Hangi Kaskı Almalıyım Arai mi, Shoei mi?

Shoei kask mı Arai kask mı seçmeliyim?

Motor kullanmaya yeni başlamış da olsanız, 30 yıldır bu işin içinde de olsanız hem Shoei hem de Arai kasklarına aşina olacağınız kesindir. Dahası, kendi markalarını ölümüne onurlandıracak kadar aşırı derece sadık kask sahipleri de görmüşsünüzdür. Her iki markanın da kask güvenliği ve teknolojisi konusunda bir endüstri lideri olduğu kolayca anlaşılabilir. Peki ya birbirleriyle nasıl karşılaştırılacaklar? İki kask tipiyle de zaman geçirmiş biri olarak ben, size hangisinin daha uygun olduğunu ve onları başarılı yapan şeyin ne olduğunu anlamanız için bu iki Japon imalatçının gizlerini ortadan kaldırmalarını sabırsızlıkla bekliyorum.

Shoei ve Arai kaskların birtakım ortak özellikleri var: ikisi de sürücü odaklı dizayn ve güvenlikte en iyi olduklarını iddia ediyorlar, ikisi de kasklarının çoğunu SNELL güvenlik standartlarına göre onaylatmışlar, ikisi de ürünlerinin motor yarışlarının önde gelenleri tarafından kullanılmasıyla dünya çapında ün yapmışlar. Her ikisinin de şöhreti motorsiklet yarışları konusunda olduğundan, Shoei de Arai de toprak, gezi, macera ve spor marketleriyle buluşan bir program sunuyorlar. Haydi mevcut kask modellerine biz göz atalım.

Öncelikle, aynı oranda uyumlu görünüyorlar, fakat yapılması gereken birkaç ayrım var. İlk olarak, Arai’de 3/4 kaskların önemli ekleri var (CT-Z, XC, XC RAM), Shoei bunlara Arai kadar önem vermiyor. Shoei eskiden yarım ve 3/4 kasklar için daha fazla seçenek sunmasına rağmen günümüzde J-Cruise ve RJ Platinum-R olmak üzere yalnızca iki ürün üretiyor. Diğer taraftan Shoei iki modüler seçenek sunarken Arai hiç sunmuyor. Arai’nin modüler kasklara karşı duruşu daha çok muhafazakar. Onların güvenlikle ilgili görüşleri SNELL’in derecelendirme sisteminden alınmış ve SNELL henüz modüler kaska geçiş yapmış değil, bu yüzden de Arai şimdilik modüler kasksız çalışıyor.

 GÖRÜŞ: Eğer modüler kask bakıyorsanız Shoei’nin size göre olduğu açık. Yoksa hiçbir üretici yalnızca kask sınıfına göre sunum yaparak öne geçemez.

            Bu kask listesinde ele alacağımız başka bir etmen de kafa yapısı. Arai uzun-oval Signet-Q, orta-oval RX-Q ve nötr-oval Vector 2 ile bir çeşitlilik sunuyor. Shoeide de durum benzer, fakat onda gerçek uzun-oval yok. Shoei’nin yuvarlak ovali Qwest ya da Multitec, RF-1100 ve GT-Air’la orta-ovalin uzun tarafında kalıyor, gerisi ise arada bir yerde kalıyor. Arai sürekli olarak uyum ustası olarak adlediliyor ve müşterisine bunu bir dizi kafa yapısı sunarak ettiği vaatle kesinleştiriyor.

GÖRÜŞ: Shoei’ye rahatlığı ve peluş içi konusunda hakkını versem de kişisel kafa yapıma uyumu konusunda Arai’yi tercih ederim. Ben uzun-ovalim!

Özelliklerden bahsetmeye devam edersek, daha karşılaştıracak çok şey var! Aşağıda bazı temel maddeler konusunda düşünceler var:

-Havalandırma: Shoei’nin havalandırması iyiye giderken Arai’ninki modelden modele istikrarı bir şekilde kalıyor. İkisi de havalandırma konusundaki becerileriyle ün salmışlar. (Arai Corsair V ve Shoei X12)

-Ses: İki marka da en sessizlerden olarak bilinmiyorlar, ancak ikisi de bu kategoride çoğunluktan daha iyi. Shoei özellikle sessiz olan Qwest ve Neotec modelleriyle atağa geçiyor.

-Tıkla-aç güneşlik: Arai, bu özellik güvenliğe ve kabuk yapısına gölge düşüreceği için böyle bir şey sunmuyor. Shoei ise şimdilerde GT-Air ve 2013’te çıkardığı J-Cruise ile Neotec’i öneriyor.

-İç: Daha önce de belirttiğim gibi Shoei’nin içi peluşlu ve daha rahat. Bu kaskların dezavantajı astarınızı çıkarıp yıkamanıza elverişli olmaması. Öbür taraftan, Arai’nin bütün modellerinde bu özellik mevcut ve bu da astar/yanak koruyucu bedenlerinizi değiş tokuş etmenizi inanılmaz kolaylaştırıyor, hatta çıkarılabilir katmanlarını soyarak bazı astarları ve yanak koruyucularının bedenini ayarlayabiliyorsunuz.

Yüz siperi kendine özel bir paragrafı hak ediyor. Arai daha zor bir siper değiştirme sistemi olduğu konusunda kötü ün yapmış. Benim deneyimlerime göre, bu doğru değil. Siperinizi nasıl çıkaracağınızı öğrenmek ve pratik yapmak için 15-30 dakikanızı ayırmanız gerek (videomuz yardımcı olabilir!). Bununla birlikte, bir kere öğrendiğinizde, Arai’nin siperi, Arai RX-Q’daki SAI gibi, belki de en hızlı ve en kolay siper değiştirme mekanizmasına sahiptir. Ben her seferinde siperimi 10 saniyeden de kısa bir sürede değiştirebiliyorum. Eğer bunda gerçekten iyiyseniz siperinizi, kaskınızı giyerken de değiştirebilirsiniz – gerçi ben bunu hareket ederken yapmanızı tavsiye etmiyorum. Shoei’nin siperlerini değiştirmeyi öğrenmek çok kolay. Çoğu insan herhangi bir eğitim almadan ilk seferinde nasıl yapacaklarını anlıyorlar. Buradaki tek dezavantaj ise, doğru yapmak için alt kelepçelere bakmanızın gerekmesi. Bu biraz daha uzun zaman ve daha ço dikkat gerektiriyor ama yine de bir dakikadan kısa bir sürede halledilebiliyor.

GÖRÜŞ: Arai siperlerini hızlıca değiştirmenin yolunu bildiğim için bir çeşit gurur hissediyorum. Öğrenmem daha uzun zaman almış olabilir, ama ben bu işi dört saniyede yaparken insanların hayretle izlediğini görünce kendimi bir krallar gibi hissediyorum.Tekrar edecek olursam, krallar gibi.

Sonuç olarak, iki marka da çok iyi seçim. İkisinde de hayal kırıklığına uğramazsınız. Umarım, düşüncelerim ve deneyimim sizin için, aracınız için ve sürüş tarzınız için hangisinin daha iyi olacağını size söylemiştir.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.