Kask Seçerken Nerede Yanlış Yapıyorsunuz?

Motosiklet kaskı motor sürücülerinin demirbaş aksesuarlarından biri olarak kabul görmüş durumda. Kask takılmasının yasalarla da zorunlu hale getirilmesi sürücülerin bu konuda bilinçlenmesini sağlıyor. Kasklı ve kasksız yolculuk deneyimi yaşayanlar ise kaskın önemini, motosiklet aksesuarları ile yolculuk yapmanın ne denli güvenli ve keyifli olduğunu bizzat görüyor. Kask takmakla ilgili bir detay önem taşıyor: Sıradan, herhangi bir motosiklet kaskı takmak yeterli değil! Can güvenliğinizi ve sürüş konforunuzu önemsiyorsanız eğer motor kaskı satın alırken bazı kıstaslarınız olmalı, belli bir çerçevede kask seçmelisiniz. Bugün kas seçiminde yapılan yanlışları ele alarak yol gösterici öneriler hazırladık. İşte sık yaptığınız kask alışverişi hataları;

Kask geniş olsun, rahat ederim düşüncesi

Yapılan en tehlikeli hata kask bedenine önem vermemek diyebiliriz. Motosiklet kazalarının çoğunda sürücü bir yana kask bir yana fırlıyor. Motosiklet aksesuarları satın alırken bedeninize tam uyan modeller almalısınız. Rahat olsun diye aldığınız kaskın sizi ilk kazada yarı yolda bırakma ihtimali fazlasıyla yüksektir.

Açık ve yarım kasklar daha ferah dürtüsü

En güvenilir kask modeli kapalı (fullface) motosiklet kaskıdır. Açık kask ve yarım kask modelleri görsel olarak daha cazip gelebilir ancak kaskın takılma amacını unutmayın. Can güvenliğiniz kask takmanıza bağlıdır. Yarım kask takarak kaza yaptığınızda çeneniz ciddi darbeler alabilir. Güvenlik için daima kapalı kasklara yönelin. Kapalı kasklar gürültüyü, rüzgârı ve güneş ışınlarını önlemede daha başarılı olduğu için güvenliğin yanı sıra konforu da beraberinde getiriyor.

İkinci el kask tercihleri

Motosiklet aksesuarları ömürlük değildir. En kaliteli ekipmanın bile belli bir ömrü olduğunu unutmayın. Özellikle darbe alan, aşınan, deformasyona uğrayan aksesuarların hemen değişilmesi gerektiğini bilin. İkinci el motosiklet kaskları bu nedenle pek önerilmez. Kaskın ömrü ortalama 5 – 6 yıldır. Çoğu kişi ilk sahibi beş yıldır kullanıyor gayet iyi durumda gibi yaklaşımlarla ikinci el kask alıyor ancak bu kaskların güvenliği sağlamada zayıf olacağını unutmayın.

Kask materyallerinin önemsenmemesi

Kask üretimi yapan markalar, kaskların dış kabuk gövdesinin dayanıklı, darbeye hazırlıklı olması için birçok materyali test ediyor ve belli başlı materyalleri kullanıyorlar. Örneğin kompozit fiber çok tercih edilen, kalitesiyle bilinen bir malzemedir. Termoplastik gibi daha dayanıksız malzemelerden yapılmış kask alırsanız eğer küçük bir darbede bile kaskınız başınızda parçalanabilir.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.