Motosiklet Kaskı Takmak Trafikte Motor Kullanmanın Birinci Kuralıdır
Motosiklet kaskı takmak trafikte motor kullanmanın birinci kuralıdır. Yasalarla desteklenen bu kural uyulmadığı takdirde ne yazık ki ölümcül sonuçlara sebebiyet verebiliyor. Sürücülerin motor kullanırken kask takması için yapılan yasal çalışmalar, kamu spotları, farkındalık kampanyaları olumlu sonuçlar veriyor, kaza istatistiklerini etkiliyor. Ancak kask takmak tek başına yeterli değil. Motosiklet aksesuarlarından yararlanmak güvenliği ve konforu her zaman arttırır. Öte yandan materyal seçimi aksesuarların kalitesini ve güvenliğini etkiliyor. Plastik yapıdan oluşan, dayanıklılık testlerinden geçmemiş bir motosiklet kaskı yeterince güvenlik sağlamaz bilakis kaza esnasında ekstra sorunlara sebep olabilir. Tecrübeli her sürücü fiyat – performans analizi yaparak motosiklet kaskı seçiyor. Çünkü her kaskın istenilen güvenliği sağlamadığını biliyorlar. Kaskın hem sürüş esnasında hem de olası bir kaza sırasında sürücüyü koruması için materyal, tasarım, konfor ve dayanıklılık bakımından belli bir standart üzerinde olması ve elbette dayanıklılık, güvenlik sertifikalarına sahip olması gerekiyor. Peki, kaskın materyali neden bu kadar önemli? Neden motosiklet kaskı seçiminde incelikli davranmak gerekiyor? İşte motosiklet kaskının önemi ve gerekliliğini gösteren 3 basit neden;

Kask parçalanabilir

Motosiklet kaskının belli bir dayanıklılığa sahip olması önemlidir. Karbon, fiber, kompozit malzemeler kaskın dış kabuğunu kaliteli hale getiren, darbelere karşı dayanıklılığını arttıran kaliteli materyallerdir. Kask seçerken bu detaya dikkat etmek gerekiyor. Zira kötü kabuk yapısına sahip bir kask seçimi kaza esnasında kaskın parçalanarak kafadan çıkmasına, sürücüyü daha kötü bir yaralanmaya maruz bırakabilir.

Kask kafanızdan çıkabilir

Motosiklet kaksı hatta birçok motosiklet aksesuarının beden seçenekleri mevcuttur. Küçük veya büyük farklı boyutlarda kaslar bulunuyor. Motosiklet kaskı alırken kafa yapısı ve büyüklüğü esas alınmalı doğru beden seçilmelidir. Aksi halde kaza esnasında kask kafadan fırlayıp uçabilir veya kafada sıkışarak sürücüyü zorlayabilir. Kaskın büyük olması en ufak darbede kaskın çıkmasına zemin oluşturur, küçük olması ise daha beter sonuçlar doğurur ve tedavinin aksamasına sebep olur. Doğru kask bedenini seçmek önemlidir.

Motosiklet kaskının camı kırılabilir

Motosiklet kaskının camları kaliteli görüş açısı ve mevsimsel dış etkenlerden korunmak için kask tasarımında yer alıyor. Kask camının kırılması göz sağlığını tehlikeye atar. Motosiklet kaskı alırken tasarımına, fiyatına bakarken aynı zamanda teknik özellikler bölümünden kask camının yapısına ve kalitesine de bakılmalıdır.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.