DOT Kask Güvenlik Sertifikası Hakkında
Aşağıdaki resmi ABD düzenlemedir ABD'de biz motosiklet motosiklet kask kapsayan DOT yönetmelikleri olarak bildiğimiz için, ya da "hukuk".

Başka bir deyişle, bir motosiklet kask üreticisi DOT standartları ve kask arkasındaki DOT etiket koyma hakkına karşılamak için aşağıdaki yönetmeliklere testine bir kask modeli göndermek zorunda kalacak.

FMVSS 218 (49CFR571.218) olarak bilinen Federal Motorlu Araç Güvenliği Standardı (FMVSS), çok detaylı olarak motosikletçiler tarafından kullanılmak üzere ABD'de satılan tüm kask "DOT" sertifikasyonu için gereksinimleri açıklanır.

asgari DOT sertifikası standartlarına uymayan Kask olarak satılan olmayabilir "motosiklet kask."

Snell Memorial Foundation FMVSS 218 farklı standart test standartları ve "Snell" sertifika sağlamak amacıyla ek bir sertifika kaynağıdır.

DOT standartlarına yerine geçmez Snell standartları; Snell standartları karşılayan tamamen isteğe bağlıdır.

ABD'de satılan tüm motosiklet kaskları gerekir ki onlar motosiklet kaskları için DOT standartları karşılamak için sertifikalı test laboratuvarında uygun prosedürler aracılığıyla gitmiş olmalıydı, ama onlar onaylı Snell olması gerekli değildir, DOT "sertifikalı" olarak.

hem DOT ve Snell standartlarını taşıyan bir motosiklet kask farklı test programları yoluyla gitmiş olabilir, ama ille de DOT standardına uygun kask üstün olmayabilir.

Orada standartlar ve test üzerinde bazı tartışmalar olduğunu ve düşünün daha da karmaşık hale Avrupa ECE 22.05 standardını .

Ayrıca yeni bakınız SHARP motosiklet kask derecelendirme sistemi İngiltere'de kullandı.

Federal Düzenlemeler Kanunu 
Başlığı 49, Cilt 5 - 1 Ekim'den itibaren Revize 2001 
CITE: 49CFR571.218

[Sayfa 643-659] 
BAŞLIK 49 - ULAŞIM

BÖLÜM V - ULAŞTIRMA ULUSAL KARAYOLU TRAFİK GÜVENLİĞİ YÖNETİM, BÖLÜMÜ

BÖLÜM 571 - FEDERAL MOTORLU TAŞIT GÜVENLİK STANDARTLARI - İçindekiler

Subpart B - Federal Motorlu Araç Güvenlik Standartları

Sec. 571,218 Standart No. 218; Motorsiklet kaskları.

S1. Kapsam. Bu standard, motosiklet ve diğer motorlu araç kullanıcıları tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış kasklar için minimum performans gereksinimleri belirler.

S2. Amaç. Bu standardın amacı, baş etkilerinden kaynaklanan motosiklet ve diğer motorlu taşıt kullanıcılarına ölüm ve yaralanmaları azaltmak.

S3. Uygulama. Bu standard, motosiklet ve diğer motorlu araç kullanıcıları tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış tüm kask için geçerlidir.

S4. Tanımlar.

Temel düzlemi referans kafa formu arasında (Şekil 1) (Şekil 2) ya da test kafa formu sağ ve sol dış kulak açıklıkları ve göz priz alt kenarının merkezleri boyunca bir düzlem anlamına gelir.
kask sıkıca ve düzgün referans üzerinde konumlandırılmış bir referans kafa formu temel düzlemine kask lateral orta noktasında kaş açıklığı en alçak noktası, gelen, imalatçı tarafından belirtilen Kask konumlandırma endeksi, inç mesafe anlamına gelir kafa formu.
Midsagittal düzlemi temel düzlem (Şekil 3) dik olan bir referans kafa formu veya test kafa formu tepesi uzunlamasına bir düzlemi ifade eder.
Referans kafa formu Tablo 2'de tarif edilen üç headforms birine boyutlarına konturlu bir ölçüm cihazı anlamına gelir ve yüzey temel orta sagital ve referans düzleminin yeri belirten işaretleri ve dış kulak merkezleri ile Şekiller 5 ila 8 Şekil açıklıklar.
Referans düzlemin, bir düzlem üzerinde ve paralel Tablo 2'de belirtilen bir mesafede bir başvuru kafa formu veya test kafa formu (Şekil 2) üzerine, temel düzleme anlamına gelir.
Tutma sistemi kask kullanım sırasında kafa pozisyonda tutulduğu ile tamamlanana grubunu ifade eder.
Deney kafa formu Tablo 2'de tarif edilen üç headforms birine boyutlarına konturlu bir test aygıtı anlamına gelmektedir ve temel orta sagital ve referans düzlemleri yerlerini gösteren yüzeyi işaretleri ile Şekiller 5 ila 8 Şekil.
S5. Gereksinimler. S6.4 belirtilen herhangi bir şartlandırma prosedürüne tabi ve s7.1 S7.2 ve S7.3 göre deneye tabi tutulduğunda her kask S5.1, S5.2 ve S5.3 gereksinimlerini karşılamak zorundadır.

S5.1 Darbe zayıflama. Bir darbe sönümleme testi s7.1 göre yapılır, aşağıdaki gereksinimleri her karşılanmalıdır:

(A) Tepe ivmeler 400g aşmamalıdır;

(B) 200g aşan İmveler 2.0 milisaniye kümülatif süresi aşmamalıdır; ve

150g aşan (c) İmveler 4,0 milisaniye kümülatif süresi geçmeyecektir. S5.2 Penetrasyon.

penetrasyon testi S7.2 göre yapılan zaman, forvet testi kafa formu yüzeyine temas etmeyecektir.

S5.3 Tutma sistemi.

S7.3 göre test S5.3.1: (a) tutma sistemi veya ayrılık olmadan belirtilen yükleri elde edecektir bileşenleri; ve (b) tutma sistemi test cihazının ayarlanabilir kısmı daha ön ve test yük pozisyonları arasında ölçülen 1 inç (2.5 cm) daha hareket etmeyecektir.

tutma sistemi bağımsız tam aksamını güvence olmadan tespit edilebilir bileşenlerden oluşur S5.3.2, bu tür bileşenlerin her bağımsız S5.3.1 gereksinimlerini karşılamak zorundadır.

S5.4 Yapılandırma. Her kask veya S6.2.3 açıklanan test çizgisinin üzerinde her noktasında sürekli kontur koruyucu yüzeye sahip olacaktır. kask, en az 105 ° C periferik görme açıklık sağlayacaktır. S6.3 belirtilen kask ayarlanır orta sagital düzlemin her iki tarafında, hiç.

Şekil 3'te gösterilen bu açıların, tepe noktası, orta sagital ve temel düzlemin kesişimi referans kafa formu ön yüzeyinde noktasında olacaktır.

kaskın kaş açıklığı periferik görme açıları içinde olan temel düzlemde tüm noktalarda üstünde en az 1 inç (2.5 cm) olacaktır (bakınız Şekil 3).

S5.5 Projeksiyonlar. Bir kask kabuğunun içinde herhangi bir sert çıkıntılar olmamalıdır. Herhangi bir kask kabuğu dışında Sert projeksiyonlar temel aksesuar çalışması için gerekli olanlarla sınırlı olacak ve daha fazla 0.20 inç (5 mm) çıkıntı olmamalıdır.

S5.6 Etiketleme.

S5.6.1 Her kask etiketi (ler) aşağıdaki, dolgu veya başka herhangi bir kalıcı bir parçası çıkarmadan kolayca okunabilir şekilde bir şekilde, kalıcı ve okunaklı etiketlenmiş olacaktır:

(A) Üreticinin adı veya kimlik.
(B) Hassas model adı.
(C) Boyut.
(D) Ay ve üretim yılı. Bu (örneğin, Haziran 1988) dile, ya da (örneğin, 6/88) rakamları ile ifade edilebilir.
kask uygulanabilir Federal motorlu taşıt güvenlik standartlarına uygun olduğunu üreticinin sertifika oluşturan (e) sembolü DOT. Bu sembol harflerle, arka plan ile tezat bir renkte, dış yüzeyinde görünür olacaktır, en azından inç (1 cm) yüksek, 1 1 en az yer alan sembolün yatay merkez ile yanal merkezli 3/8 / 8 inç (2.9 cm) ve kask posterior bölümünün alt kenarından 1 3/8 inç (3.5 cm) maksimum.
(F) alıcıya Talimatları şöyle:
(1) `` Kabuk ve astar (malzeme belirlemek tip (ler)) inşa edilmiştir.
(2) `` Kask ciddi hasar kullanıcıya görünür olmadan bazı ortak maddelerle zarar görebilir. (Uygun olarak, vb Önerilen temizlik maddeleri, boyalar, yapıştırıcılar,): Yalnızca aşağıdaki uygulayın.
(3) `` hayır değişiklikleri yapın. güvenli kask sabitleyin. Kask ağır bir darbe yaşarsa, muayene için üreticiye iade veya imha ve değiştirin. ''
(4) Herhangi bir ek ilgili güvenlik bilgileri ekli etiketi, broşür veya diğer uygun araçlarla vasıtasıyla satın alma anda uygulanmalıdır.
S5.7 Kask konumlandırma indeksi. kasklar her üretici o üreten her kask için bir konumlandırma endeksi kuracaktır.

Bu indeks üreticisi, modeli atama ve boyutuna göre belirlenen bir kask ile ilgili bilgi isteyen herhangi bir kişiye derhal sunulacaktır.

S6. Ön test prosedürleri.

S7. belirtilen test dizisine kask tabi önce S6.1'dir, S6.2 ve S6.3 prosedürlere göre hazırlayın.

Uygun kafa formu arasında S6.1'dir seçimi.

SS6.1.1 6 3/4 aşmadığı üreticinin belirlenen ayrık beden veya beden aralığına sahip bir kask (Avrupa boyutu: 54), küçük kafa formu üzerinde test edilmiştir.

(Avrupa boyutu: 60) 3/4 6 aşıyor, ancak 7 1/2 aşmadığı üreticinin belirlenen ayrık beden veya beden aralığına sahip bir kask orta kafa formu üzerinde test edilmiştir.

7 02/01 aşan bir üreticinin belirlenen ayrık beden veya beden aralığına sahip bir kask büyük kafa formu üzerinde test edilmiştir.

S6.1.2 boyutları ikiye düşen veya S6.1.1 açıklanan her üç boyut aralıkları her boyut aralığı için belirtilen her kafa formu üzerinde test edilmiştir içeren bir üreticinin belirlenen boyut aralığı ile bir kask. S6.2 Referans işaretleme.

S6.2.1 sıkıca yatay temel ve referans düzlemleri ile oturmuş bir referans kafa formu kullanın. S6.1.1 ve S6.1.2 belirtilen tam kask, uygun referans kafa formu üzerinde test edilecek yerleştirin.

S6.2.2 kask en apeks yoluyla 10 kiloluk (4.5 kg), statik düşey yükü uygulayın. yanal kaskı ortalamak ve onun kask konumlandırma indeksine göre referans kafa formu üzerinde sıkıca oturtun.

S6.2.3 olarak aşağıdaki uçaklarla bu hizmetin kesişme kısımlarına denk kask dış yüzeyi üzerinde (bundan sonra "test hattı '" olarak anılacaktır) bir çizgi çizmek S6.2.2 açıklanan yük ve konumunu koruyan Şekil 2'de gösterildiği gibi:

(A) bir uçak 1 inç (2.5 cm) üzerinde ve bir referans kafa formu ön kısmında bir referans düzlemine paralel;

(B) Bir dik enine düzlem mid-sagital ve referans düzleminin kesiştiği referans kafa formu ön yüzünde noktası arkasında 2.5 inç (6.4 cm);

(C) referans kafa formu referans düzlemi;

(D) bir dikey enlemesine bir düzlem, bir yandan görünüşte, dış kulak deliği merkezinin arkasına 2.5 inç (6.4 cm.); ve

Referans kafa formu posterior bölümünün referans düzlemine ((E) bir uçak 1 inç (2.5 cm) altında ve paralel olarak.

S6.3 Kask konumlandırma.

S6.3.1 Her bir testten önce, onun kask konumlandırma indeksine uygun pozisyonda bir test kafa formu üzerinde kask düzeltmek. bu çarpmadan önce veya test sırasında kuvvet uygulanmadan önce konumunu vardiya kalmaması kaskı sabitleyin.

S7.1 ve S7.2 belirtilen testlerde SS6.3.2, serbest düşme, darbe veya penetrasyon ile karışmaz şekilde bir pozisyonda tutma sistemi yerleştirin.

S6.4 Klima.

S6.4.1 hemen S7 belirtilen test dizisi yapmadan önce, aşağıdaki prosedürlerden herhangi biri ile uygun olarak, her bir test kask şart:

(A) ortam koşulları. 70 ° arasında bir sıcaklığa maruz. F (21 ° C). 12 saat boyunca 50 oranında bir nispi nem.

(B) Düşük sıcaklık. 14 ° arasında bir sıcaklığa maruz. 12 saat süre ile F (-10 ° C)..

(C) yüksek sıcaklık. 122 ° 'lik bir sıcaklığa maruz. 12 saat süre ile F (50 ° C)..

(D) su daldırma. 77 ° arasındaki bir sıcaklıkta suya batırın. 12 saat süre ile F (25 ° C)..

S6.4.2 S7.1.3 ve S7.2.3 belirtildiği gibi test sırasında, bir kask bu çevrenin üzerinden önce zaman makinesi ortamına döndürülürse kask 3 dakikalık bir minimum ortamda tutulur, 4 dakika aşan bu kask ile test yeniden başlatılması önce.

çevre çıkış süresi 4 dakikayı aşan Uf, kask kask 4 dakika aşan çevrenin dışına veya maksimum kalan bir dakika her dakika ya da bir bölümü için 3 dakika en az ortama döndürülür bu kask ile test yeniden başlatılması önce, hangisi daha az ise 12 saat.

S7. Test koşulları.

S7.1 Darbe zayıflama testi.

S7.1.1 darbe sönümleme sabit bir yarım küre ve örs sabit bir yassı çelik örs üzerine destekli serbest düşme düşürülürse S6.3 belirtildiği gibi tam bir kask monte edildiği bir aletli Test kafa formu, kazandırılan ivme belirlenmesiyle ölçülür.

S7.1.2 Her kask her yerinde birbirini izleyen iki özdeş etkilere sahip dört siteleri etkilenmektedir. S7.1.10 ve S7.1.11 belirtilen bu sitelerin ikisi bir yarım küre çelik örs üzerine yassı çelik örs ve iki üzerine etkilenmektedir.

Etki siteleri Paragraf S6.2.3 açıklanan test hattı üzerindeki alana üzerindeki herhangi bir noktada, ve test alanında kaskın en çevresinin altıda az olmayan bir mesafe ile ayrılır.

dört bölgede her birinde S7.1.3 Darbe testi S7.1.2 belirtildiği gibi, iki dakika başlar ve Tertibatı ortamından kask çıkarılmasından sonra dört dakika tamamlanması.

S7.1.4 (a) yarım küre örs üzerine kask ve test kafa formu kombinasyonu için güdümlü serbest düşme düşme yüksekliği minimum etki hızı 17.1 fit / saniye (5.2 m / sn) olduğu gibi olmalıdır.

Minimum damla yüksekliği 54.5 inç (138.4 cm). düşürme yüksekliği sürtünme kayıplarını telafi için gerekli olduğu ölçüde minimum yukarıya ayarlanır.

(B) düz örs üzerine kask ve test kafa formu kombinasyonu için güdümlü serbest düşme düşme yüksekliği minimum etki hızı 19.7 ft./sec (6.0 m / sn) olduğu gibi olmalıdır.

Minimum düşme yüksekliği 72 inç (182.9 cm). düşürme yüksekliği sürtünme kayıplarını telafi için gerekli olduğu ölçüde minimum yukarıya ayarlanır.

darbe sönümleme testleri için S7.1.5 test headforms magnezyum alaşımı (K-1 A) oluşur, ve 2000 Hz altında hiçbir rezonans frekansları sergilemektedir.

S7.1.6 monoray damla test sistemi darbe zayıflama testi için kullanılır.

S7.1.7 Tablo 1 'de belirtildiği gibi damla düzeneğinin ağırlığı, test kafa formu kombine ağırlığı ve bırak testinde destekleyici tertibattır.

destek montaj TThe ağırlığı az 2.0 lbs değildir. ve en fazla 2.4 lbs. (0.9 ila 1.1 kg). monoray sistemi için destek montaj ağırlık açılan montaj ağırlığı eksi deney kafa formu, kafa formu en kelepçe aşağı halka kombine ağırlığı ve onun vidaları aşağı kravat.

Test kafa formu ağırlık S7.1.8 merkezi destek montaj montaj topun merkezinde bulunan ve dikey ekseni ve 10 ° oluşturan bir koni içinde yatıyor. darbe noktasında tepe ile açı meydana getirir.

damla tertibatının yer çekimi merkezi X = -0.25 inç (-0.64 sm) tarafından sınırlanan dikdörtgen hacmi, X = 0.85 inç (2.16 cm) içinde yer alır, Y 0.25 inç (0.64 cm) ve y = -0.25 inç = Test kafa formu ağırlık merkezinde bulunan kökenli (-0.64 cm).

dikdörtgen hacim z ekseni boyunca hiçbir sınır vardır. xyz eksenleri (Bkz: Şekil 5) karşılıklı dik ve sağ el kuralı uyarınca olumlu ya da olumsuz belirtme var.

Ayrıca destek düzeneğinin montaj kürenin merkezinde yer koordinat eksenlerinin orijini (Şekil 6, 7 bakınız, ve 8). aşağıdaki gibi bir monoray damla test cihazları test kafa formu montaj xyz eksenleri odaklı:

kökenli, x-ekseni pozitif yönde doğru gidiyor ve Monoray dikey merkez geçerek yatay olduğunu. Pozitif z ekseni aşağı doğrudur. y-ekseni yatay ve onun yönünü sağ kuralını kullanarak, Z- ve X-eksenleri tarafından karar verilebilir.

S7.1.9 ivme dönüştürücü 5 ° olan hizalanmış duyarlı ekseni Test kafa formu ağırlık merkezine monte edilir. Dikey test kafa formu düzeneği etkisi konumunda olduğunda.

hızlanma veri kanalı SAE Önerilen Uygulama J211 JUN 80, Darbe Testleri, kanal sınıfının 1.000 gereksinimleri için Gereçleri ile uyumludur.

S7.1.10 düz örs 5 inç (12.7 cm) minimum çapı etkisi yüzü ile çelikten yapılmıştır ve yarım küre örs 1.9 inç (4.8 cm) çapında etkisi yüzü ile çelikten imal edilir.

S7.1.11 rijit örsün iki mount 1 inç (2.5 cm) minimum kalınlık ve asgari bir yüzey alanına sahip bir çelik plakadan oluşur, dış yüzeyi arasında, en az 300 paund (136.1 kg) ve katı bir kütle oluşur 1 ft.2 (929 cm2).

x ve y eksenleri (yatay eksen) hem de ivme-zaman yanıt eğrileri tarafından sınırlanan alanların toplamı alanının yüzde beşinden az olacak şekilde SS7.1.12 damla sistemi darbe zayıflama testi sırasında yan hareketi kısıtlar dikey eksen için acceleration- zaman yanıtı eğrisi ile sınırlı.

S7.2 Penetrasyon testi.

S7.2.1 penetrasyon testi ekseni dikey olarak hizalanmış S6.3 belirtildiği gibi test hattı üzerindeki herhangi bir noktada, monte edildiğinde, tam bir kask dış yüzeyi üzerine, destekli serbest düşme penetrasyon testi forvet bırakarak gerçekleştirilir bir bağlantı elemanının veya diğer sert çıkıntı dışında, S6.2.3 tarif.

S7.2.2 iki penetrasyon darbeler darbe sönümleme test sırasında uygulanan etkilerin merkezlerinden en az 3 ayrı inç (7.6 cm), ve en az 3 inç (7.6 cm) uygulanır. S7.2.3

S7.2.2 belirtilen iki penetrasyon darbeler uygulanması, iki dakika başlar ve Tertibatı ortamından kask çıkarılmasından sonra dört dakika ile tamamlanır.

Test kaskın dış yüzeyi üzerinde çarpma noktasına vurucu noktasından ölçülen S7.2.4 destekli serbest düşme yüksekliği, 118.1 inç (3 m).

penetrasyon testi kafa formu arasında SS7.2.5 telefonla yüzeyi meydana forvet ile iletişim açıdan hazır algılama izin verecek 55 daha büyük olan bir Brinell sertlik numarası olan bir metal ya da metal alaşımından imal edilir.

Yüzey forvet ile temas tespitini sağlamak için her penetrasyon testi darbe öncesi gerekirse refinished edilir.

S7.2.6 penetrasyon forvet ağırlığı 6 lira, 10 ons (3 kg).

S7.2.7 mandaldan noktası 60 ° 'lik bir açıya sahiptir., 1.5 inç (3.8 cm), 0.02 inç (standart 0.5 milimetre çapında) 60 Rockwell, C- minimum sertliğinin bir uç yarıçapının bir koni uzunluğu ölçek.

SS7.2.8 katı S7.1.11 olarak anlatıldığı gibi penetrasyon testi kafa formu için montaj.

S7.3 Tutma sistemi test.

Şekil 4'te gösterildiği gibi, S7.3.1 tutma sistemi testi ve ölçülerek S6.3 tarif edildiği gibi sabit bir deney kafa formu üzerine, monte edilen komple bir kask, tutma düzeneğine statik gerilme kuvveti uygulanması ile gerçekleştirilir gerilim altında tutma sistemi test cihazının ayarlanabilir kısmının hareketi.

S7.3.2 tutma sistemi test cihazı statik gerilme kuvveti kask tutma düzeneğinin ve test kafa formu ve kask sabit tutulması için bir araç uygulandığı tarafından ayarlanabilir bir yükleme mekanizması hem de oluşur.

tutma düzeneği, bir 0.5 inç (1.3 cm) bir çapa sahip, her ikisi de, iki serbest hareket silindirleri, yaklaşık bağlanır ve bir 3 inç (7.6 cm) merkez-merkez ayrılması ve çekme ayarlanabilir bölümüne monte edilmiş olan bir yükleme cihazı (Şekil 4).

kask o tutma düzeneğinin test yüklerinin uygulama sırasında hareket olmadığından emin olmak için gerekli test kafa formu üzerinde sabittir.

S7.3.3 50 pound (22.7 kg) ön test yükü 30 saniye tutma düzeneğinin merkezine göre test kafa formu temel düzlemine dik ve simetrik, tutma düzeneğinin uygulanır ve maksimum mesafe ile ilgili bir kask apekse tutma sistem test cihazının ayarlanabilir bölümünün ekstremite ölçülür.

SS7.3.4 Ek 250 pound (113.4 kg) test yükü 120 saniye boyunca, S7.3.3 tarif edildiği gibi aynı şekilde, aynı yerde, tutma düzeneğinin uygulanır ve bir ucundan, maksimum mesafedir kask apekse tutma sistem test cihazının ayarlanabilir kısmı ölçülür.

Sec Ek. 571,218

(Not: Grafik atlanmıştır.)

Tablo 1 - Darbe Zayıflama Testi Drop Meclisi teraziler; ; 1b (kg) - Test kafa formu boyutu Ağırlık 1 Küçük - 7.8 (3.5 kg). Orta - 11.0 (5.0 kg). Büyük - 13.4 (6.1 kg). aletli Test kafa formu ve damla test için derleme destekleyen 1 Kombine ağırlık.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.