ECE 22.05 Kask Güvenlik Sertifikası Hakkında
Gerçekten "ECE 22.05" motosiklet kask güvenlik standartları gibi bir şey var mı?

Bu standart gerçekten "Yönetmelik sayılı 22" olarak bilinir!


Düzenleme No. 22 ".pdf dosyası için doğrudan bağlantı Koruyucu Kask ve sürücüler ve motor devir ve mopedler yolcular için kendi şemsiyeleri " aslında hiç "ECE 22.05" hakkında hiçbir şey söylemez, böylece terim nereden geldiğini bilen dan?

Giriş
Bir motosikletçi kask satın almak için bir dükkana girer ve satılık kask etiketleri ve etiket okuma başladığında, o bazı sorular olması muhtemeldir.

Bu, birkaç nedenden kaynaklanmaktadır. uluslararası uyum! motosiklet kask için çok sayıda performans standartları hala vardır.

Bazı devlet standartları ve özel kuruluşlar tarafından verilen diğerleri. Bu standartlar, birçok yönden farklılık ancak darbelerin emilmesi için kask yeteneğini ölçmek olduğunu benzerdir. Yüz kalkan olarak aksesuar olarak kafasına kask tutan tutma sisteminin etkinliği de test edilir.

doğrudan kask standartlarına göre ele olmamasına rağmen eşit derecede önemli, böyle bir konfor, havalandırma, ağırlık, uyum, maliyet, görünüm ve kullanılabilirlik olarak giyilebilirlik konulardır.

Okuyucu farkında olmalıdır iki yaşlanmayan kask düsturlarına vardır. Öncelikle size kazasında olacak tam olarak ne kask tasarımcıları söyleyebilir, onlar o belirli kazasında mümkün olan en iyi kask yapmak olabilir.

İkinci bunu giyen değilseniz mümkün olan en iyi kask sizi korumaz olacaktır.

ECE 22.05 ve DOT motosiklet kask çıkartmalar
Motorsiklet kaskları, tasarlanmış, üretilmiş ve performans standartlarını karşılayacak şekilde test edilmiştir. Bu performans testleri kask tasarımı ve laboratuvar testleri de kask ölçülen performans ve dolayısıyla kaza performansının yanı sıra sürücü.

amaç benzerliğe rağmen, yöntem ve şartları standart gelen standart dramatik değişir.

Bazıları oldukça basit, ve diğerleri çok daha karmaşıktır. Standartların hiçbiri tam bir motosikletçi bir kaza görebileceğiniz tehditleri çoğaltmak içindir olduğunu not etmek önemlidir.

Bu, gerçek çöker değişkenlik şey söylemek test ortamında güvenilirlik ve tekrarlanabilirlik ihtiyacı, öncelikle kaynaklanmaktadır.

Herhangi bir koruyucu avantaj ya da bir standart ya da başka bir toplantı kask dezavantajı değerlendirmek için çalıştığınız son 25 yılda motosiklet kazalarının çeşitli çalışmalar olmuştur (Hurt, 1981; tte, 1991).

Hiçbir avantajı şimdiye kadar herhangi bir belirli bir standart bu arazi çalışmalarında gösterilmiştir, bu yüzden kask sanayi ve bireysel biniciler çeşitli standartlara teorik artılarını ve eksilerini karşılaştırmak bırakılır.

Bu o araştırma kask önemli farklılıklar göstermemiştir demek değildir.

kask en çok kapak neyi iyi korumak olduğundan, ek teminatlar her zaman ek koruma sağlamak amacıyla bulunmuştur: tam yüz kapsama kask bir hatun (kısmi kapsama) kask daha fazla kapsama alanı ve koruma vardır açık yüz daha fazla koruma vardır.

California (Hurt ve diğerleri, 1981) Araştırma gerçek hayat kazasında etkilerinin% 90 veya Ulaştırma'nın US Department etkisi gereksinimleri altında olduğunu gösterdi Federal Motorlu Araç Güvenliği Standardı No. 218 , motosiklet kask için performans standardı (bilinen, aynı zamanda ) FMVSS 218 veya DOT olarak.


 
Kasklar sürekli olursa olsun bir araya nelerin standardı, kafa travması azaltmada etkili olduğu gösterilmiştir unutmayın önemlidir. Sadece kayda değer istisna zorunlu kask kullanımı yasaları protesto giyilen yenilik kask olduğunu.

Bu "kask" herhangi bir standarda uymayan ve anlamlı kafa koruma sağlamak için beklenemez.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, tarihsel motosiklet kask iki kask standartları geçerli olmuştur. FMVSS 218 veya DOT tüm motosiklet kaskları satışa yasal ve kamu yollarında ve otoyollarda kullanmak için yerine getirmesi gereken zorunlu ABD hükümeti standardıdır.

Bu standart, ilk kez 1974 yılında yayımlanan ve 1988 yılında 1980 ve tekrar güncellendi.

Çok iş yakın gelecekte başka bir güncelleme doğru yapılmıştır. İkinci standart tarafından verilen Snell Memorial Vakfı , kendi motosiklet kask standardını sorunları özel bir organizasyon.

A Üçüncü kask standart Avrupa Ekonomik Topluluğu (ECE), aslında en yaygın uluslararası kullanılan 50'den fazla ülkede gerekli ECE 22.05 vardır. Kask standartları tüm standartlar arasında, bazı performans gereksinimleri çatışma binici başlarının korunması için kask performansını düzenleyen hedefi varken.

Onlar sürme halka yayınlanmadan önce ECE 22.05 standardının bir avantajı kask zorunlu toplu testi için bir gerekliliktir.

Ne bu tüketiciye anlamına teslim fabrika çıkışından önce değil bilinmeyen kalitesi ile kask binlerce sonra gerçekleştirilen rastgele test ile, 22.05 standart kask her üretiminin zorunlu numune testi ile güvence altına alınmıştır ECE toplantı kask kalitesi bayilere.

Belirli bir standart veya standartlara tasarlanmış Hiç kimse kask çöker her türlü maksimum koruma sağlayabilir ve hiçbir kask tüm öngörülebilir darbelere karşı kullanıcıyı koruyabilir.

Kask açık yüz tiplerine göre örnek, tam yüz kasklar için ek koruma sağlamak üzere tasarlanmış, ancak bir kilo cezası ile gelir koruma eklenebilir.

Ne kadar kilo giymek için istekli? Eğer daha az kapsama kask reddederseniz, başınızın en kapsar ve yaklaşık üç kiloluk bir kask ile sona erecek.

koruma en üst düzeye çıkarırken bu tür ECE 22.05 gibi bir performans standardı toplantı kask seçerek, bu ağırlığı en aza indirebilirsiniz.

özet
Yalnızca ABD Hükümeti DOT standardını karşılayan bir kask ile rahat değilseniz, ne sen görünüyorsun? Tarihsel olarak, Amerikalı bisikletçi bir Snell etiketi için baktım ama dünya küçülüyor ve şimdi diğer uygulanabilir alternatifler var.

ECE 22.05 standardı Almanya, kişisel korunma sert bir çizgi çekmek için bilinen bir ülke de dahil olmak üzere 50'den fazla Avrupa ülkesinde kullanılmaktadır.

ECE 22.05 standart sertifikalı Kasklar AMA, CCS, FIM, Formula-ABD ve Wera tarafından yarışma etkinlikleri için onaylanmıştır ve nihai spor da dahil olmak üzere dünya şampiyonası yol yarış, motokros ve yol olaylar kapalı yarışan neredeyse her profesyonel motosiklet yarışçıları tarafından seçilir Moto GP.

DOT ve ECE 22.05 teklif gün boyu konfor ve binici performansı için hafif yararı ile gerçekçi koruma en üst düzeyde hem de sertifikalı kasklar.

Yayın Tarihi: Haziran 2004

"R" (Haziran 2016) Gönderen: "Ben size ihtiyacınız standartlara erişimi bulmalarına yardımcı olmak için mümkün olabilir standartların geniş bir yelpazede günlük erişim ihtiyacı olan bir danışmanlık çalışan biri olarak.

Çoğu üniversite İngiltere ve Avrupa'da kullanılan BS EN ISO ECE ve diğer standartlar tam veritabanına özel akademik erişimi vardır.

Normalde, akademik personel ve sonrası grad öğrenci indirmek, depolamak ve ücretsiz olarak istediğiniz herhangi bir standart yazdırmak için sınırsız erişim hakkına sahiptir.

resmen bu üniversitenin kendi işlemlerin ötesinde olmayan akademik amaçlar için kullanılabilir olmayabilir ...

Eğer çalışan kimse veya çalışmalar bir İngiltere veya Avrupa üniversiteyi biliyorum ama onlar üniversite intranet üzerinden veritabanına erişim sağlayabilirsiniz bulmak mümkün olması muhtemeldir. Bu nedenle log-in ve indirme istedikleri standartları veya ihtiyaç.

Bazı halk kütüphaneleri ayrıca standartlara erişmek alabilirsiniz. "

"PS" (2015 Mart) Gönderen: "ECE 22.05 standardına Sadece hızlı bir notu: 1 Temmuz 2012 tarihi itibariyle, bu Ontario ve British Columbia, Kanada illerinde onaylanmıştır."

"AS" (2013 Mayıs) Gönderen: "Ben sadece motosiklet kask Çok yararlı güzel biri için Reg 22 online öğeyi okudum Ama regs 05 kısım nereden geldiğini bilmediğini söz... . Eğer madde sayfasında koymak PDF linkte 9 bunu açıklar.

paragraf 5.1.2 at. 05 tarih onayı şartına son up ile regs son revizyon.

Bir keresinde bir öğrenci daha önceki bir onay revizyona tabi olduğunu ve son 05 standartlarına kadar test olmasaydı anlamına gelir R22-04 bir kask ile eğitim için açmak vardı. Yani 05 Yönetmeliğin 22 sadece son revizyon.

Bu bilgiler yararlı olduğunu umuyoruz. Şerefe. (Andy 1. Sınıf Rider Eğitimi )

"JN" Gönderen:   "Ben sadece 22.05 standart açıklayan Yazınızın size övmek istedim AB / ECE standartlarına ABD motorlu taşıtların belgeleyen bir kaç yıllık bir mühendis olarak, ben Yorumlarınızı nokta olduğunu söyleyebilirim..

Biz bu standartlara ürünler homologating tonla para harcadı.

Ayrıca, belirtildiği gibi, üretimin toplu testi veya uygunluk bir üretici için büyük bir güçlük olduğunu ancak sertifikalı standart uyum sağlar.

sadece tanık testi denilen - test önceden olduğu zaman, böyle Almanya'da Lüksemburg'da veya TUV Lux Kontrolleri olarak mühendislerimiz ve tip onayı ajansından bir mühendis testi tanık mevcut olacaktır. geçişte hiçbir çizim yapması / Bu süreç ile başarısız olur.

Eğer başarısız olursa, bunun çizim kurulu geri ve tanıklar zaman için ödüyoruz!

(FMVSS) DOT imalatçının kendi sertifikasyon. Üretici laboratuarda testler ve geçtiğiniz takdirde DOT / NHTSA sonradan ürün geri çağırma sürebilirim şikayetlere tepki kadar, sen uyumlu konum.

Hiçbir uygunluk veya üretim toplu test Avrupa'da gerekli olduğu gibi. standartların uyumlaştırılması sonsuza çalışmaları olmuştur ve muhtemelen devam edecektir.

Standartlar iş ve teknoloji geliştirme programlarını yürütecek yani gereklidir. Sen benim yorum eklemek için buyrun ama DOT nokta test sonrası üretim yapmak yaptığı net yapmak bunu biraz değiştirmeniz gerekir.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.