Kask Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler!
Kask Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Kontrol Listesi
Kaskın ana unsurlarına bakmanız gerekir: 

Dış Kabuk
Önce yüzeyde bir darbe izi gösteren çatlaklar veya aşınma olup olmadığına bakın. Kaskın hiç etkilendiğini düşünmese bile dikkatle bakın. Birçok binici başlarını vurduklarını bilmezler. Kenarların çevresindeki küçük çatlaklar veya gövdedeki başka herhangi bir yerde yaşlanmayı ve değiştirilmesi gerektiğini belirtin.
Kabuğun içeri itilebileceği bir yerde bir "bira kutusu" etkisi olup olmadığını görmek için kaskın her tarafına dikkatli bir şekilde basın ve parlar geri döner. En ucuz kask, yeni olduğunda bunlardan bazılarını gösterir, ancak bu kaskın her yerinde ve çok az olmalıdır. Kabuk biraz fazla eğilirse, bunun altında ezilmiş köpük ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Ezilmiş köpük varsa, genellikle kabuğun içeri girdiği yerde aşınmasını görürsünüz. Kabukta kalıplanan daha pahalı kaskların hiçbir birinin olabileceği bira olmamasına dikkat edin. Bu kasklarla, kask yüzeyleri üzerindeki daha önce kavisli olan düz bir nokta hasar olduğunu gösterebilir.

Solma için kabuk rengini kontrol edin. Sürekli güneşe maruz kaldıkça, muhtemelen plastikte yeterli UV inhibitörü olmamasından dolayı soluklaşmıştı. Kaskınız kaybolursa, plastik muhtemelen kırılgan hale gelir ve değiştirilmesi gerekir.

Astar
Tespit ettikten sonra fitilleri çıkartın ve strafor astarını herhangi bir çatlak ya da sıkıştırılmış köpük olup olmadığını kontrol edin. Kasktaki bir noktadan şüpheleniyorsanız, köpük kalınlığını ve diğer taraftaki aynı noktanın ölçülmesini sağlayın veya aynı modelin ve boyutun başka bir kaskı varsa, bunu kullanın. Herhangi bir kırık veya ezilmiş köpük keşfediyorsanız, kaskı değiştirin. Unutmayın ki EPS gömlekleri ezilmiş kalınlıklardan bazılarını iyileştirirler, ancak sıkıştırılmış köpük bir sonraki vuruşta iyi performans göstermez. Herhangi bir hasar görmese bile, kaskın bir etki yarattığını biliyorsanız onu değiştirmelisiniz. Hasar, dikkatle ölçülse dahi tespit etmek zor olabilir.
EPP (Genişletilmiş Polipropilen) veya diğer çok etkili astarlı birkaç motosiklet kaskından birine sahipseniz, denetimi yukarıda tarif edildiği gibi yapın. EPP iyileşir, ancak% 100 değil. Zaman içinde birden fazla çarpışırsanız, köpük hasarı bulacaksınız ve kaskınızın yerini almanız gerekecek. 

Toka ve Askı
Kasktaki kayışları aşınma belirtileri açısından kontrol edin ve aşınmış görünüyorsa, soluk veya herhangi bir dikiş başarısız olmaya başlayın. Tuz birikimi muayene edilmeden önce yıkanmalıdır.
Tokayı kontrol edin ve eksik parçaları görürseniz değiştirin. Birçok tomarın dişi kısmına kilitlenen plastik bıçaklar kırılabilir. Toka bir bıçakla zayıf bir şekilde birleşecek, ancak kazada başarısız olacak. 

Arka Stabilizatör
Günümüzdeki birçok kaskın arka tarafındaki sabitleyici, kaskı başın üzerinde tutan tutma sisteminin bir parçası değil, ancak konfor için bir miktar sağlamlık eklemek için bir araçtır. Yapısal bütünlük ve ayarlamanın çalıştığından emin olmak için yine de denetlenmelidir. Orta derecede kuvvetle gerdirmek ya da çekmek genellikle bunu anlatır. 

Standartlar Etiketi
Bazı eski kaskların bugün piyasadaki her şey kadar iyi bir darbe koruması vardı. Sizinkinde CPSC, ASTM veya Snell çıkartması varsa ve diğer muayene noktalarını geçerse, muhtemelen hala iyi bir kaskatıdır. Eğer bundan büyükse değiştirilmelidir.
Değiştirme hakkında daha fazla bilgi
Bir kaskı değiştirirken neyin gerekli olduğuna dair daha ayrıntılı bir sayfa var .

Kiralama
Geri döndüğünde bir kaskı temizlemenin yanı sıra, denetim adımları kiralama için kritik önem taşır. Birçok motosikletçi ne zaman çarpıştığını söylemiyor ya da başlarını vurduklarını düşünmeyecek. Deneyimle, yukarıdaki adımlar hızlıca yapılabilir, ancak bunları her defasında yapmayı unutmayın.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.