Kendinizi Kötü Hissettiğinizde Yapabileceğiniz, Basit Ama Faydalı 12 Şey

Hepimiz motor kullanıyoruz, uzun gezilerde kısa gezilerde anlık kötü hissettiğimizde yapabileceğimiz basit şeyler var ve bunlar hayat kurtarıcı olabiliyor. Bilgiler yol için ve anında uygulanabilecek bilgiler içermektedir.

 

 1. 1. Yolculuk uzunsa yola bir bardak su içerek çıkın, bu yolu kolay almanızı sağlayacaktır
 2.  
 3. 2. Yolda kafanızın ağrıdığını hissederseniz, mola verin ve hafiften başlayan giderek artan tempoda derin nefes alın ve verin
 4.  
 5. 3. Yoldaki çukura girdiğinizde belinize sert darbe alırsanız, yani amortisörler sertse ve sizin belinizi etkilediyse; durun ve dizlerinizi kırarak 10-20 tekrar eğilip kalkın, belinizi yanlara esnetin, bel ağrınız azalmadan motora tekrar binmeyin daha kötü olmasın
 6.  
 7. 4. Mideniz bulanıyorsa kaskınızın camını açarak bir kaç kere derin nefes alın, midenize hafif hava çekerek yanma hissini giderebilirsiniz. Geçmiyorsa bir süre mola verin ve az miktarda su için. Düzelmiyorsa yola devam etmeyin bir hastaneye uğrayın.
 8.  
 9. 5. Kalbinizde basınç hissediyorsanız veya tıkanıklık hissi oluşuyorsa, ellerinizden birini kullanarak göğsünüzün ortasına doğru bir kaç kez vurun, bu sizin canlanmanızı ve o sıkışıklığı gidermenizdeki en büyük etmendir.
 10.  
 11. 6. Halsiz hissediyorsanız, kaskınızın camı mutlaka açık olsun ama dışarıdan gelecek taş, kum gibi şeyler için gözünüzde mutlaka gözlük olmalı
 12.  
 13. 7. Uykunuz varsa ve yola kötü başladıysanız, ilk molada içinde basit şeker olan bir coca cola veya şekerli bir içecek için o sizi tüm gün zinde tutacaktır
 14.  
 15. 8. Yolda bacak ağrısı çekerseniz veya uyuşma hissi, motoru yavaşlatın ve durun, bacaklar dengenizi korumaya yaradığından önemlidir. Uyuşma geçene kadar bacağınızın o bölgesine aşağıdan yukarıya doğru masaj yapın
 16.  
 17. 9. Öndeki arabadan bir taş sıçradıysa ve size çarpıp sendelemenize neden olduysa yavaşlayarak durun. Çarpmanın etkisini azaltmak için o bölgenin hava ile temas etmesini sağlayın, şişlik varsa üstünden ovalayarak ağrının etkisini yaymaya çalışın.
 18.  
 19. 10. Ellerinizde uyuşukluk hissediyorsanız hemen durun (hava şartlarından değil). Eller motordaki dengenizi ve reflekslerinizi kontrol edeceğiniz uç noktalardır. Uyuşukluğu gidermek için ellerinizi gerin, kollarınızı yukarı kaldırıp, indirerek kanın hızlı deveran etmesini sağlayın.
 20.  
 21. 11. Uzun yolda sırt ağrısı çekiyorsanız kurtulmak için mutlaka daha sık mola verin, molaların süresini uzatın. Yetişmeye çalışmakta ağrıyı çoğaltır, acele etmeyin.
 22.  
 23. 12. Gözünüze ağrı saplandıysa derhal durun ve şakaklarınızı ovalayın, anlınızı ellerinizle hafifçe gererek çekin, göz kuruluğunuzda olabilir, varsa mutlaka doktora görünün. Ağrının bir çok nedeni olabilir geçmeyen ağrılarda doktoru ihmal etmeyin.
 24.  

Burada bir çok bilgi yolda yapabileceğiniz bilgilerdir, geçmiyorsa mutlaka doktora başvurmanızda yarar var. Bizim bilgilerimiz sadece anlık sıkıntıları hızla gidermek içindir.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.