Kaliteli Motosiklet Kaskının Önemi
Motosiklet kaskı seçerken ucuz kask mantığından uzak kaliteli, dayanıklı ve konfor ekseninde fiyata takılmadan kask seçilmesi gerekiyor. Motosiklet kazası istatistiklerine baktığımızda kask takmayan kişilerin ağırlıklı olarak hayatını kaybettiğini ya da ciddi derecede yaralandığını, felç kaldığını görebiliyoruz. Öte yandan istatistikler kazalarda kaska rağmen kötü sonuçlar yaşanabiliyor. Örneğin kaskın kırılması, kafadan uçup gitmesi çok sık yaşanan bir durumu işaret ediyor. Kask seçiminde bedene uygun kaskın önemini bu sayede görmek mümkündür. Kafa yapısına oturmayan, yanak pedleriyle kafayı sarmalamayan kasklar, sürücüye büyük geldiği için hafif kazalarda bile vücuttan çıkıp gidebiliyor. Motosiklet kaskı takmamanın davetiye tehlikeye çıkardığı bilinir ancak yanlış kask seçimi de aynı derecede tehlikelidir. Kask alırken mutlaka kaskın size tam uyduğundan emin olmalısınız. Motosiklet aksesuarları tasarlanırken her zaman materyal ve güvenlik sertifikalarına bakılır. SHARP puanlaması özellikle kask seçiminde etkili bir detaydır. Kaskın dış kabuk yapısında kullanılan kompozit, fiber, karbon gibi malzemeler kaskın kalitesini ortaya koyan malzemelerdir. Tecrübeli tüm sürücüler materyal detayı olarak bu üç malzemeyi öneriyor. Kaskın dış kabuk yapısı ne kadar güçlüyse kaza esnasında kask kırılmaları, parçalanmaları o kadar az yaşanır. Kaskın kalitesini arttıran unsurlar kaza risklerini düşürüyor.  

Yarım Kasklar Tam Koruma Sağlamıyor

Motosiklet kaskı modelleri arasında sevimli görüntüsüyle dikkat çeken yarım kasklar, aslında hiçbir zaman yüzde yüz koruma sağlamıyor. İdeal kask tanımına uyan kask şüphesiz ki kapalı kask (fullface) modelleridir. Yarım kask modelleri daha çok bisiklet, scooter tarzı araçlar için öneriliyor, kullanılıyor. Motosiklet sürüşlerinde sürat, rüzgâr gibi dış etkenlerin varlığı ve kaza riski sürücü için zorlayıcı olabiliyor. Sesten ve mevsimsel etkenlerden mümkün mertebe sıyrılmak, sürüşe odaklanmak için kapalı kask en ideal tercihtir. Yarım kaskların güvenlik anlamında motosiklet sürücüleri için çok önerilmediğini, riskleri düşürmediğini sıklıkla okumak, duymak mümkün.

Doğru Motosiklet Aksesuarları ile Güvenli Sürüşler

Motosiklet aksesuarlarının temel amacı güvenli ve konforlu bir motosiklet sürüşü sağlamaktır. Örneğin motosiklet eldiveni küçük bir aksesuar olmasına rağmen yaz ve kış aylarında eller için müthiş koruma sağlıyor. Rüzgârın, güneşin ve yağmurun etkisi ile eller kısa süre sonra his kabı yaşadığından eldiven her zaman elzem aksesuarlardan kabul ediliyor. Tıpkı motosiklet kaskı ve montu gibi her aksesuar sürüş esnasında sürücüyü kazaya ve mevsime karşı korur, rahat bir yolculuk yapmasına zemin hazırlar. Kaliteli, güçlü yapıya sahip motor aksesuarları ise kaza ihtimallerini, ölüm riskini düşürür.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.