En Tuhaf Motosiklet Modelleri
Görünce “Bu Ne Be?” Diyeceğiniz En Tuhaf 10 Motosiklet

Ülkemizde çok yaygın olmasa da, özel sipariş üzerine istenen herhangi bir tasarımda motosiklet üretilmesi, yurt dışında sıkça gerçekleşiyor. Bazen de firmalarda çalışan tasarım mühendisleri o gün “kahveyi” fazla kaçırıp şaşırtıcı dizaynlar yapabiliyor! Sonuç, görünce hakikaten şaşıracağınız motosiklet modelleri oluyor. Bize sorarsanız en tuhaf olan ilk 10 tanesi için bir liste hazırladık, buyrun başlayalım…
 
 
  1. Road Dog

 
Bu gördüğünüz lokomotiften hallice motosikletin üzerine aynı anda 11 kişi birden binebiliyor. O kadar kişiyle nasıl dengede duruyor ve hatta nasıl gidiyor, bunlar cevabı olmayan sorular. Çok kurcalarsanız, hayatın anlamıyla ilgili sorular sormaya da başlıyorsunuz! 1965 yılında üretilen bu modelin uzunluğu 5.75 metre. İnanmayacaksınız ama, seri üretimi dahi yapılıyor ve fabrikası bir sene sonra topu dikmeden önce toplam 23 adet üretmeyi başarıyor. Yani dünyada bu motosikletten şu an sadece 24 adet var – gerçek bir koleksiyon ürünü.
 
  1. Uno Dicycle

İlk bakışta ne olduğunu anlamanız biraz zor, bir leylekle sincabın yasak aşkının meyvesiymiş gibi duruyor. Bir dönem popüler olan tek tekerlekli motosiklet akımının bir temsilcisi olan bu model, seri üretime geçmeyi ne yazık ki başaramıyor. Zira baş tasarımcısı olan Ben Gulak, motosikleti basına tanıtırken devirip diz kapağını parçalıyor. Takdir edersiniz ki üreten şahısların dahi dengede tutamadığı bir modelin pek bir başarı şansı da olmuyor…
 
  1. Megola

 
Biraz değişik bir görünümü olsa da, ilk bakışta o kadar şaşırtmıyor. Eski tip, antika bir motosiklet deyip geçmeniz kuvvetle mümkün. Ancak görünüş yanıltıcı olabilir – ön tekerleğin üstüne, sağ gidonun hemen altında yer alan kare şeklindeki ufacık kutuya bir bakın. İşte o kutu, motosikletin “motorunu” içeriyor. (Motorun kalan parçaları ise yine ön tekerleğin üzerine monte edilmiş, resimde görülebiliyor.) Tasarım ilginç ve deneyenlere göre, inanılmaz rahat bir sürüş deneyimi sağlıyor. Ancak gücü biraz düşük; o minik motor en fazla 14HP güç üretebiliyor.
 
  1. Rapom V8

Dünyanın en hızlı ve en güçlü motosikleti hangisi diye merak ediyorsanız, yukarıdaki fotoğrafa bir kez daha bakın. Rapom V8, 1.200 beygir güç üretebiliyor ve benzinle falan değil, saf alkolle çalışıyor. Evet, toplam 8.2 litrelik motorunu çalıştırabilmek için saf alkol kullanmak zorundasınız. Motosikletin en yüksek hızı 640 kilometre, teorik olarak daha da hızlanabilecek ise de, bunda daha yüksek hızlarda motorcu aletin üzerinde duramıyor. Daha da şaşıracağınız bir şey söyleyelim: Bunlardan biriyle trafiğe çıkabiliyorsunuz, yasal bir engel bulunmuyor.
 
 6) Akira

1988 yılında çekilen bir anime vardı ve pek çok motosiklet tutkunun hayallerini süslemişti: Akira. Filmi izlediniz mi bilmiyoruz, ancak izlemediyseniz hemen bulup denemenizi öneririz. Filmin başkahramanı, salya akıtacak güzellikte bir motosiklet modeli – gören herkes “keşke benim olsa” diyor. Eh, artık gerçekten de sizin olabilir, zira filmdeki motosikletin aynısı seri şekilde üretiliyor. Yere yakınlığı ve tam boy bir koltuk içermesi, onu inanılmaz rahat bir motosiklet haline getiriyor. Ancak hepsi bu değil: Akira, istendiği zaman (arka tekerleği sayesinde) yerden yükseltilebiliyor. Sipariş üzerine üretilen bu özel model, epey can yakacağa benziyor.
 
7) SunRed

Eh, gerçekten de bir böceğe benziyor ancak teknolojik açıdan çok gelişmiş bir model bu: güneş enerjisi ile çalışıyor. Motosikletin üzerinde gördüğünüz kaplama, güneş panellerinden oluşuyor. Yine resimde görebileceğiniz gibi, park halindeyken bu paneller tamamen kapanarak hem güvenlik sağlıyor ve hem de aküyü daha hızlı şarj ediyor. SunRed sipariş üzerine üretilen özel bir model ve en yüksek hızı ne yazık ki 60 kilometreyi geçemiyor. Tek şarjla gidebileceği mesafe ise 25 kilometre ancak bunun pek bir anlamı yok, zira elektrikli motosikletlerin aksine seyir halindeyken de aküleri şarj etmeye devam ediyor. Yani güneşli günlerde oldukça uzun yolculuklar yapabiliyorsunuz.
 
8) Cynosphere

1880 yılında yapılan bu icat, gerçekten de çalışıyor. Aynı anda iki kişi binebiliyor, bir motor kullanmıyor ve bu nedenle bozulmuyor, daha da güzeli yakıt gerektirmeden çalışıyor ve saatte 12 km hız yapabiliyor. E o zaman niye halen kullanılmıyor diye soracak olursanız, bu durum “köpek gücüyle” çalışıyor olmasından kaynaklanıyor. Motosikletin tekerleklerinin büyük olmasının nedeni, içlerine köpek konulması. Bu köpekler tekerleğin içinde koşup, aynı bir hamster gibi sürekli çevirerek motosikletin gitmesini sağlıyor. O dönemde “hayvanseverlik” diye bir kavram yok, ancak buna rağmen köpeklerin sadece canı istediklerinde koşuyor olması gibi basit bir nedenden dolayı, uzun ömürlü bir icat olmuyor.
 
 
 
9) İlk Motosiklet

Ne şaşırtıcı ne de çok farklı, ancak bu listede yer almayı en çok hak eden bir model varsa o da bu: dünyanın ilk motosikleti. Belli bir model adı yok, sadece “motosiklet” adıyla biliniyor, zira bu ismi kullanan ilk ürün yine kendisi oluyor! Almanya’da üretilen dünyanın bu ilk motosikleti 1885 yılın a ait ve görebileceğiniz üzere ahşap bir şasisi ile tekerlekleri var. Çelik ve kauçuk o dönemin bilinen ürünleri olmadığından bu durumu normal karşılamak gerekiyor. 0.5 HP güç üreten bu model, düz yolda maksimum 20 km hıza ulaşabiliyor.
 
10) VESPA 150 TAP

Vespa modellerini şirin, sevimli ve hatta romantik bulanlardan mısınız? Özellikle şeker pembesi renginde olanları ne kadar “tatlı” oluyor değil mi? Sizi hayal kırıklığına uğratmak istemeyiz ancak Vespa’lar aynı zamanda bir “savaş aleti” olmaları ile de biliniyor. Resimde görebileceğiniz model, Fransız ordusu tarafından 2. Dünya Savaşı boyunca kullanılıyor ve modifiye edilmemiş, doğrudan fabrikasından bu şekilde çıkmış. Ortasında yer alan şey bildiğiniz top, tanklara karşı kullanılıyor. Ana fikir şu: Fransız paraşütçüler yere iniyor, bunlara biniyor ve elde ettikleri mobilite sayesinde Alman tanklarını çatır çutur indiriyor. Peki işe yaradı mı diye soracak olursanız… Fransa’nın üç günde içinde teslim bayrağı çektiğini hatırlatalım. 

 
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.