Kask Modelleri ve Fiyatları

Kask Modelleri

Kaskın Kısa Öyküsü

Motosiklet dendi mi her ne kadar akla hız gelse de Gottlieb Daimler tarafından tasarlanan ilk motosiklet eğlenceye ne kadar yakınsa hız kavramına o denli uzaktı. Dolayısıyla koruyucu aksesuarlara çok ihtiyaç hissedilmiyordu. Gene de Daimler kaskın ilk örneği olarak kabul edilebilecek, az da olsa koruyucu etkisi olan kürk astarlı deri bir kılıf oluşturdu. Motosiklet kaskları üretimi konusunda kilometre taşı olarak kabul edilebilecek olaysa 1935 yılında bilinen adıyla Arap Lawrence’ın bir motosiklet kazasında kafa travması sebebi ile ölmesiydi. Motosiklet kazaları hakkında tutulan raporların genişletilmesine neden olan bu olay koruyu ekipmanlar için araştırma yapılması konusunda mühendislere ilham verdir. 1931 ve 1951 yılları arasında önde gelen motosiklet üreticilerinden Harley Davidson ve İndian Motorsiklet’in yüksek hızlı motosikletleri piyasaya sürmesi motor kazaları oluşan ölüm sayılarını büyük oranda arttırdı. Bunun üzerine Güney Kaliforniya Üniversitesi profesörlerinden C.F. Lombard ilk darbe emici kaskı tasarladı. 1966’da ABD’de kask kullanımı zorunlu hale getirilde ve kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda farklı kask modelleri tasarlanmaya başlandı.

Kask Modelleri Nelerdir?

Başlıca kask modelleri full-face (kapalı kask), flip-up (çene açılır kasklar), open-face (açık) ve yarım kask modelleridir. Diğer taraftan crossover kasklar ve cross kasklar gibi özelleşmiş tasarımlara sahip kask modelleri de bulunmaktadır.

Full-face yani bütünüyle kapalı kasklar yüz kısmını bütünüyle kapattığı için bir kaza durumunda en etkili korumayı sunar. Birçok motosiklet sürücüsü kapalı kaskların giyip çıkarırken çok pratik olmadığını düşünür fakat hem kafa travması konusunda koruyuculuk sağlaması hem de kaza durumunda sürücü yerde sürüklenirken yüz kısmının yerle temasını kesmesi sebebiyle ilk değerlendirilmesi gereken kask modelleri arasında yer alır. Pratik kullanım sunması açısından üretilen çene kısmı açılabilir kask çeşitleri ise kaza esnasında kilitli olması gereken çene kısmı açılarak çenenin parçalanmasına sebebiyet vermesi sebebiyle dezavantajlıdır. Yüz kısmı açık modellerde ise göz kısmını kapamak için vizör kısmı bulunur. Yüzü örtmemesi sebebiyle koruyuculuk oranı düşüktür. Yarım kask modellerinin koruyuculuk oranı minimuma yakındır. Oldukça şık tasarımlara sahip olmasına rağmen trafikte pek kullanılması tavsiye edilmez.

Kask Modelleri Arasından Seçim Yapmak

Farklı tasarımlara sahip kask modelleri arasından seçim yapmak oldukça zor olabilir. Koruyuculuğu yüksek fakat uygun fiyatlı bir kask almak istiyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken düşündüğünüz kaskın ECE, DOT gibi standartları karşılayıp karşılamadığıdır. Sonrasında uluslararası kabul görmüş Sharp Testi sonuçlarından yararlanabilirsiniz. Sharp testi çarpışma esnasında kaskın görevini tam olarak karşılayıp karşılamadığını size bilimsel verilerle sunar. Diğer taraftan herhangi bir darbe almış motosiklet kaskı koruyucu özelliğini büyük ölçüde yitirir. Bu sebeple motosiklet kaskı satın alırken tercihinizi sıfır kasklardan yana kullanmanız ve herhangi bir darbe durumunda yenisi ile değiştirmeniz önerilir.

Doğru kask modelini seçmek en az sağlam bir kask bulmak kadar önemlidir. Kaskın içerinde rahat etmeniz için bedeninizden küçük modellerden, etkili bir koruma için de bedeninizden büyük modellerden uzak durmanız tavsiye edilir. Seçmiş olduğunuz kask modelini kişiselleştirmek, daha konforlu hale getirmek ve iyileştirmek için motosiklet kask aksesuarlarından faydalanabilirsiniz. Motosikletaksesuarları.com farklı ihtiyaçlara hitap eden motosiklet kask modelleri arasından size en uygun modeli seçmeniz çok kolay. Tavsiyeleri takip ederek en güvenli kaska kolayca ulaşabilir, kapıda ödeme avantajı ile güvenli bir alışveriş keyfi yaşayabilirsiniz.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.