, öyleyse siz de o dış kabuğu giymek zorundasınız. Bu sayede artık randevularınıza gecikmeyecek, hayatınızdan çıkarttığınız trafikle ömrünüze 15 gün ekleyeceksiniz.
 

Öyleyse kural bir: Hangi mevsim olursa olsun, tam kapalı bir kask kullanalım. Elbette havalandırma kanalları iyi bir kask seçersek, yazın daha rahat ederiz. Ayrıca dahili güneş vizörü olursa, güneşli günlerde daha kolay kullanımı olur ve buğu önleyici pinlock’u da olursa, bahar ve kış aylarında vizör buğu yaptığı için kendimizi tehlikeye atmamış oluruz. Biliyoruz kadın gözüyle kaskın rengini sevip sevmediğimiz, motorumuza uyup uymadığı, aynı renk mont bulup bulamadığımız da önemli ama öncelik güvenli ve konforlu kaskı bulmakta. Öyleyse birkaç örnek verelim: Nolan N86 Bloom Kapalı Kask modeli, hem güneş vizörüne sahip, hem pinlock (buğu önleyici) aparatı üzerinde geliyor. Üstelik Nolan markası hem konforlu hem güvenli kasklar üreten Türkiye’nin en çok satılan kask markalarından biri. Üstelik elegant bir grafik tasarıma sahip. Amerika’nın ünlü kask markası HJC’nin IS17 modelinin tıpkı bu özelliklerde iki farklı kaskı bulunuyor. HJC IS-17 Barbwire Mc31 ve HJC IS-17 Mission Mc5F Siyah Pembe Kapalı Motosiklet Kaskı ayrıca kasklara güvenlik puanı veren bağımsız kuruluş Sharp testlerinden de 5 üzerinden tam puan alıyorlar.
 

Bayan motosiklet montu konusuna gelirsek, işte burada kalıp farklılaşacaktır. Çünkü bir montun sizi en iyi şekilde koruyabilmesi için omuz ve dirsek korumalarının üzerinize tam oturması gerekmektedir. Kadınların ve erkeklerin kol boyları, omuz genişlikleri birbirinden apayrıdır. O sebeple unisex motosiklet montu diye bir şey pek yoktur, olsa da pek sağlıklı olmaz. Yeni başlayan bir sürücüyseniz, birkaç kez düşmeniz olasıdır, o yüzden sizi en serin tutacak yazlık file bayan motosiklet montu ile değil, en üst düzeyde koruyacak bayan deri motosiklet montu ile başlamanız daha iyi olabilir.

Derinin sürtünme mukameveti en yüksektir, sürüklenme durumunda parçalanma olasılığı en düşük malzemedir. Ama elbette asla ucuz değildir, genellikle tekstil montların iki katı fiyattadır ama dediğimiz gibi, en iyi koruyan da odur. Dainese Deri Bayan Motosiklet Montu G. Racing D1 Pelle Siyah ve Revit Bayan Deri Motosiklet Montu - Allure 2 Siyah hem şık hem güvenli bayan deri motosiklet montlarına iyi iki örnektir.
 

Yazın en sıcak günlerinde ise yazlık file montlara geçiş yapacak olursak, Dainese Bayan Motosiklet Montu - G.Hydra Flux kırmızı çok iyi bir seçim olabilir, üstelik parlak kırmızı rengiyle herkesin size bakacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca bu kadar hafif file bir montla terlemeniz gerçekten imkansız ve eğer bir yaz yağmuruna yakalanırsanız montun içinde su geçirmez astarı bulunuyor.
 

Kışlık bayan motosiklet montlarına göz atacak olursak, daha sade seçenekler arayanlar için Revit Jupiter Bayan Motosiklet Montu ya da Dainese Arya D-Dry Bayan Motosiklet Ceketi çıkarılabilir termal astarlı oluşlarıyla çok iyi iki alternatif. Üstelik her ikisi de suya dayanıklı ama montunuzun daha uzun süre ilk günkü gibi durmasını isterseniz, motosiklet yağmurluğunuzu yanınızdan ayırmamanızı tavsiye ederiz. Ama daha üst düzey su koruması ve hava alabilirlik isterseniz gore-tex bayan motosiklet montlarından tercih edebilirsiniz. Mesela Alpinestars New Land Gore-tex Bayan Montu ya da Dainese Zima Bayan Gore-tex montu tam size göre olabilir.
 

Öyleyse kural iki, korumaları CE belgeli ve en iyi şekilde üzerimize oturan, iyi kalite bir bayan motosiklet montu seçmeliyiz ve ayrıca hasta olmamak için doğru mevsimde doğru montu tercih etmeliyiz. Elbette farklı mevsimler için farklı montlar almak istemiyorsanız, Revit Levante dört mevsim bayan montu sizin için en doğru seçenek olacaktır, çünkü içindeki termal astarı ve su geçirmez içliği çıktığında geriye file yazlık bir mont kalmakta ve bu sayede montunuzu her mevsim kullanabilmektesiniz. Ancak önemli bir nokta var, tüm bu iyi markaların sırt koruması ayrı satılmaktadır.

Sözgelimi Revit Levante mont için Revit Seesoft level 2 sırt korumasından alabilir ve montunuzun cebine yerleştirebilirsiniz. Sadece Richa markasında bu durum farklıdır ve Richa’nın dört mevsim bayan motosiklet montu Boomerang modelinde dahili olarak level 2 (üst düzey) sırt koruması yer almaktadır. Üstelik Richa Boomerang Bayan Montu büyük beden bayan motosiklet montu arayan bayan sürücüler için de kurtarıcıdır çünkü bayan motosiklet kıyafetleri genellikle tüm kadınlar ipincecikmiş gibi yapılmaktadır. Oysa Richa Boomerang bayan mont 2XL bedene kadar mevcuttur.
 

Tıpkı motosiklet montları gibi, motosiklet eldivenlerinde de unisex zordur, bayanların parmakları genellikle daha kısa, elleri daha incedir. Eldivenin elimize oturması son derece önemlidir çünkü korumaların yerleri doğru olmalıdır, parmak üstü korumalar tam eklem yerlerine gelmeli, avuç içinde yere değecek ilk noktada kaydırıcı dediğimiz kısım doğru noktada olmalıdır. Bu yüzden bayan motosiklet eldiveni tercih edilmelidir. Ancak bayanların genellikle artçı olduğu düşünülerek, bayan motosiklet eldivenleri korumasız ya da daha az korumalı yapılmaktadır. Ancak mesela Revit Summit deri bayan motosiklet eldiveni modeli aradığımız tüm korumalara sahiptir.
 

Peki kask+mont+eldiven üçlüsü güvenlik için yeterli mi? Asla değil. Bir kere mutlaka ve mutlaka diz koruma gerekiyor. Bunun için iki alternatifiniz var, iyi bir diz koruma takabilir ya da motosiklet pantolonu giyebilirsiniz. Diz korumalar genellikle çirkin ve kaba görünüşlü olduğu için bayanlar tarafından tercih edilmiyorlar. Burada size Dainese Knee-V Dizlik önerebiliriz. Hem uzun ve ince olduğu için bir bayanın bacağına en iyi şekilde oturacak bir yapıda, hem de görünüşü kaba değil, ayrıca 1621.1 güvenlik lisansına sahip iyi bir koruma ürünü. Eğer pantolon kullanmayacaksanız, sadece diz kısmınızı koruyacak paten dizliğine benzer diz korumalar yerine, Dainese dizlik gibi bir ürün tercih etmelisiniz.
 

Eğer yanınızda bir dizlik taşımak istemiyorsanız ve takıp çıkartmak sizi sıkıyorsa, öyleyse kevlar korumalı bir bayan kot pantolon tavsiye edebiliriz. Bu pantolonların iç kısmında sürtünmeye ve yanmaya aşırı dayanıklı kevlar malzeme bulunur ve ayrıca diz ve kalça kısmında sastec korumaları mevcuttur. Ayrıca artık Dainese Jessville Skinny Jeans Bayan Motosiklet Pantolonu gibi güzel tasarımları da mevcut.
 

İhmal edilmemesi gereken bir başka aksesuar ise motosiklet botlarıdır. Kırılmaz ve kaymaz taban, bilek ve kaval kemiği koruması ya da egzozdan kaynaklı oluşabilecek yanıklara karşı, bayan motosiklet botları hayati önem taşımaktadır. Tavsiyemiz uzun ve full koruma bir bayan motosiklet botu olur, burada da Dainese Svelta Gore-Tex Bayan Motosiklet Botu çok iyi alternatif olabilir. Daha uygun fiyatlı bir alternatif içinse Falco Woman Venus 2 Black Bayan Motosiklet Botunu inceleyebilirsiniz.

 

 

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.