Hızlı Görüş Teknikleri Neden Önemlidir?
Hızlı görüş teknikleri neden önemlidir?

Mesafe tahmini aslında hayatımızın her alanında, yürüyüşümüzde, motosiklet sürüşümüzde kullandığımız bir görüş şeklidir. Bunu hissetmesekte bu hayatta kalmamızın en önemli noktasıdır. Kaskınızın görüş açıklığı motosikletle sürüş sırasında size en iyi görüşü vermesi önemlidir. Kask alırken bu özelliğede dikkat etmeyi unutmayın. Kask camlarınızda devamlı temiz olmalıdır.

Dönüşlerde, virajlarda, düz yolda, sağa ve sola bakarken bu mesafe tahminlerine göre hareket ediyoruz. Bilinmezlikleri aydınlatan iki gözümüz, ortamdaki ışıktan yararlanarak bizim hangi sürede nereye varacağımıza ve ne kadar sürede varacağımıza karar veriyor. Bunu bir alışkanlık haline getirdiğimiz için değerini pek bilemiyoruz.

Tek gözünüzle görüş iki gözünüze göre ne kadar zor olsa bile zamanla mesafelere ve görüş farklılığına alışabiliyoruz. Ama hiç bir zaman iki gözümüz kadar keskin tahminler yapmamızı sağlamıyor. Ama görüşünüzü sürüşünüzde nasıl geliştirebilirsiniz bir bakalım.

Sürüş sırasında çevreyi dikkatli süzmek için parmak egzersizi yapın. Nasıl yapazağız?

Sağ ve sol el işaret parmağınızı bedeninizden ileriye doğru konumlandırın, bir elinizin parmağı yukarıda bir elinizin parmağı aşağıda olsun aşağıdaki şekildeki gibi. Parmaklarınızın konumunu değiştirerek bu egzersizleri değiştirebilirsiniz.

Parmakla görüş tekniği düzeltme

Şimdi bakışlarınızı ilk önce sağ sonra sol parmağınızı görecek şekilde saniyede bir olmak üzere değiştirin. Bunu hergün 1 dakika kadar tekrarladığınızda bakış ve odaklanmanızın hızlandığını farkedeceksiniz. Bu özellikle trafikte dikkat edilmesi gereken noktalarda sizin anlık bakışlarınızı hızlandırarak olayları daha kolay görmenizi sağlayacaktır.

İkinci bir çalışma ise şudur:

Başımızı hiç oynatmadan önce sağa bakabileceğimiz en uç noktaya bakıyoruz, sonra da sola bakıyoruz. Başımızı hiç oynatmadan gözümüzün göreceği en uç noktaya bakarak görüşümüzü açmaya çalışıyoruz. Gözlerimizi bir yandan diğer yana düz bir çizgi üzerinde yavaş yavaş en az sekiz defa hareket ettirdikten sonra, aynı şekilde yukarı-aşağı, çapraz yukarı-çapraz aşağı ve diğer çapraz yönlerde de en az sekizer defa hareket ettiriyoruz. Daha sonra gözlerimizi olabildiğince açıp göz kapaklarımızı hızlı hızlı açıp kapıyor, aynı anda da ellerimizi hızlı hızlı ovuşturup ısıtıyor, sonra da gözlerimizi kapatıp avuç içlerimizle hafifçe bastırarak dinlendiriyoruz. Derin nefeslerle birkaç nefes gözlerimizi dinlendirdikten sonra kendimizi hazır hissettiğimizde ellerimizi çekip gözlerimizi kırpmadan önceden belirlemiş olduğumuz, ilerideki tek bir noktaya bakıyoruz. Göz kırpmama süresini mümkün olduğu kadar uzatmaya çalışıyoruz. Bu çalışmanın aralık vermeden en az yirmi bir gün yapılması tavsiye ediliyor.

Motosikletle sürüşte sadece hızlı görmek değil, kask, mont, pantolon, bot ve eldiven gibi gerekli ekipmanımızında tam olması gerekiyor.

İyi Sürüşler
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.