İkinci El Motosiklet Alırken
İdeal bir dünyada hepimiz garajımızda yepyeni bir bisiklet seçkisi olurdu. En yeni kir füzelerinden, piyasadaki en güçlü macera bisikletine kadar, mağarada dizilmiş, taze ve sürüşe hazır durumdalar.

Fakat gerçek dünyaya gelince, hepimiz yeni metal için kayda değer miktarları ortaya çıkaramıyoruz. Evet iyi olurdu, ama gerçek şu ki, ikinci el motosiklet alımları için iyi bir oranımız olacak, bir başkasının marka spankerlerinin ilk amortismanını etkilemesini sağlayacağız.


YENİ BİSİKLET - MMM. Image Bike Bandit
Ancak kullanılmış, ikinci el, ikinci el veya ikinci el bir motosiklet alacaksanız, satın almanın birçok farklı yolu ve yanmanın birçok yolu vardır. Bu yüzden satın alma sürecini çok daha kolay hale getirmek için Benjamins'e katılmadan önce aklınızda bulundurmanız gereken önemli şeylerin bir listesini hazırlayacağımızı düşündük.

Yani burada Ride Expeditions İkinci el bisiklet rehberi satın almak….

ARAŞTIRMANI YAP
Bir sonraki satın alımınıza göz atmaya başlamadan önce, hangi bisikleti gerçekten istediğinizi ve gerçekçi bütçenizin ne olduğuna ve bu iki şeyin birlikte olup olmayacağına karar vermeniz gerekir. Bir yaşındaki  Afrika  İkizini almak istiyorsan ve sadece 5 bin sterlin alıyorsan, zamanını bile boşa harcıyorsun, ama 2013 EXC300 ise peşindesin ve 4000 sterline kadar gidebilirsin. İstediğiniz bisikleti bulmak çok daha muhtemeldir.

Araştırmanızı önceden yapın, böylece istediğiniz bisiklet için ödemeniz gereken kaba fiyatı öğrenin. Yalnızca bisikletin gerçekten istisnai olması veya faydalı bir satış sonrası aksesuar veya yedek parça listesi ile gelmesi halinde bunun üstüne çıkın.


BUNLARIN KULLANILAN İYİ KULLANILAN BİSİKLETİ VAR - Image KTM FORUM
BAYİ VEYA ÖZEL?
Bu yüzden bir sonraki probleminiz, güvenli bir şekilde gidip satıcılara yönelmek veya özel pazarda şansınızı denemek. Her ikisinin de avantajları var ve her ikisinin de tuzakları var, bu yüzden birinin diğerinden daha iyi olduğunu söylemek imkansız.

Eşyaların satıcı tarafında, en önemli avantajlardan biri, bisikletle ilgili bir sorun varsa, satın almayı planlıyorsanız, özel bir satış için olası olmayan, bunları sıralamaya karar verebilmeleridir.

Diğer önemli faktör, satın aldığınız bisikletin tamamen limon olması durumunda teorik yasal korumaya sahip olmanızdır. Çoğu ülkede, tüketici hukuku sizi satın almaya uygun olmayan şeyleri satın almaya karşı koruyacaktır ve saygın satıcıların çoğu, sahip olduğunuz gerçekçi sorunları çözmek için genellikle ellerinden geleni yapacaktır. Bununla birlikte, ikinci el bir kavşak alırsanız ve bir ay süren yarıştan sonra patlarsa, adamınızın size paranızı geri vermesini beklemeyin - gerçekçi olan burada anahtar kelimedir!

Ancak, satın alma işleminden sonra yeniden başvuru yapma hakkı için, bir satıcıdan ikinci el ödeme ve ikinci el satın alma, özel bir satıştan çok daha fazlasını ödeyeceğiniz anlamına gelir. Motosiklet satıcıları, alış-veriş yapan motosikletlerde, her zaman ucuza satın aldıklarında ve her zaman pahalı sattıkları için yeni makineler satmakta hiç olmadıklarından çok daha fazla para kazanıyorlar. Kullanılmış bir motosiklet bir motosiklet mağazasında gerçekten ucuzsa, bu bir nedenden ötürü bu fiyattır!

Özel alıcılarda olduğu gibi orada da iyi ve kötü satıcılar var. Yanlışlardan uzak durun ve özellikle küçük bağımsız işletmeler ise iyileri destekleyin. Eğer yapmazsan, hayatta kalmayacaklar ve biz sadece megatorlara sıkışıp kalacağız…


BAYİLERDEN SATIN ALMA RİSKLERİ AZALTIR - Image Central Florida Powersports
Özel bir satış için çok daha yüksek riskler var. Sadece kötü bir bisiklet almakla kalmayıp, aynı zamanda yapmayan ve hiç yapmayan bir bisiklet almak da onu satan kişiye aittir. Burada içgüdülerinize güvenmelisiniz, bu yüzden eğer işler yanlış görünüyorsa, muhtemelen yanlıştır.

Satıcıya nakit parayla ayıracak kadar güvenip güvenmediğinizi gerçekten hızlı bir şekilde belirlemeniz gerekir. Kendine sor :-

Bir motosikletçi gibi görünüyorlar mı?
Bisikletle ilgili tüm sorularınızı cevaplayabilirler mi?
Bisiklet, temiz bir garajda, kaliteli aletlerle çevrili mi?
Üçüne de cevap hayırsa, çekip gitmelisin.

Ve biz buradayken, ön bahçede kanepeli bir evden asla bisiklet almayın. Uçarlarsa kendi mülklerini kendileri devirirlerse, vana temizleme kontrollerinde güncel kalma şansları nedir?

GLOBAL, YEREL ALIN
İnternetin harikaları, dünyanın küçüldüğünü düşünerek bizi kolayca yok edebilir. Basit bir eBay araması dünyanın her yerinden bisiklet getirebiliyorsa, 400 milin hala 400 mil olduğunu unutmak kolaydır ve evinizden uzakta çok büyük bir mesafe satın almanız yanlış bisiklet satın alma riskinizi artırır.

Neden öyle? Çünkü bir bisikleti görmek için bu mesafeyi artırdıysanız - bir satıcıdan veya özel bir alıcıdan olsun - satın alma şansınız doğal olarak arttı, çünkü aksi halde tam bir günü ve tüm bu dizelleri boşa harcamak için- eli. Ve satıcı bunu bilecek ve bu da pazarlık gücünüzü ve pazarlık yapma isteklerinizi azaltacaktır. Uzaklaşırsanız, hiçbir şey kaybetmediler ancak anlaşmada 100 sterline yakınsınız ve bu sayede satın aldığınız bisiklet için harcayacağınız parayı azaltacaktır. Bu akıllıca düşünme değil.

Evinize makul derecede yakın olan bir bisiklet bulmaya çalışın - bu yolla tehlikeli bölgelerin nerede olduğunu bulmak için ülkenin yarısına kadar sürmeden nerede olduğunun farkında olabilirsiniz. Aynı zamanda, eğer bisikletler iyiyse, pazarlık edersiniz ve ödülle birlikte geri dönersiniz ve eğer yanlışsa, daha da kötüsünüz olmaz.

Düşünmek için buraya - aşağı dans için!

YAKIN VE KİŞİSEL
Bununla birlikte satın alırsanız, herhangi bir bisikleti tamamen dolandırıcılıktan ayrılmadan önce incelemek için bir alternatif yoktur. Çevrimiçi satıcı listeleri ve açık artırma siteleri, bunu yapmadan satın almayı gerçekten kolaylaştırır ve riskler çok fazladır. Fotoğraflardaki bir görüntüye benzeyen bir bisiklet gördüğünüzde bir avcı olabilir ve zaten parayı ödediyseniz, geri almak gerçekten uzun süren ve zor olabilir.

Çevrimiçi satın almaya kararlıysanız, gerekli tüm kontrolleri yapmadan, bisikleti görmeden, motorun çalıştığını duymadan ve satıcının bisikletle ilgili söylediği her şeyin doğru olup olmadığını kontrol edene kadar paranızı ayırmayın. Olmazsa, çekip gitmeye hazırlıklı olun ve olumsuz bir derece almak konusunda endişelenmeyin - bir kulübe ile üzülmekten daha iyidir.

İKİNCİ EL MOTOSİKLET KONTROL LİSTESİ
Bu yüzden, ister ikinci el bir motosikleti özel ister bir satıcıdan alırsanız, satın almak için geldiğiniz bisikleti dikkatlice incelemelisiniz. Bir bayilikteki tüm bisikletlerin mükemmel olduğunu varsaymayın - çekleri yapmanız gerekmediği için değildir. Bir bisikleti jetwash yıkamak ve silikon spreyle kaplamak kolaydır, ancak ticarette aynı spreyin genellikle 'Bullshit Spray' olarak bilindiğini unutmayın.

Peki neye bakmalıyız?

MOTOR
Motosikletteki en pahalı bileşen olarak, motor anahtardır. Doğru değilse, makinenin geri kalanı çok az fark yaratır. Motorun tam çalışma sıcaklığına ulaşması için test sürüşü için başladığını, çalıştığını ve ideal bir şekilde test edildiğini duymanız gerekir, böylece tüm dişlilerin doğru şekilde çalıştığından, tüm elektrikli bileşenlerin çalıştığından ve genellikle ne olduğunuzdan memnun olduğunuzdan emin olabilirsiniz. için dışarı çıkacağım.

Dört vuruş  hiç sigara içmemeli ve gerçekte, iki yatak çok fazla sigara içmemelidir. Gaz tepkisi keskin ve anında olmalı, kavrama hareketi düzgün ve ilerici olmalı ve şanzıman sarsıntılı veya gürültülü olmamalıdır.

İşletme sahibi, son yenilemeleri gerçekleştirdiğini iddia ederse, nedenini öğrenin ve çalışmanın saygın bir şirket tarafından yapıldığını gösteren makbuzlar isteyin.

Eğer sahibi bisiklete binmenize izin vermeyecekse - off-road bisikletlerde olduğu gibi - o zaman bisikleti aşağı yukarı çalıştırıp dişlilerden geçmelerini isteyin. Hayır diyorlarsa - nedenini sormanız gerekebilir!

ÇERÇEVE
Satın aldığınız herhangi bir ikinci el motosiklette kesinlikle hiçbir çerçeve hasarı belirtisi bulunmamalıdır. Herhangi bir darbe, çatlak veya onarım belirtisi - satın almayın. Arkadan ve önden bir göz atın ve herhangi bir şeyin çizgi olup olmadığını tespit etmeye çalışın. Alt şasi bükülmüş mü, gidonlar olduğunda çatallar düz mü, eyer şasi raylarının üzerine doğru oturmuş mu? Herhangi bir stres belirtisi için mesnet başlığını ve ana kaynak noktalarını kontrol edin.

SÜSPANSİYON
Tamam, test sürüşü olmadan bunu test etmek zor olacak ve satıcı veya satıcı yoldan ayrılmanıza izin vermeyecek ve bir daha asla görülmeme riskini almayacaksa saf arazi sürüşleri sizi şaşırtmasın.

Ancak süspansiyon üzerinde kontrol edebileceğiniz   şey yumuşak hareketler, gıcırtı ve taşlama sesleri olmaması ve tüm bileşenlerin bakım görmesidir. Çatallar tamamen yağdan ve dikitlerdeki çukurlardan arınmış olmalı ve serbestçe hareket etmelidir. Çatal contalarını değiştirmek büyük bir iş değil, ama büyük bir macera bisikletinde acı ve daha da ötesi.

Arka şok gelince, bu benzer şekilde serbestçe hareket edebilir ve herhangi bir sızıntı belirtisi göstermeyebilir. Yeni bir ünite veya yeniden inşa etme maliyeti artacaktır; bu nedenle, sorunların ne olduğunu tamamen kendinize güveniyorsanız, sorunları satın almaz ya da büyük bir pazarlık noktası olarak kullanmazsanız görürsünüz.

RULMANLAR
Kir bisikleti , macera motosikleti veya yol bisikleti almak istediğiniz herhangi bir bisikletin tüm yataklarını kontrol ediyor olmanız gerekir  . Yuvarlak uçlardan başlayarak, her iki tekerleğin tutulması ve onları mil üzerinde yana doğru sallamaya çalışmak anlamına gelir. Tomurcuklanmayacaklarsa, bu iyidir ama hareket ederlerse değildir. Tekerlek rulmanlarını değiştirmek zor değildir, ancak satıcının söyledikleri kadar makine kullanıp kullanmadıklarına dair bir göstergedir. Başka bir pazarlık noktası, konunun kapsamı olduğundan eminseniz.

Kafa yatağı da aşınmış ve çentikli hale gelebilir. Yol bisikletlerinde uçlarında millerce aynı pozisyonda kalma eğilimindedirler, bu nedenle aynı merkezi pozisyonda aşınma eğilimi gösterirler, oysa yol dışı bisikletlerde bu rulmanlar çok fazla çarpma yapar, böylece daha hızlı bir şekilde aşınırlar.

Bu yüzden bisikleti dik konuma getirin, ön freni açık tutun ve başlığın içinde boş yer olmadığını kontrol etmek için bisikleti ileri geri sallayın.

Bisikletin orta bir standı varsa, bisikleti üzerine koyun ve ön tekerleği yerden kaldırın - sahibinin bisikletin arkasını aşağı doğru bastırmasını sağlayın - çubukların kolay ve sıkışık noktalar izi bırakmadan sola doğru hareket ettiğini kontrol edin veya çentikler. Sonra bisikletin önüne gidin ve tekrar ön tekerleği yerden çekin, çatalların altını tutun ve çatalları ileri geri sallamaya çalıştığınızda direksiyon kafasında herhangi bir hareket olup olmadığını görün.

Arazi bisikletleri için, bu testleri bisikleti bir padokta veya itme standında yapın.

Tekerlek rulmanları gibi, küçük bir off-roader için önemli bir iş değildir, ancak tamamen hatalı bir macera bisikletinde yapmak zorunda kalırsanız, bu kendiniz yaparsanız veya bir servete mal olmanız saatlerce sürecek önemli bir ameliyattır. işi yapmak için bir satıcı edinin.


YOL KAPALI BİSİKLETİ ÇOK FAZLASI OLDUĞUNDAN HER ŞEYİ KONTROL EDİN
SÜRÜŞ TRENI
Bir motosiklet ne kadar çok kullanılırsa, zincir ve dişliler o kadar fazla aşınır. Satın aldığınız herhangi bir ikinci el motosikletin bunların hemen yerine koymaları gerekmemelidir , ancak bir motokros bisikleti veya saf arazi makinesi satın alıyorsanız, biraz aşınmaya asmayın - bu kaçınılmaz ve nispeten ucuz ve kolay düzeltin.

Yol ve macera motosikletleri için tam bir değiştirme masraflı olabilir, bu yüzden ideal olarak bu satın aldıktan hemen sonra yapmış olduğunuz bir şey olmamalıdır. MX bisikletlerde olduğu gibi, bisikletin üstünde ne olduğu makul bir durumda olduğu ve bisikletin geri kalanıyla tutarlı olduğu sürece buna fazla takılmayın. Ancak zincir dişlileri bağlıysa ve zincir sıkıştıysa ve paslanmışsa, bisikletin geri kalanının bu parlak plastiklerin altında olduğu gibi bir olasılık var.

KABLOLAR VE KABLOLAMA
Potansiyel satın alımınızdaki tüm kablolar ve teller iyi durumda olmalı ve tam olarak ne gerekiyorsa yapmalıdır. Boğazlar, üreticinin istediği şekilde geri çekilmeli, kavramalar düzgün ve ilerici olmalı ve diğer tüm ilgili kablolar serbestçe çalışmalı ve işlevsel olmalıdır. Değiştirmeler çoğu makinede çok ucuz, değiştirilmemek için çok az bahane. Satıcı, dekompresör kablosunun sert olduğunu söylerse, dekompresörün kablodan değil hatalı olması ihtimali vardır, bu yüzden dikkatli olun.

Elektrik kablolarının tümü orijinal ve lekesiz görünmeli, açıkta ya da kötü bir şekilde tamir edilmemiş olmalı ve tüm elektrikli parçalar, kapalı durumda çalışır durumda olmalıdır.

FRENLER
Yeni bisikletinizi durduracak uçlar olarak frenler paketin önemli bir parçasıdır. Tüm disklerin doğru kalınlıkta, açılmamış ve puansız olduğunu kontrol edin. Pedlerin üzerinde bol miktarda fren materyali kalmalı ve sıvılar kahverengi ve bulanık değil, yeni ve hafif görünmelidir.

Hidrolik hortumlarını aşınma ve sızıntı belirtilerine karşı kontrol edin, tüm sızdırma nipellerinin yerinde olduğundan ve yakalanmadıklarından emin olun.

TEKERLER VE LASTİKLER
Bunu düşünmeyelim. Tekerlekler iyi durumda, düz olmalı ve yemeklerden arındırılmış olmalıdır. Lastikler, belki de daha az önemlidir, çünkü bir yol bisikletinde tavuk şeritlerine çarpmazlarsa, bu durumda sahibi bu motoru devir sınırlayıcısına devretti.

Genel olarak lastikler hızlı ve kolay bir şekilde değiştirilebilir, ancak bisiklet sürülmeden önce bunu yapmanız gerekirse bunu teklifinize dahil edin.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.