İkinci El Kask Alınır Mı?
Kullanılmış kaskın dezavantajları

Kullanılmış bir motosiklet kaskı satın almanın pek dezavantajı vardır. İşte en önemli 5 tanesi.

1. Yaş: Kaskın yaşıyla başlamak gerekir. İkinci el bir kask alırsanız, kaskın kaç yaşında olduğu hakkında hiçbir fikriniz yoktur. Bu, kask satın alma söz konusu olduğunda, son kullanma tarihi olan çok önemli bir faktördür. Bunun nedeni, her türlü dış etkenlere karşı kask koymak için kullanılan malzemelerdir. Bir süre sonra bir kask boşa harcanmaya başlar ve malzeme kask yeni iken olduğu kadar güçlü değildir. Son kullanma tarihi, kaskın yapıldığı malzemeye bağlıdır.

Bir polikarbonat kask ortalama 5 yıl sürer
Kompozit kask ortalama 6-7 yıl sürer

2. Bir kask darbeden sonra atılmalıdır:
Kask temel olarak tek kullanımlık ürünlerdir. Kaskı, yalnızca bir çarpma sırasında başınızı koruyan asıl amacı için kullanabilirsiniz. Dış kabuk kırılır ve bir iç çarpma sırasında iç kabuk yıpranır, bu nedenle kask başka bir darbeyi yeterince ememez. Aynı kaskla ikinci bir çarpma durumunda, bu kuvvetler doğrudan başınıza gelecek. Bu yüzden, kask düştüğünde veya kaskınız düştüğünde, daima bir kask atmanız gerekir. Dış kabuk mutlaka kırılmaz, fakat iç kabuk zarar görebilir. Bu göremeyeceğiniz bir şey, bu yüzden kullanılmış bir kask satın almak her zaman kötü bir fikirdir.

3. Kırık kask kabuğu:
Bu sebep, kaskın tek kullanımlık olduğu kısmına varıyor. Bir kask iki mermiden oluşur; dış kabuk ve iç kabuk. Kask iç kabuğunun hasar görmüş olması, ancak dış kabuğun tamamen sağlam olması iyi olabilir. Bu hasar, bir kask masadan kalkıp yere düştüğünde bile meydana gelebilir. Bir kaskın hasar görmüş bir iç veya dış kabuğu varsa, gerektiğinde görevini yapamaz. İkinci el bir kask satın alırsanız, kaskın ne olduğuna dair hiçbir fikriniz olmaz. Yenisini alırsanız, yere düşmediğinden emin olursunuz.

4. İçi yıpranmış olur:
Tüm kasklar iç (veya 'iç astar') ile sağlanır. Kaskı bir süre taktıktan sonra iç kısım başınızı şekillendirmeye başlar. Bu, kaskın başınızın etrafında mükemmel şekilde sarılmasını sağlar. Kullanılmış bir kask satın aldığınızda, iç mekan başkasının kafasına dönüşmüş olacak. Bu yüzden kask başınıza tam olarak oturmayacak.

5. Yıpranmış malzemeler:
Kask malzemeleri zamanla aşınır. UV radyasyonu, sıcaklık ve yağmurdaki farklılıklar gibi şeyler zamanla kaskın dış kabuğunu etkiler. İç kısım da yıpranmakta ve kaskın uyumunu engellemektedir. İç kabuk için kullanılan malzeme olan EPC, bir süre sonra sertleşir. Bu malzeme, etkinin emilmesini ve kuvvetlerin ve sönümlenmesini sağlamalıdır. Bununla birlikte, sertleştiğinde hiçbir şeyi emmez.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.