Dünyada Motosiklet Şeridi Uygulamaları ve Türkiye

DÜNYADA MOTOSİKLET ŞERİDİ UYGULAMALARI VE TÜRKİYE

Motosiklet şeridi; motosiklet , scooter , bisiklet ve trishaw gibi küçük araçlara yönelik olarak tasarlanmış bir karayolunda özel şerit için kullanılan bir terimdir . Genellikle diğer şeritler arasında yer alır ve 2 paralel sarı çizgi ile işaretlenir. Birçok Asya ülkesinde bu tür araçların popülaritesi nedeniyle, motosiklet şeritleri genelde orada bulunur.


Ülkelere göre motosiklet şeritleri
Malezya

Malezya'daki tipik bir otoyoldaki motosiklet şeritleri, Federal Karayolu üzerindeki ana ulaşım yollarından tamamen ayrılmıştır .
Malezya'daki otoyolların ve otoyolların bazı bölümlerinde, motosikletler için belirlenmiş ek bir şerit var. Bu şeritler genellikle Kuzey-Güney Otoyolu üzerindeki normal şerit genişliğinin yaklaşık yarısı kadardır ve ana karayolunun en solunda, her bir gidiş yönü için konumlandırılmıştır. Bu özel şeritler Shah Alam Expressway , Butterworth-Kulim Expressway , Federal Otoyol , Guthrie Koridoru Otoyolu , Putrajaya-Cyberjaya Expressway , Tanjung Pelepas Limanı Limanı , Sultan Mahmud Köprüsü Otoyolu , Sultan İsmail Köprüsü ve tüm önemli otoyollarda bulunur.Putrajaya .

Malezya'daki motosiklet şeritleri, motosiklilere yoğun yağışlara karşı koruma sağlayan özel barınak istasyonları sağlıyor. Çoğu motosiklet barınağı üstten köprülerin altında bulunur, ancak bazen özel motosiklet şeritlerine özel kabinler yerleştirilir.

Malezya federal yollarında, motosiklet şeritleri, yönü ne olursa olsun, her karayolunun sol tarafına yerleştirilir ve motosiklelerin daha yavaş motosikletleri alabilmelerini ve dönüş yaparak yolun dışına çıkmasını sağlayan siyah-beyaz çizgilerle birincil şeritlerden ayrılırlar. sağ.

Endonezya

Kollektör şeritleri, Orta Jakarta'da olduğu gibi motosiklet şeritleri olarak kullanılıyor .
Genellikle, Endonezya'daki motosikletçiler ücretli yolları kullanamaz; bunun yerine gövde yollarını kullanacaklardır. Bununla birlikte, Jakarta'daki gibi bazı şehir içi ücretli yollar, motosiklet şeritleri işlevi gören kollektör şeritleri ile sağlanmaktadır . Halen, Suramadu Köprüsü motosiklet şeridine ve motosikletlerin köprüye girmesi için özel bir ücret alan tek geçiş yoludur. Bir diğeri ise Bali Mandara Toll Road içinde Bali. Hükümet, ücretli yol operatörleri ve müteahhitleriyle, ülke genelinde ücretli otoyollara gidecek motosikletler hakkındaki yeni yasayı izlemek için motosiklet şeritleri inşa etmeye yönelik anlaşmaya halen devam ediyor. Kural 2009'da imzalandı ve tartışmalar halen sürüyor. Sıralamaya ilişkin ayrıntılar arasında, tüm motosikletler ve motosikletler için ücretlendirme yollarının tasarımı ve modifikasyonu yer alacak ve bunlara, Endonezya'daki normal karayolları ve ücretli yollarda günlük motosiklet sayısı da dahil.

Filipinler
Filipinler'de belirgin bir motosiklet şeridi, Epifanio Delos Santos Bulvarında (EDSA) bulunabilir. Kaldırımdan dördüncü şerit ve özel hafif araçlar da kullanabilirken şeritten geçmesine izin veriliyor. Motosiklet şeritleri bulunan diğer yollar , Quezon Şehri , Pasay'daki Diosdado Macapagal Bulvarı ve Parañaque ve Circumferential Road 5'de Commonwealth Caddesi ve Quezon Caddesi'dir .

Tayvan
[Simge]    
Bu bölüm boş. Ekleyerek yardımcı olabilirsiniz . (Şubat 2013)
Birleşik Krallık
Genellikle, motosikletler diğer araçlarla aynı şekilde muamele görür. Bununla birlikte, Ocak 2012'den itibaren, Londra Ulaşımı, motosikletçiler için kalıcı olarak erişilebilen Londra'daki sayısız otoban şeridini, bu politikanın tıkanıklığın azalması, karbon emisyonlarının azalması ve motosikletçiler için daha güvenli şehir merkezi yolculuklarına yol açacağına işaret eden iki denemeden geçti. [2]

Malezya'daki güvenlik konuları
Küre simgesi.
Bu makaledeki örnekler ve perspektif bir temsil olmayabilir dünya çapında bir görünüm konunun . Sen olabilir bu makaleyi geliştirmek , üzerine konuyu görüşmek tartışma sayfasında veya yeni bir makale oluşturmak uygun şekilde. (Şubat 2013) ( Bu şablon mesajının nasıl ve ne zaman kaldırılacağını öğrenin )

Bu bölüm muhtemelen orijinal araştırmayı içermektedir . Lütfen onu geliştirmek tarafından doğrulanması iddialar yapılmış ve ekleme satır içi alıntıları . Sadece orijinal araştırmadan oluşan bildiriler kaldırılmalıdır. (Şubat 2013) ( Bu şablon mesajının nasıl ve ne zaman kaldırılacağını öğrenin )
Motosiklet yollarının Malezya'daki bazı federal yollarda tasarımı kabul edilebilir kabul edilebilirken, motosiklet yollarının otoban hatlarında tasarımı, Malezya motosikletçilerince çeşitli konulardan ötürü sıklıkla eleştiriliyor.

Tasarım ve bakım
Otoyolda ayrılmış motosiklet şeritlerinin tasarımla ilgili eleştirilerine katkıda bulunduğu başlıca sebep, ayrılmış bisiklet yollarının tasarım standartlarının benimsenmesi , yani Arahan Teknik (Jalan) tarafından tanımlanan standartlar 10/86: Tasarım Rehberi Döngü Track tarafından Malezya bayındırlık Bakanlığı . [3] Arahan Teknik'e göre (Jalan) 10/86: Döngü Pisti Dizayn Kılavuzu , bisiklet parkurlarında uygulanan tipik tasarım hız limiti 60 km / s gibi düşüktür. [4] Bununla birlikte, tasarım hızı sınırı çok düşüktür, çünkü Federal Karayolu'ndaki motosiklet şeritleri boyunca motosikletçilerin bildirilen 85. yüzdelik çalışma hızlarıyoğun saatlerde ve yoğun olmayan saatlerde sırasıyla 72 km / s ve 80 km / s. [5]

Çalışma hızları, ana taşıtların hız sınırı ile neredeyse aynı olduğu için TH Law ve ark. (2005) Federal Karayolu'ndaki ayrılmış motosiklet şeridinin minimum genişliğinin 3.81 m olması gerektiğini önermektedir. Bununla birlikte, Federal Karayolu üzerinde bulunan gibi, mevcut ayrılmış motosiklet şeritlerinin ortalama genişliği sadece iki metre genişliğindedir. Motosiklet şeridinin genişliği, daha büyük motosikletler için olduğu kadar geçişi sağlamak için de çok dar. [5]

1974-1977 yılları arasında Federal Karayolu'nun yapımından sorumlu olan mühendislerden biri olan G. Ramasamy'ye göre, yapımcıların ana taşıt yollarından bisiklet trafiğini ayırmak için otoyol boyunca bir çift döngü izi inşa ettiğini belirtti. Bununla birlikte, şeritlerin motosiklet trafiğini barındıracak şekilde tasarlanmadığı için bisikletin şeritlerinin motosiklet şeritlerine döndüğünü öğrenmek için şok oldu. [6]

Motosikletçiler küçük kapalı rampalarla bir kavşağa yaklaşırken motosiklet şeridinden çıkıyorlar. Bazen kapalı rampalar motosikletçiler için, özellikle büyük motosikletler için çok dar. Bazı rampalar motosikletin durmasını ve yaklaşmakta olan arabaları şeritten çıkmadan önce aramasını ister. Dolayısıyla, motosiklet şeritlerinden çıkan motosikletçiler, arkadan çarpma riskini ortaya çıkarabilir.

Motosiklet şeritleri bir kavşağa yaklaştığında her seferinde motosiklet şeridi bazı tüneller kadar keskin köşelerden geçer . Köşeler motosikletçiler için 35 km / s'nin üzerinde hızlarda sürülüyorsa tehlikelidir.

Motosiklet sürücülerinin güvenliğini tehlikeye atmanın yanı sıra, bir kavşak yakınındaki keskin köşeler motosiklet sürücülerine olan seyahat mesafesini de önemli ölçüde artırır. En iyi örnek, Salak Expressway'e dönmek isteyen Klang yönündeki motosikletçilerin iki dönel kavĢağı, birkaç sarım kulvanı ve birkaç tünelden geçmeleri gereken Federal Yolu'ndaki Seputeh kavşağıdır .

PLUS imtiyaz sahibi sorunu düzeltmek için bir tünele pompalar yerleştirdi ancak motosiklet şeritlerinin bazı alanları sular altındadır. [7] Bazı uzantılar çukurlara sahip olabilir ve aynı zamanda motosikletçiler için sıklıkla sorun yaratan kumla kaplıdır. [7] Şeritler de zayıf aydınlatılmış ve daha az izlenmektedir.

Suç
Motosiklet şeritlerinin köşeleri ve tünelleri, karanlık ve gizli yerlerden dolayı soyguncular için potansiyel bölgeler olabilir. Otoyoldaki motosiklet şeritlerinin ana ana yollardan tamamen ayrılmış olmasından ötürü, motosikletçilerin soydan çıkmak için kaçış yolları yoktur. [7] Shah Alam Expressway ve Federal Highway'de motosiklet şeritleri boyunca birçok soygun vakası vakası var . Sonuç olarak, birçok motosikletçi motosiklet şeridini kullanmaktan kaçınır ve yalnızca acele saatlerde kullanır.

Motosiklet şeritleri üzerinde çivilerin üzerinden geçmesi nedeniyle lastikleri delinen motosikletçiler tarafından bildirilen vakalar var. Lastiklerinin delinmesinden kısa bir süre sonra, erkekler gülünç yüksek fiyatlarla lastiklerini tamir etmeyi teklif eden şeridin bir köşesinde bekliyorlar. Tipik bir underbone motosiklet için lastik tüpün ortalama fiyatı sadece RM8 - RM11 arasındadır, ancak şarjı RM70'e kadar artırırlar.

Hükümetten gelen yanıt
24 Nisan 2013'te, Federal Karayolu'nun kötü koşullarının bir videosu Facebook'a yüklendi ve bloglar ve İş Bakanlığı'nın kendi Facebook sayfasını da içeren diğer Facebook sayfalarında viral geçti . Yükleyiciye, Şah Alam'dan Muhamad Azree , konuyu İşleri Bakanlığı'nın kendisine bildirdi. [8] Malezya'daki siber alanda videonun viral olması nedeniyle yeni atanan İşler Bakanı Datuk Fadillah Yusof , bakanlığının Federal Karayolu boyunca ayrılmış motosiklet şeritlerinin güvenlik sorunlarını çözmek için bir ekip kuracağını açıkladı. [9]Buna ek olarak, Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü (Niosh) Başkanı Tan Sri Lee Lam Thye , Çalışma Bakanlığı'ndaki ajansları, motosiklet şeritlerinin durumunu daha güvenli ve daha rahat hale getirmeye çağırdı. motosikletçileri onları kullanmaya teşvik edin. [10]

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.