Bobber Motosiklet Nedir?
Bobber motosiklet nedir?

Bir Bobber motosiklet aslen 1990'larda 1930'larda bir bob-job ('bob-işi') olarak adlandırılan, motosikletlerin özel bir modelidir. Tipik yapı, motosikletin aşırı gövde yapısının sökülmesini içerir; ön çamurluğun çıkarılması ve " bob " ( bob tail gibi ) olan arka çamurluğun kısaltılması ve ağırlığın azaltılması için tüm gereksiz parçalar kaldırıldı. 

Tarihçe
Bob-job (bob işi), 1920'lerin sonlarında ortaya çıkan ve Harley-Davidson 'J' serisi v- ikilisine dayanan daha önce yapılmış bir Amerikan özel motosiklet olan 'Kesme' motosikletinden evrimleşti . Kesim, görünümün modernize edilmesi ve yaşlanan J serisi Harley Davidson performansının iyileştirilmesi için yaratılmıştır. Ön çamurluk kaldırılarak, arkadan kısalma ve tüm fazla aksesuarların kaldırılmasıyla, motosiklet önemli derecede hafifletildi. Kesim, ayrıca, koltuk tüpünün alçaltıldığı ve dingil mesafesinin kısaldığı ve direksiyon kafası ile arka aks arasında süpürme diyagonal hattı bulunan daha düşük ve daha kısa bir makine ile sonuçlanacak şekilde modifiye edilmiş bir çerçeve ile karakterize edildi.

1933 yılında AMA Sınıf C yarışını başlattı; bu yarışmada, sadece ulusal yarışa kazandırılan puanlarla, yarışmaya katılan yarış motosikletlerinin yarışması motosikletleri kullanılabildi. Indian Daytona Scout [3] ve Harley-Davidson WLDR ve WR [4] gibi C sınıfı yarışçılar 'bob işinin' ilham kaynağıydı; Bu sıyırma altındaki yarışçılar hiçbir cephe çamurluğu, kısaltılmış bir arka ve aşırı ağırlık yoktu. Yolcular, daha iyi performans ve bir stil ölçüsü için yarışçıların görünümünü doğrudan kopyalar. İlk bob işleri, 1930'ların ortalarında ortaya çıktı ve hafif renkte boyalı işler ve ekstra krom veya dekorasyon olmaksızın, karanlık rekabet ortamlarını yansıtmak eğilimindeydi.

İkinci Dünya Savaşı'ndan hemen sonra , sıcak çubuklarla paralel bob işleri, ekstra krom kaplama , metal pul boya işleri, pim çizgileri ve renkli döşemelik gibi dekoratif modifikasyonlara tabi tutuldu . Kenneth Howard (' Von Dutch ') , 1946'nın başlarında , Indian Scout bob işini vahşi boya işleri, küçük bir gaz deposu, çıkıntılı kaldırma çubukları ve arkadan yukarıya doğru çıkan egzoz boruları ile değiştirmeye başladı. [5] Bu tür değişiklikler, popüler bisiklet gösterileri gibi popülarite kazanmış olan bob işlerinin standardı haline geldi [6]veya sıradan yol bisikletleri. Bob işi 1950 ve 60'lı yıllar boyunca çeşitli yönlerde gelişti; bazıları kesinlikle popüler motosiklet ve sıcak çubuk gösterisi devresi için, bazıları kendine özgü 'club bisikleti' tarzına sahipti, bazıları sürükleme yarış uygulamasına yansıymıştı ve bazıları sadece orijinal C Sınıfı inspirasyonun bir devamıydı.

Bob-işleri, sahiplerinin estetik zevklerini yansıtıyordu ve ev inşa ediyordu; 1990'ların sonuna kadar piyasada üretilen ve yollara devam eden bir bob işi mevcut değildi. [7] Stil, Harley Davidson [8] [9] ve Honda gibi motosiklet üreticilerini de etkiledi . 

1990'ların sonlarında, bob işi terimi, "bobber" le popüler terimlerle kısaltıldı ve stil, özel motosiklet sahnesinde popülarite kazanmaya başladı. Çalılık bugün de tercih edilmeye devam ediyor; "bobber chopper" ve "retro-bobber" gibi melez stiller ortaya çıkmış olsa da. Bu tür adamlar, stilin devam eden evrimini ve kalıcı popülaritesini örneklendirmektedir. [12]

Bobbers vs Choppers
' chopper' terimi , bob işinin icadından 30 yıl sonra, 1960'ların ortalarına kadar basılı olarak görülemedi. chopper, 1940'ların sonlarında ve 1950'lerde ortaya çıkan, oldukça ayrıntılı, ağır kromajlı bob işlerinden sonra ortaya çıkan, bob işinin daha stilist ve teknik olarak aşırı bir gelişimidir. Bobberler genellikle modifiye edilmemiş çerçeveler etrafında inşa edilirken, chopperlar son derece değiştirilmiş veya ısmarlama çerçeveler kullanır. Doğrayıcı çerçeveler çoğunlukla kesilmekte ve kaynak yapılmaktadır. Bobbers, stok motosikletlerinden oldukça kolaydır ve genellikle el yapımıdır.

Özelleştirilmiş motosikletler pahalı olabilirken, bobber üreticileri, kitlesel pazar motosiklet aksesuar endüstrisinin gelişmeden önceki dönemi andıran, eski, ikinci el, geri dönüştürülmüş parçalar ve elle işleme tabi tutulan ürünler içeren ekonomik bir yaklaşımı benimseme eğilimindedir.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.