Dönüş Hataları ve Tehlikeler Nelerdir?
Dönemeçlere girişte, henüz dönüşe başlamamışken ve gerekiyorsa fren yaparak hızınızı ve vites sayınızı sizi dönüşten çıkıncaya kadar gazlamaya izin verecek seviyeye indirin. Yani; dönüşe yattınız ve gazı zincir boşluğunu alacak kadar açtınız sonra apeks noktasında hız kazandırıcı gazı(pozitif gazlama) vererek dönemeçten çıkın. Vites değiştirmeye gerek kalmamalıdır.

Dönemeçlerde görüş kısıtlı ise o zaman uygun olan dönüş hattını görmemiz mümkün olmayabilir. Trafikte çift ve tek yönlü yollarda mümkün olduğunca karşı yönden gelen vasıtalardan uzak kalmağa çalışırız ve hattımızın dışını kullanırız ancak aniden daralan bir dönemeçte dönüş yayımız, kapatmak istediğimiz oranda olmayabilir ve bu durumda dönüş yönünün dışına doğru açılırız. Bu dönüşün sonu karşı trafik ya da dış banket veya bir tarla olabilir. Burada yapılması gereken şey dönemece yavaş girerek, dış hattı muhafaza etmek ve her an frenlemeye veya vites küçültmeye hazır olmaktır. Doğru viteste ideal hızda girmişseniz bile gazı biraz fazla açık tutmakta (devri yüksek tutmakta) yarar vardır. 

Çıkışını rahat gördüğünüz bir dönemeçse dönüşe dıştan girin ve apeksin ortasından geçen düze yakın bir çizgide çıkışınızı yapın. Tabi bunları yaparken kask, mont, pantolon, eldiven ve bot gibi motosiklet giyim ve aksesuarlarınız mutlaka takılı olmalı. Zaten bu gereklilik ve sizde bunu iyi biliyorsunuz.

Ödün verdiğimizde yaşanacak sorunların tamamından kendimiz sorumluyuz ve ortada hayatımız var.

İyi Sürüşler.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.