Kask Nasıl Seçilir?
Tartışmasız ki motosiklet sürerken en önemli koruyucu elemanınız kaskınızdır. Peki bu önemli koruyucu elemanınızı seçerken nelere dikkat etmeniz gerekir?

Kask Tipinize Dikkat Edin

Kasklar genel olarak 4 temel formda bulunur. Bunlar; full face, flip-up, open face ve yarı tastır. Bunlardan en çok tavsiye edileni full face tipteki kasklardır. Hem başınızı hem de çenenizi korur. Flip-up olarak tabir edilen ve emniyet mensuplarımızca kullanılan kasklarda tavsiye edilse de darbe esnasında çene kısmının hareket edebiliyor olması nedeniyle yüksek hızlar için uygun değildir. Open face ve yarı tas kasklar ise sadece düşük hızda kullanılabilecek olan kasklardır.

Kaskınız Başınıza Tam Oturmalı

Kaskınızı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de kaskın tam olarak başınıza oturmasıdır. Sıkılık olarak orta sıkılıkta olması gerekir. Aşırı sıkı veya çok geniş kasklar istediğiniz korumayı sağlayamayacaktır. Motosiklet kaskları kullanıldıkça genişleme gibi etkilere maruz kaldığının da unutulmaması gerekir.

Etiketi Mutlaka Okuyun

Kaskınızın üzerindeki etiketi mutlaka okumanız gerekir. Etiket kaskınızın geçtiği testler ve dayanıklılık gibi konularda sizi bilgilendirecektir. Etikette DOT, Snell ve ECE gibi simgeler daha kaliteli bir ürüne sahip olmanız için size rehber olabilir. Bu simgelerin etikette yer alması kaskınızın; darbe, penetrasyon, sabitleme ve görüş açısı gibi testlerden geçtiğinin garantisidir.

Fiyat Önemlidir

Her üründe olduğu gibi kask seçiminde de fiyat oldukça önemlidir. “Ucuz etin suyu kara olur.” atasözünü unutmayarak ona göre bir seçim yapmak faydanıza olur. Elbette burada işin içine bütçeniz girmektedir ancak kaskınızı kullandıkça verdiğiniz paranın karşılığını aldığınızı göreceksiniz. Belli başlı markaları kullanmak faydanıza olacaktır.

Kişisel Tercihler

Kask seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise kişisel tercihlerinizdir. Kask firmaları genellikle motosiklet firmalarının son modellerine uygun olarak sürekli yeni kask üretimleri yapmaktadır. Ayrıca kask camınızın rengi konusunda da kişisel bir tercih yapabilirsiniz. Ayrıca kaskınızın motifleri ve rengi konusunda özel bir tasarımda yapabilir ve yetkili firmalardan bu tasarımınızı tercih edebilirsiniz.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.