Koruma Ekipmanları

Koruma Ekipmanları

Motosiklete binerken kullanmamız gereken koruma ekipmanları nelerdir?
Elbette akla gelen ilk ve en önemli motosiklet ekipmanı, motosiklet kaskıdır. Burada bahsettiğimiz tam kapalı (full face) ve güvenlik standartlarına sahip olan bir kasktır.
Ama sadece kaskla motosiklete binmemeliyiz. Bunun yanında kullanmamız gereken koruma ekipmanları, korumalı bir motosiklet montu, motosiklet eldiveni, botu ve korumalı bir pantolondur.
Motosiklet montu aslında bir giyim ürünü değildir. Renginden modelinden daha çok, ilgilenmeniz gereken nokta, sizi ne kadar koruyacağıdır. Bu sebeple, kullanılan malzemeyi iyi araştırmalı, detaylara dikkat etmelisiniz. Deri motosiklet montları, sürtünme mukavemeti bakımından en dayanıklı malzeme olduğu için, en üst korumayı sağlayacaktır. Ancak fiyatları yüksektir. Bunun yanında, yeni geliştirilmiş birçok tekstil montta, neredeyse deri kadar iyi sürtünme dayanıklılığı bulabilirsiniz. Ayrıca yeni nesil ürünlerde dikişler de çok dayanıklı malzemeden üretilmekte ve bu da ekstra koruma sağlamaktadır.
Motosiklet eldiveni ise sadece koruma değil, rahatlık konusunda da dikkat etmeniz gereken bir ekipmandır. Neden derseniz, hele ki motosiklete yeni başlamış bir sürücü iseniz, motosikletinizde en çok yaşamak istemeyeceğiniz şey, gaz fren hassasiyetini hissedememektir. Dolayısıyla, belki de en çok korumalı eldiven değil, orta düzey korumalı ama rahat bir eldiven sizi daha rahat hissettirecek ve daha iyi koruma sağlayacaktır.
En iyi ihtimalle genellikle ilk 3 ekipman tercih edilirken, diğerleri göz ardı edilir. Kask, mont, eldiven üçlüsü çoğumuza yeterli gibi gelir. Oysa diz ve ayak yaralanmaları, tedavisi çok güç hatta bazen imkansız olabilir. Bu sebeple motosiklet pantolonu ve botu asla es geçilmemelidir.
Motosiklet pantolonu dıştan giyilebilir bir ekipman da olabilir. Günümüzde yandan fermuarlı, diz ve kalça korumalarına sahip, sürtünmeye dayanıklı motosiklet pantolonları mevcuttur. Eğer ben her gün aynı motosiklet pantolonunu mu giyeceğim, gittiğim yerde üstümü değişme imkanım yok gibi sorunlarınız varsa, bu şekilde normal kıyafetinizin üzerine giyeceğiniz bir pantolon tercih edebilirsiniz. Yalnız bu ürünlerde dikkat etmeniz gereken nokta, fermuar kısmının çok kaliteli olması gerektiğidir. Neden derseniz, herhangi bir kaza anında patlayacak bir fermuar ile bu pantolon sizi koruyamaz.
Bunun yanında, artık dışarıdan baktığınızda hiç de motosiklet pantolonu gibi durmayan, gittiğiniz yerde sadece korumaları çıkarıp devam edebileceğiniz kevlar kot pantolonlar da mevcut.
Hiçbirini kullanamam diyorsanız, en azından bir motosiklet dizliği alın. Çünkü yere değen ilk yerler dizler ve ellerdir, asla unutmayın.
Genellikle mevsimsel şartlar hangi motosiklet ekipmanlarını kullanacağımızı belirleyebilir. Çok sıcakta full ekipman gezmek hemen herkesi zorlar. Ama inanın biraz terlemek kimseyi hayatından etmez. Bu sebep asla ve asla ekipmansız gezmek için bir sebep olmamalıdır.
Beklenmeyen durumlarda artçı taşımak da bazen ekipmansız motosiklete binmekle sonuçlanabilir. Genellikle yedek kask ve koruma ekipmanları taşımayan ya da buna yeri olmayan bir sürücü iseniz ve aniden birini arkanıza almanız gerekirse, kibarlıktan kendi kaskınızı verirsiniz, binecek kişi de kibarsa o ekipmansız biner. Her iki durumda da yapmayın, koruma ekipmanı olmadan kimseyi motorunuza almayın. İnanın en büyük kibarlık kendisini bir taksiye bindirmek olacaktır.
Motosiklet koruma ekipmanları seçerken, uzman görüşü asla bizden önce motosiklete başlamış ve aslında bu konu hakkında çok da bilgisi olmayan arkadaşımız olmamalıdır. Bunun yerine, mümkünse İngilizce kaynaklar tarayın, ya da internette güvenilir kaynaklar bulun ya da güvenilir ve eğitimli bir satıcı bulun. Hepsi sadece kendi ekipmanlarını denemiş az bilgili arkadaştan daha iyidir.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.