Kapalı Kask Modelleri Hakkında

Kapalı Kask Modelleri Hakkında

Motosiklet kaskı deyince, aklımıza gelen model türü kapalı kask olmalıdır. Çenesi olmayan bir kaskın güvenlik anlamında bir koruyuculuğu bulunmamaktadır, çünkü bir kaza durumunda darbe %70 oranında çeneden gelmektedir.

Kapalı bir motosiklet kaskı, sadece kaza anında kafamızı korumakla kalmaz, aynı zamanda bizi rüzgardan ya da sinek-böcekten koruduğu için, dikkatimizin dağılmasını da engeller.

Kapalı Kask alırken nelere dikkat etmeli?
Kaskın öncelikle dış kabuğunun hangi malzemeden yapıldığını incelemeliyiz. Kaskların dış malzemeleri en düşükten yükseğe göre şöyle sıralanabilir: Termoplastik, Polikarbon, Fiber, Kompozit Fiber ve Karbon. İyi bir kask, fiber ve üzeri bir malzemeden yapılmış olmalıdır. Shoei, Schuberth ya da Arai gibi en üst seviyede kask üreten markalar kompozit fiber ya da karbon malzeme dışında kask üretmemektedir.
Kompozit fiber dış kabuk ile kastedilen ise, glass fiber, organik fiber, aramid ya da karbon gibi malzemeler ile farklı katmanlar oluşturulması ve bu sayede darbelere karşı çok güçlü bir dış yapı elde edilmesidir.
Kaskın iç yapısına gelecek olursak, çıkarılabilir ve yıkanabilir iç pedlere sahip olması kaskın uzun süre kullanılabilirliğini sağlaması açısından iyi olacaktır.
Motosikleti ve dolayısıyla kaskı her mevsim kullanan bir sürücüyseniz, kaskınızda başka özelliklerin bulunması da gerekir. Bunlar ilk bakışta konfor özellikleri gibi gelse de, aslında güvenliğinize etki eden özelliklerdir. Sözgelimi kaskınız rüzgarı yoğun şekilde içine alıyorsa, bu sizin dikkatinizi dağıtacaktır. Kapalı kasklar bahar ve kış aylarında mutlaka buğu yapar. Bunu önlemenin yegane yoluysa, pinlock dediğimiz buğu önleyici aksesuarın kullanılmasıdır. Bu, plastik ince bir katmandır ve kaskın camının iç kısmına yerleştirilmektedir. Bu sayede ikinci bir cam katmanı elde edilir ve kaskın camındaki buğu önlenir. Buğudan önünüzü göremediğiniz bir kaskta güvenlikten bahsetmek mümkün değildir.
Yaz mevsiminde kask kullanımında ise en çok ihtiyaç duyulan aksesuar dahili güneş vizörüdür. Kaskın sol tarafında bir açma kapama düğmesi ile yönetilen bu iç güneş vizörü sayesinde, gözünüzü güneşten koruyabilirsiniz. Arai ya da Bell gibi bazı markalar, dahili güneş vizörünün kaskın dış kabuğunu zayıflattığını iddia ederek, bu şekilde kask üretmemektedirler. Bu durumda gündüz güneşten etkilenmemek için koyu renk vizör kullanmanız gerekir. Ancak bu durumda da gece kullanım olacaksa, yine vizörü şeffaf ile değiştirmek gerekecektir, çünkü koyu renk vizörle gece görüşü mümkün değildir.
Kaskınızda aramanız gereken bir diğer özellik ise, hafiflik olmalıdır. Özellikle planlarınız arasında motosiklet ile uzun yol yapmak varsa, ağırlık çok önemli hale gelir çünkü bir kaç yüz gram saatler geçtikçe size bir kaç kilogram gibi gelecektir. Dış malzemede en üst malzeme olarak görülen karbon kasklar en hafif kasklardır. Dahili güneş vizörü ya da çene açılır kasklardaki mekanizmalar ise kaskı ağırlaştıran şeylerdir. Kapalı kasklarda hafif denebilecek kasklar yaklaşık 1100-1300 gr ağırlığı arasındadır. Dahili güneş vizörüne sahip ortalama bir kask ise yaklaşık 1450-1500 gr’dır.

Diyelim tüm bu detaylara dikkat ettiniz ve iyi bir kask seçtiğinizi düşünüyorsunuz, ama şu iki unsura dikkat ettiniz mi?
1)Kafanıza en uygunı aldınız mı?
2)Motosikletinize en uygunı aldınız mı?
Kafanıza uygun kaskı ancak deneyerek anlayabilirsiniz, bu sebeple alacağınız kaskı deneyerek almanızı tavsiye ederiz. Bazı kaskların iç yapısı yuvarlak kafa yapısına uygunken, kimi de uzun oval dediğimiz iç yapıya sahiptir. Sözgelimi sizin çene yapınız çok uzunsa, çene kısmı daha uzun bir kask seçmeniz sizin için daha uygun olacaktır.
Motosiklete uygun kask derken kastettiğimiz ise, uygun türde kask seçmeniz gerektiğidir. Enduro kaskların tipini beğeniyor olabilirsiniz ama racing (supersport) bir motosiklet ile enduro kaskı kullanmak size yanlış bir görüş açısı ve ekstra rüzgar yükü yaratarak geri dönecektir. 

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.