Kask Seçimi Hakkında Tavsiye ve Öneriler

Kask Seçimi Hakkında Tasiye ve Öneriler


Kask neden takılır?

İnsan kafatası, saatte 25 km gibi düşük hızlarda bile yapılan kazalarda ciddi zarar görebilir, hatta kalıcı beyin hasarları oluşabilir. Kask kullanmak sizi bu ciddi yaralanmalardan %70'e varan oranlarda korur. Kısaca kask hayat kurtarır!
 

Kask satın alırken nelere dikkat etmeliyim?

Alacağınız kaskın güvenlik sertifikalı ve bilinen bir markaya ait olması önemlidir. Kaskın bilinen bir markaya ait olması, ileride gerekli olabilecek yedek parçaları ve aksesuarları daha kolay temin edebilmenizi sağlayacaktır. Kaskın yapıldığı malzeme, ağırlığı, havalandırması, aerodinamik yapısı, ses izolasyonu, çene bağlantı sisteminin türü gibi önemli başlıklara da dikkat edilmelidir. Beyaz ya da floresan renk bir kask seçmeniz sizi daha görünür kılacağı için kazalardan koruyacaktır. Kaskın fiyatının pahalı olması her zaman en iyisi ve en güvenli olduğu anlamına gelmeyebilir. Aynı şekilde kask fiyatının ucuz olması da her zaman bir kaskın kalitesiz olduğu anlamına gelmeyebilir. Satıcınızdan kaskın malzemesi ve güvenlik standartları ile ilgili detaylı bilgi isteyiniz. 

Kask malzemeleri nelerdir? Hangisi en güvenli malzemedir?
En düşükten en yükseğe kasklarda kullanılan malzemeler şunlardır: Termoplastik, polikarbon, fiber, kompozit fiber ve karbon.
Termoplastik ve polikarbon, plastik türevi malzemelerdir. Darbe aldıklarında çatlama ve kırılma olasılıkları yüksektir. Fiber ve kompozit fiber malzemeler daha hafif ve daha sağlamdır. Karbon ise en hafif ve en sağlam malzemedir.

 

Kask çeşitleri ve modelleri nelerdir?

Kasklar, aşağıdaki 5 farklı modelde üretilmektedirler;
  • - Açık Kasklar
  • - Chopper Kaskları
  • - Kapalı Kasklar
  • - Çeneden Açılır Kasklar
  • Çenesi Çıkan Kasklar

Kask markaları nelerdir? Hangi markalar güvenlidir?
AGV, Arai, Bell, Caberg, Nolan, Schuberth, SharkShoei gibi markalar uluslararası üne sahip güvenilir kask markalarıdır.

 

Kask güvenlik standartları nelerdir?

Kasklarda en çok kullanılan iki güvenlik standartı ECE ve DOT'tur. ECE Avrupa standartıdır. DOT ise Amerika standartıdır. İkisi de tüm dünyada kabul gören yüksek güvenlik standartlarıdır. Ayrıca Snell ve Sharp gibi kask güvenlik testleri vardır.
 

Hangi model kasklar tavsiye edilir, en güvenli kasklar hangileridir?

Kapalı kasklar en güvenli kask modeli olarak tavsiye edilir. Bilinen en güvenli malzemeler karbon veya kompozit fiber gibi darbe absorbesi ve mukavemeti yüksek, aynı zamanda da hafif malzemelerdir. Double D yada D Ring diye bilinen çene bağlantı sistemi ise en güvenli bağlantı sistemidir.

Güvenliğim için sadece kask yeterli midir, başka hangi koruma ekipmanları gereklidir?
Kask dışında mont, eldiven, dizlik yada korumalı pantolon ve bot önerilen minimum donanımdır.

 

2. el kask alınır mı?

Kask, kişinin kafa ölçüsüne uygun olmalıdır. Ayrıca kullanılmış bir kaskın daha önce nasıl kullanıldığını, darbe alıp almadığını bilemezsiniz. Bu sebeple ikinci el kask almak kesinlikle tavsiye edilmez.
 

Kask nasıl giyilir?

Kaskın içi size bakacak şekilde, iki tarafındaki kayışlarından tutunuz. Sonrasında kafanızın üstüne getirdiğinizde kayışlardan tutarak dışa ve aşağıya doğru çekerek giyiniz. Bu şekilde kulaklarınızın katlanarak sizi rahatsız etmesini engellemiş olursunuz. Başınıza geçirdikten sonra mutlaka çene bağlantı klipsini kapatınız. Çene klipsi kilitlenmemiş bir kask, kaza esnasında ilk darbede başınızdan çıkacaktır.
 

Kask ebatları nasıldır, kask bedeni nasıl ölçülür?

Kask bedeninizi, başınızın çevresini kaşınızın yaklaşık 1cm üzerinden ölçerek bulabilirsiniz. Motosiklet kaskını ilk taktığınızda başınıza tam oturmalıdır. İçteki astarın, zamanla bir miktar esneme yapacağı da göz önünde bulundurulmalıdır. Başa tam oturmayan motor kaskı, kaza esnasında başınızı koruyamaz.
 

Motosiklet Kaskı Beden Ölçüleri

 

 

Kafa Çevresi (cm)
Kask Bedeni
49-50
XXXS
51-52
XXS
53-54
XS
55-56
S
57-58
M
59-60
L
61-62
XL
63-64
XXL

Kask yere düşerse ne olur?
Kaskın yere düşmesi durumunda yüzeyinde gözle görülmeyen mikro çatlaklar oluşabilir. Bu durumda bir kaza anında kaskınız sizi koruyamayabilir.
 

Kask vizörü nasıl temizlenir? Kaskın içi nasıl temizlenir?

Kaskınızın vizörünü bu işlem için yapılmış özel solusyonlar ile kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Yine kaskınızın iç kısmını da, özel kask temizleme köpükleri kullanarak temizlemeniz mümkündür.
 

Kask boyanır mı? Kaska Sticker yapıştırılır mı?

Kaskların üzeri genellikle özel bir vernik ile kaplanır. Bu vernik, güneş ışınları gibi yıpratıcı etkileri en aza indirir. Kaskın üzerine yapıştırılan sticker ve kaska uygulanan boyalar kaskın kaplamasına ve dolayısıyla yapısına zarar verebilir.
 

Kask güvenlik testleri var mıdır?

Sharp, Snell gibi dünyaca kabul görmüş kask güvenlik testleri vardır. Bu testlerde, kaskların farklı hız ve açılarla aldıkları darbeleri absorbe etme yetenekleri test edilir. 
 

Kask camının buğulanmasını nasıl önleyebilirim?

Buğu önleyici Pinlock gibi camlar ile kaskınızın camının buğu yapmasını kesin olarak önleyebilirsiniz.
 

Kask maskesi ne işe yarar?

Kaskınızın içine giyeceğiniz bir maske yada bere yazın terinizi emerek kaskınızın temiz kalmasını sağlar. Kışlık neopren yada termal kask maskeleri ise kışın boynunuzu ve yüzünüzü sıcak tutar.

 

Kaskım takılıyken artçımla yada diğer bir motordaki arkadaşımla nasıl konuşabilirim?

Kask içi interkom sistemleri ile artçınızla yada diğer motordaki arkadaşlarınızla konuşabilirsiniz. Ayrıca kask içi bluetooth kulaklık ve mikrofon sistemleri ile müzik dinleyebilir, telefonlarınıza cevap verebilirsiniz.

 

Kask gözlüğü (goggle) gerekli midir?

Kaskınızın vizörlü olması önerilir. Eğer vizörsüz, yarım veya açık kask kullanıyorsanız mutlaka bir koruyucu gözlük (goggle) kullanmanız tavsiye edilir. Kask gözlüğü, sürüş esnasında gözlerinizi yabancı cisimlerden koruyacaktır. Kask için üretilmemiş normal bir gözlük, sürüş esnasında gözünüzden çıkabilir veya kaza esnasında gözünüze zarar verebilir.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.