Kafa Kafaya Çarpışma ve Sonrasında Yapılacaklar Nelerdir?

Kafa kafaya çarpışma ve sonrasında yapılacaklar nelerdir?


Motosikletinizi kaçırdığınızda yani kontrolü yitirdiğinizde veya karşıdan gelen aracın sizin hattınıza girmesi sonucu karşılaşacağınız bir kaza çeşididir. Bu örnek kazalar değişebilir.

Yüksek hızda tedbir almak zordur. Aniden karşılaşabileceğiniz gibi gördüğünüz halde kazadan kaçamadığınızda olur. Çoğunlukla bu kazalar hayatınıza mal olur.

Alt hızlarda kurtulma şansınız daha yüksektir. Hareketsiz bir araca veya nesneye çarpacağınızı anladığınız anda bacak ve karın kaslarınıza yüklenin, kollarınıza fazla güç vermeyin ve çarpışmayı suratınıza veya göğsünüze doğrudan almamaya çalışın.

Yuvarlanacağınızı göz önüne alın ve yuvarlandığınız alanın size daha az zarar verebileceğinden emin olmaya çalışın (yapabiliyorsanız).

1. Çarptıktan sonra kendinizdeyseniz hemen kalkmaya çalışmayın, Kaskınızı çıkartmayın, korumalarınız üstünüzde kalsın, çevreden gelenleri uyarın kaskınızı çıkartmasınlar

2. Kollarınızı, bacaklarınızı kontrol edin, kırık ve incinmiş yer var mı kontrol edin.

3. Trafiğin ortasındaysanız, kenara doğru yönlenebilecek kadar iyiyseniz ayağa kalkarken yavaş yavaş hareketlerle, kendinizi kontrol ederek yolun kenarına doğru geçin. Koruma giymediyseniz ki bunu hiç düşünmüyorum.

4. Trafikten kendinizi kurtardığınızda motorunuzu yolun kenarına çekmeye çalışın, çekemeyecek durumdaysanız uğraşmayın, kendinizi tehlikeye atmanın lüzumu yok. Polis ve çekiciler zaten bu işi yapacaktır.

5. İncinme ve yaralanma ister istemez oluyor, hatta en basit düşmelerde bile çok büyük hasar alınabiliyor, kemikleriniz ve kaslarınız ağrıyorsa ani hareketlerden kaçının.

6. Eklemlerinizi kontrol etmeyi unutmayın

7. Herhangi bir zorlanma durumunda normal olan durumunuz kötüleşebilir

8. En ufak ağrı hissettiğinizde ambulansı çağırın, çağıramıyorsanız çevredekilerden yardım isteyin

9. Olay yerinin fotoğrafını siz çekemiyorsanız, başkasından yardım isteyin ve o kişiye telefon numaranızı verin
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.