Her Motor Kaskı Korur Mu?

Her Motor Kaskı Korur mu?

Motosiklet kullanmaya karar veren kişiler için iki tekerlekli bir ulaşım aracının tehlikeleri ortadadır. Motosiklet sürücüleri motor kaskı kullanmalıdır. Kask kullanımı çok önemli bir durumdur. Herhangi bir motor kaskı satın aldığınızda sizleri ölümcül kazalara karşı korumaz. Güvenli bir sürüş deneyimi için koruyucu özellikleri olan bir kask almak çok önemlidir.

Covid 19 salgını baş gösterdiğinden biri toplu taşıma araçlarına olan yönelim azaldı. Bununla birlikte kişisel araçları çok pahalı olduğu için insanlar artık özellikle şehir içi ulaşımda motosiklet tercih etmeye başladı. Ancak motosiklet sürücüleri gerekli önlemleri almazsa büyük kazalarda istenmeyen hasarlar alabilirler. Sürüş deneyimini güvenli hale getirmek için mutlaka koruyucu bir kask takmak gerekiyor.

Hangi Kasklar Koruyucu Değildir?

Önü açık olan ve çene kısmında kapatma payı olmayan ve dayanıksız malzemelerden üretilen kasklar çok ucuza satılmaktadır. Bu kasklar dayanıksız olduğu için koruyucu özelliği yoktur. Bu tarz bir motor kaskı tercih edildiğinde kaza yapma durumunda ölümcül sonuçlar olabilir. Özellikle üçüncü dünya ülkelerinden gelen kasklar gerekli testlerden geçmemiş ürünlerdir.

Kask üretim aşamasında Ulaştırma Bakanlığı ve bağımsız uluslararası kuruluşlar tarafından belirlenen standartlara dayalı dayanıklılık ve güvenlik testleri yapılmalıdır. Bu testlerden yeterli sonucu almayan ve bu standartları taşımayan kasklara kesinlikle güvenmemelisiniz. Doğru motor kaskı seçimiyle bir kaza anında hayati tehlike olmadan kazayı atlatabilirsiniz.

Hangi Kasklar Seçilmelidir?

Motosiklet aksesuarları arasında çok önemli bir yeri olan kaskları seçerken dikkat etmeniz gereken bazı özellikler var. Şimdi sizlere genel olarak bu özelliklerden bahsedelim;

  • Satın alacağınız kaskın kafa ölçülerinize uygun olması gerekir. Ölçü olarak da kaşınızın bir parmak yukarısını almanız gerekir.
  • Satın aldığınız kask çenenizi tam kapatmalıdır. Çene bölümü açılabilen kaskları tercih ederseniz sürüş sırasında kapalı olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Tercih ettiğiniz kaskların boyundan bağlanacak kayışı motoru sürerken mutlaka kapalı olmalıdır. Kayışınız kapalı durumdayken eldiveninin içinde de bir parmağınızın girecek kadar sıkılık olsa yeterlidir.
  • Kaskların üretim tarihi de çok önemlidir. Bir kaskın ömrü ortalama 5 yıl kadardır. Kasklar bu süre sonrasında kullanılmaya devam ederse tehlikeli olabilir. Kaskın malzemeleri zaman içinde deforme olur. Bu yüzden malzemelerini yenilemeniz gerekir.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.