Hız Körlüğü Nedir?
Hız körlüğü nedir? Nasıl engel oluruz, ne yapmalıyız, hız körlüğü hakkında bilinmesi gerekenler

Motosiklet sürücüleri araç hızlarını yol, hava, hız ve aracınızın teknik özelliklerine göre kontrol etmek zorundadırlar. 90km/h hızla giden bir araçla 40km/h giden aracın herhangi bir nesneye çarpma hızı birinci kattan düşen bir nesne ile onuncu kattan düşen bir nesnenin çarpma etkisi kadardır.

Gelelim hız körlüğüne;

Kaskınız takılıyken ellerinizi yanlara açtığınızda parmaklarınızı yaklaşık kaç derece açıdayken görebiliyorsunuz denediniz mi?

Diyelim durduğunuz yerde 160 derece açıya kadar parmak uçlarınızı görebiliyorsanız. 40km'de bu görme açısı sizin için %100'dür. Km/h hızınız arttıkça görme açınız ve odağınız değişecek 130km/h ile giderken bu açı %30'a kadar düşecektir. 

Dikkat ettiğiniz bölge ve odak noktanız her zaman ileriye doğru kayacaktır. Bu da görüş açınızın azalmasına neden olur.

Hızlanıp, objeleri farketmemeye başladığınızda hızın sizi bir odağa çektiğini hissedersiniz buna tünel görüşü denir. Göremedim, farketmedim gibi kaza sonrası söylenen sözler bundandır. Bu yüzden hız limitlerine uygun kullanmak önemlidir. Hız sınırlarını ihlal etttiğinizde görüşünüzün o yola göre tanımlanan hızların dışına çıktığına ve kazaya neden olacağını unutmayın.

Takip mesafelerine uyun, farkedin farkedilin.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.