Kask Alacaklara Öneriler
Motosiklet kaskı alacaklara birtakım öneriler her zaman verilir ama genellikle marka üzerinden yapılır. Kask seçiminde önemli olan detaylar ve kalite standardıdır. İşte farklı yönleriyle kask önerilerimiz;

Sharp Testi

Sharp testi; 2007 yılında kurulmuş İngiliz şirketin adıdır. Bu şirket motosiklet kasklarına dayanıklılık testi yapıp 1 ila 5 arasında puanlar veriyor. Sharp kelime anlamı olarak “Keskinlik” anlamına geliyor. Açılımı ise ‘Safety Assessment and Rating Programme’ olup Türkçesi “Kask Koruyuculuğu Değerleme ve Derecelendirme Programı” anlamına geliyor. Kask çeşitli yönlerden darbeye karşı ne derece korunaklı, sürücüye nasıl bir performans sunacak inceleniyor. İncelemeler sonucunda ise derecelendirilerek kullanıcının bilgisine sunuluyor. Kaskların üzerinde ve etiketlerinde genellikle sharp bilgisi veriliyor.

Standart & Sertifika

Kaskın tasarımından dayanıklılığına kadar her detayı inceleniyor ve sertifikalarla istenilen standartta olduğuna dair tescilleniyor. Motosiklet kask modellerinin ECE 22.05 standardına ve DOT sertifikasına sahip olması kaskın kalitesini ortaya koyuyor. 

Dış Malzemesi

Motosiklet kaskının dış kabuğunun tasarımında materyal olarak kompozit fiber, fiber veya karbon kullanılması önerilir. Bu üç materyal kalitesi ve dayanıklılığı ile biliniyor. Motosiklet sürücülerinin önceliğini her zaman kompozit fiber, fiber ve karbon malzemeden yana kullanması uzun vadede kaliteli kask kullanımını beraberinde getirir. Ayrıca kask seçiminde boyun kısmını koruyacak bir kask tercih edilmesi kaskı daha güvenli hale getirir.

Çıkarılabilir Pedler

Motosiklet kasklarının içerisinde astar ve yanak pedleri yer alır. Bu pedler ve astar, kesinlikle çıkarılabilir ve yıkanabilir olmalıdır. Zira sürekli kullanımda iç malzemeler kirlenebiliyor. Uzun vadede kirli, pis kokan bir kask istemiyorsanız eğer çıkarılabilir malzemeler olmasına özen göstermeli ve düzenli olarak temizlik bakımını yapmalısınız.

Beden Seçimi

Kask seçerken kafam rahat olsun mantığı kesinlikle yanlıştır. Kaskı taktıktan sonra kafa hareketlerine göre kask sürekli oynuyorsa kaskın güvenilirliğinden şüphe edilmelidir. Zira kask kafa yapısına tam oturmalı, içindeki yanak pedleri sürücüye göre şekil almalıdır. Oynayan bir kaskın kaza esnasında kafadan fırlayıp çıkma ihtimali vardır. Uygun bedeni bulmak için birkaç deneme yapmak gerekiyor.

Ses Yalıtımı

Kaskın sürüş esnasında tüm gürültüyü kulağa doldurmaması için ideal bir havalandırma sistemine sahip olması gerekiyor. Özellikle uzun yolculuklarda sessizlik sürüş kalitesini arttıran önemli bir detay. Birçok kaskın sesi bastırma özelliği bulunuyor.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.