Diğer Araçların Size Düşmanca Tavır Almasının Altında Yatan 8 Gerçek
Trafikte karşılaştığımız kaza, çarpma, yaralanma gibi olaylarda çoktan aza doğru sıralama daha çok arabalar sonra otobüsler, kamyonetler, tırlar diye bir sirkülasyon gösteriyor. Motosikletler ise en son gurupta yer alıyor çünkü motor kazaları daha çok yaz aylarında oluyor. Miktarı çok gibi görünsede en az kaza yapan guruba giriyor.

Peki bu kadar az kaza olurken neden diğer araçlar bizlere düşmanca tavır alıyor, gelin bu olaya açıklık getirelim.

1. Siz trafikte daha hızlısınız ve kolaylıkla trafik olan yerden kendinize bir boşluk bulabiliyorsunuz, ama buraya dikkat edelim kendimizi ben buradayım benide görün diye işaretlememiz ve görünür kıyafetler seçmemiz gerekiyor.

2. Sizi gören belkide göremeyen diğer araç sahipleri trafikte bu kadar kolay hareket etmenizi biraz olsada kıskanıyorlar, kıskançlık kavgaya dönmeden ani manevralardan kaçınmak çözüm olabilir, belkide onlara fren mesafesi bırakmalıyız.

3. Hızlı gittiğiniz için yanlarından geçerken ani bir motor sesi ile irkiliyorlar ve laf söylememek için
kendilerini zor tutuyorlar, o yüzden yanlarından geçerken daha az sesli veya daha nazik olabiliyorsak bu bizim ve onların yararına olacaktır, açık renkli motor giysileri seçmek yararlı olabilir.

4.  Şerit değiştirirken bir çoğumuz sinyal vermiyoruz (genelleme yapmak istemem ama böyle) sinyal vermek bizimde hayatımızı kurtarır.

5. Uzun süre araçlarında beklemiş ve trafikte sıkılmış insanlardan hassasiyet bekliyoruz. Sizin üstünüze bilerek kıranlardan değil, sizi yanlışlıkla sıkıştıranlardan bahsediyorum, trafikte hoşgörü hayatta hoşgörü ile olur.

6. Dönüşlere yakın yerlerde araçların sağından veya solunda geçmeye çalışıyoruz. Bu tarz temkinsiz davranışlar hem kaza hemde ters davranışlara sebebiyet vermektedir, hem araba hem de motor için sinyal vermeyi unutmamak ve olabilecek kazayı önlemede hızlı düşünmek gerekiyor, zaten kask takmamayı unutmamak gerekiyor, kolda taşınan kaskın herhangi bir yararı yok.

7. Trafik ışıklarına uymayan bir çok motorcu gözümüze çarpıyor. Herhangi birşey olmadığını düşünürsünüz, sonuçta kendi sorumluluğunda fakat bu ışıkları takmamak veya uymamak araba sürücülerini ve diğer motor sürücülerinide rahatsız etmektedir.

8. Özellikle kamyon, tır, kamyonet gibi taşıtları sağından solunda hızlı geçiyoruz. Korna çalmak hem hayatınızı kurtarır, dönecekse bu araçların sizden haberdar olması olabilecek büyük kazayı ve ölümü engellemiş olur onların size karşı tavırlarını zamanla değiştirecektir.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.