Moped Motosiklet Nedir?
Bir motosiklet (/ moʊpɛd / MOH-ped) küçük bir motosiklet olup motosiklet veya otomobillerden daha az lisans gerektirir, çünkü mopedler genelde halka açık yollarda bisikletle aynı hızda yol alır. Tanım olarak Mopeds ikisi de bir tahrik edilir , motor ve bisiklet pedallar , ama ortak kullanım ve pek çok ülkede terimi moped bir de dahil olmak üzere benzeri araçlar için kullanılan scooter .

Bazı mopedler basamak tipi bir tasarıma sahipken, diğerleri basamakları aşan tasarımlardır, direk olarak eyer ile kafa tüpü arasına monte edilmiş omurga ve yükseltilmiş bir yakıt deposu da dahil olmak üzere motosiklet benzeri bir çerçeveye sahiptir . Bazıları motorlu bisikletlere benzemektedir . Çoğu, düzenli bir motosikletle benzer ancak pedallar ve motor tahriki ile veya onun yerine kullanılabilen bir krank seti ile. Mopedlerin genellikle iki tekerleği olmasına rağmen, bazı yargı bölgeleri, düşük güçlü üç veya (nadiren) dört tekerlekli araçları moped olarak sınıflandırır .

etimoloji

Orijinal motorlu motosiklet - motorlu bisiklet
Kelime moped bir şekilde, 1952 yılında İsveçli gazeteci Harald Nielsen tarafından icat edildi portmanto "motoru" ve "pedal" nin. Bir başka kökeni motor- velocipede teriminden türetilmiştir . [1] göre Douglas Harper , İsveç Burada kullanılan "(kökenli trampcykel med ) mo (tor och ) ped (aler "motor ve pedal pedal döngüsü"(en erken versiyonlar yardımcı pedallar vardı) anlamına gelir)". [2] En eski iki tekerlekli motosiklet gibi, tüm motosikletler bir zamanlar bisiklet pedallarıyla donatılmıştı.

Terimi moped şimdi gibi pedallara olmayan araçlar için bir bölgesel hükümetler tarafından uygulanmış olan motorlu scooter kısıtlı motor hacmi, hız ve / veya güç çıkış kriterlere göre,. Bu artık bir "moped" olmadıkları ve tam olarak tipik bir motosiklete benzediği halde pedalları içermediği takdirde "noped" olarak adlandırılacakları için yanlış bir isim. [3]

Düşük güç çevrimleri için kullanılan diğer terimler arasında motosiklet , motorlu bisiklet , motorlu döngü ve goped (T-çubuklu motorlu inline kaykay) bulunur. Noped terimi , bazen pedalları olmayan mopedler için kullanılır. [4]

Tarihçe

Bu 1912 Douglas'ın modern zincir sürücüsü var ama yine de pedalları var

1947 İtalyan yapımı , Maine'deki Bangor'daki Cole Land Taşımacılığı Müzesi'nde sergilendi .
"Moped" terimi artık yalnızca düşük güçlü (çoğunlukla süper ekonomi) araçlar için geçerli ancak pedallar, 1912 Douglas resmedildiği gibi bazı erken motosikletlere takıldı. Hareketsiz durmaktan uzaklaşmak, "koşmak ve atlamak" ın üzerinde büyük bir gelişmeydi ve hafif pedal yardımı (LPA) tırmanma tepeleri için değerli idi. Daha geniş menzil, daha iyi kavramalar ve daha iyi motor performansı ile daha iyi şanzımanlar, 1918 yılına kadar çoğu motosiklette pedalları eskimiş yaptı, ancak moped pedalları 1990'lı yılların sonlarına kadar orijinal amaçları için değerli kaldı.


Fransız VéloSoleX motosikletli
En eski motosikletler, çeşitli yerlerde, örneğin ön tekerleğin üstünde bir yardımcı motora sahip bisikletlerdi; onlar da cyclemotors olarak adlandırılmıştır. Bu tip bir örnek, VéloSoleX markası, sadece ön lastiği süren bir silindire sahip. [5]

İngiltere'de Cyclemaster olarak daha yenilikçi bir tasarım biliniyordu . Bu , Almanya'daki iki DKW mühendisinin tasarımından kaynaklanan bisiklet arka tekerleği yerine geçen komple bir güç arka tekerleği vardı . Biraz daha büyük makineler, genellikle 98 cc (6.0 cu inç) bir motorda otomatik devirler olarak biliniyordu. Öte yandan, Çek-yapımı Jawa gibi bazı motosikletler motosikletlerden türemiştir. [6]

Düşük güçte çalışan iki tekerlekli bisikletlerin bir başka kategorisi bugün yardımcı motorlarla bisiklet için bazı yargı bölgelerinde var - bunlar çoğunlukla güç destekli bisikletler veya motorlu bisiklet olarak tanımlanmaktadır . Diğer yargı alanları, aynı makineyi mopedler olarak kategorize edebilir ve bu da belli miktarda bir karışıklık yaratabilir. Birçok ülkede üç tekerlekli ve mikro araç moped veya bunların varyasyonları olarak sınıflandırılır. Bu uygulama üçüncü dünya ile sınırlı değildir; Fransa ve Belçika, Aixam gibi mikrokareleri benzer şekilde ya da " hafif bisikletli bisikletler " olarak sınıflandırmaktadır . [7] Ariel 3 , bir motorlu üç tekerlekli bir motorlu bisiklet olarak sınıflandırılır.

1977'de, Karayolu Trafiği Viyana Sözleşmesi, 50 cc'yi aşmayan bir silindir kapasitesine sahip olan bir içten yanmalı motora sahip herhangi bir iki tekerlekli ya da üç tekerlekli bir aracı ele almıştır. [8]

Emisyonları
Mopedler yakıt tasarrufu elde edilebilir 100 mpg üzerinde -US (2.4 L / 100 km 120 MPG -imp ). Emisyon mopedler birden çalışmaların konusu olmuştur. Çalışmalar bulmuşlardır iki zamanlı ve, katalizörsüz 50 cc'lik mopedler, 1030 kez hidrokarbonlar ve güncel parçacık emisyonları yayan Euro 3 otomobil standartları. [9] [10] Aynı çalışmada, dört zamanlı mopedler, katalitik dönüştürücüler olsun olmasın, Euro 3 otomobil standartlarının hidrokarbon ve partikül emisyonlarının üç ila sekiz katı kadar yayılmıştır. [9]Bu çalışmalarda NOx emisyonu ile otomobillere yaklaşık eşlik kazandı. Emisyon performansı ag / km bazında test edildi ve yakıt tasarrufundan etkilenmedi. Halihazırda Amerika Birleşik Devletleri'nde EPA, motosikletler, scooterlar ve motosikletlerin, 280cc'den daha düşük motor yer değiştirmelerine sahip olmasına, NOx'in on katına ve Orta Katman II bin 5 otomobil düzenlemelerine göre CO'nun altı katına yayılmasına izin vermektedir. [11] [12] Motorlu araçların daha yoğun olması mevcut ulaşım altyapısı tarafından desteklenebileceğinden, motosikletin ve motosikletin scooter taşımacılığından dolayı ek bir hava kalitesi sorunu da ortaya çıkabilir. [13]

Yarış

Bu bölüm gelmez alıntı herhangi kaynaklar . Lütfen yardım bu bölümü geliştirmek tarafından güvenilir kaynaklara alıntıları ekleyerek . Temin edilmemiş malzeme itiraz edilebilir ve kaldırılabilir . (Mart 2013) ( Bu şablon mesajının nasıl ve ne zaman kaldırılacağını öğrenin )
Batı toplumlarında daha önce kullanılan fakat hala işlevsel olan küçük motosikletlerin yaygınlığı, ucuz yarış biçimlerini mümkün kılar ve teşvik eder. Bu sporun kir yarış formları bazen futbol ve atletik gerekçelerden farklı olarak yüzeyin çok önemli olmadığı tarımsal gösterilerin stadyumlarında sergilenmektedir . Popüler bir seri, istiflenmiş büyük çaplı traktör lastiklerinden oluşan chicanes kullanır ve her biri on tur gerçekleştiren ve daha sonra değiştirmek için halkanın ortasına çeken bir takım sürücüler gerektirir. Her biri 25 dakika süren iki ısıtma ve final, bir gün içerisinde yarış pisti yarışları ve diğer gösterimlerle sergilenebilir. Bir zamanlar Le Mans'ı da içeren tam boyutlu yarış pistlerinde düzenlenen başka bir seri, 25 saat boyunca koştu (genellikle bir gün sonraki saat 4.00'a kadar 3.00) ve "dünyanın en uzun yarışı" olarak fatura edildi.

Emniyet
Ambox scales.svg
Bu makale , tarafsızlığının kontrolü için aday gösterildi . Bu adaylığın tartışılması tartışma sayfasında bulunabilir . (Nisan 2012) ( Bu şablon mesajının nasıl ve ne zaman kaldırılacağını öğrenin )

Bu bölüm , doğrulama için ek atıflara ihtiyaç duyar . Lütfen yardım Bu yazı geliştirmek tarafından güvenilir kaynaklara alıntıları ekleyerek . Temin edilmemiş malzeme itiraz edilebilir ve kaldırılabilir. (Temmuz 2011) ( Bu şablon mesajının nasıl ve ne zaman kaldırılacağını öğrenin )
Bir motosikletin güvenli bir şekilde sürülmesi çoğunlukla bir motosikletle güvenli bir şekilde binmekle aynı hususları gerektirir ancak daha düşük hızlar bazı tehlikeleri azaltırken diğerlerini de arttırır. En büyük tehlike diğer trafiklerin motosikletin varlığını fark etmemesi olabilir - parlak giysiler ve yansıtıcı bağlantı elemanları yardımı. [14] Sürücüler hatta motorlu bisikleti görebilir, onları motifsiz olarak tanımlayabilir ve sadece yan taraftan yola çıkarak yoluna çeker. Benzer şekilde, arkasından bir motosikletin yanına yaklaşan bir otomobil sürücünün beklediğinden daha çabuk yaklaşacak ve sürücünün dikkatini motordan ziyade diğer otomobil trafiğine uydurarak kaza olasılığını artıracaktır. Bu, seyahat etmeyi amaçlamayacakları yüksek hızlı yollarda kullanılan mopedler için özel bir sorundur.

Mopedler çoğunlukla izin verilmeden daha yüksek hızlar, güçler veya motor yer değiştirmeleri için yasadışı olarak ayarlanır . Bunun yasal olması için, bu araçlar motosiklet olarak tekrar kayıt yaptırılmalı ve sürücü belgesi şartları, vergiler, sigorta masrafları ve asgari sürücü yaşı daha yüksek olacaktır. Daha yüksek hızlar için tasarlanmamış ayarlanmış bir araç, amaç tasarlanmış bir motosiklet kadar güvenli değildir. Finlandiyalı lise öğrencilerinin yaptığı bir ankette, motosikletlerinin% 80'i ve% 70'inin sırasıyla meslek ve spor salonu öğrencileri için ayarlandığı tespit edildi. Ticaret okulundaki öğrencilerin sadece% 10'u mevzuata uygun bir motosikliğe sahipti. Ortalama maksimum hız 72 km / sa'ydı, yasal olarak izin verilen 45 km / saat'ten çok daha yüksekti. [15]Bir başka çalışmada, okul çağındaki moped sahiplerinin% 50'sinin, kızların ise% 15'inin yasadışı olarak ayarlanmış bir motosiklete sahip oldukları bildirildi. [16]

Bireysel ülkeler / bölgeler
Ülke 
/ Bölge    Düzenlemeler ve değişiklikler, diğer iki tekerli güç kaynakları ile çakışıyor
Avustralya    Queensland eyaletinde, 50 cc'den (3,1 cu inç) küçük scooter'lar, bir araba lisansıyla atlatılabilir ve 50 km / sa (31 mil / saat) ile sınırlandırılmıştır. Avustralya tasarım özelliklerine uymayan motorlu bisikletler , 200 W (0,27 PS; 0,27 bhp) ağırlığındaki elektrikli bisikletin (yanma motorları kullanılamaz) donatılmış elektrikli bisikletin haricinde, genel yollarda kullanılmasına izin verilmez . Sözde " maymun bisikletleri " büyük bir popülerlik kazandıkça hızla yasadışı hale getirildi. Bir motosiklet lisansı olan bir AB moped benzeri herhangi bir şey kayıt ve yetişkin bir şoför gerekir.
Avustralya'daki Mopedler, Avustralya yollarında atılmak için ADR onaylı olmalıdır. Tüm şartlar tüketici işleri web sitesinde listelenmiştir.

Kasklar zorunludur.

Avusturya    Avusturya'da, bir motosiklet, kasabalar içindeki hız sınırına yakın olan 50 km / saat'lik (3.1 cu in) maksimum hız ve 45 km / saat'lik (28 mil / saat) bir motorlu bisiklet olarak tanımlanır (50 km / saat 31 mph)). Eylül 2009'dan beri, moped sürücüler en az 15 yaşında olmalı ve motosikletli bir pasoda veya düzenli bir ehliyete sahip olmalıdır. [17]
Brezilya    Brezilya'da motosikletin tanımı ve kullanımı ile ilgili düzenlemeler yıllar boyunca değişmektedir. 1985-1997 yılları arasında, 50 cm'den (3.1 cu in) daha az, 3.0 hp'dan (2.2 kW; 3.0 PS) fazla yer değiştirmeyen bir motor tarafından desteklenen, maksimum maksimum 50 devir olan bir motorlu tahrik aracı olarak tanımlandı km / sa (31 mil / sa) ve bisikletle benzer pedallara sahip olması. Hiçbir lisans gerekmedi.
1997'den sonra, mopenin yasal tanımı, "50 cc'ye (3.1 cu inç) daha az deplasmana ve 50 km / s'den (31 mph) daha az bir fabrika hızına sahip olan bir içten yanmalı motora sahip olan iki ya da üç tekerlekli bir taşıtı" )". 1997 Yeni Transit Yasası ayrıca, 14 yaş ve üstü herhangi bir kişinin okuyabileceği ve fiziksel olarak güçlü olabileceği koşuluyla bir motosiklet kullanabileceğini belirtti. Ancak 1998 yılında asgari yaş sınırı 18 yıl olarak değiştirildi, zira Brezilya Yasası, reşit olmayan kişilerin cezai olarak sorumlu olmasına izin vermemekte ve 1997 tarihli Yeni Transit Yasası'na aykırı olarak cezai olarak sorumlu olmanın bir zorunluluk olduğunu belirtmektedir. lisans.

Kanada    Kanada'da motosiklet , Motorlu Araçlar Emniyet Tüzüklerinden kaldırılmıştır . [18] Yine de, taşıtın kendisi halen çeşitli illerde yasalar koymaktadır.
Gelen Alberta , 49 cc (3.0 Cu) ve 55 kg'dan (121 Ib) 'ye kadar mopedler bir istemek için kullanılan bir sınıf 6 sürücü belgesi . 2009'da ağırlık kısıtlamaları kaldırılmış ve hız sınırı 50 km / s'den 70 km / s'ye çıkmıştır. Bir Moped işletmek için asgari koşul 7. Sınıf bir lisanstır. Kullanıcının 18 yaşın üzerinde olması koşuluyla birden fazla kişiyi taşımasına izin verilir. Mopedler, diğer araçlarla aynı trafik kanunlarına tabidir ve tüm bisikletçiler mopedlerinin sigortalı ve tescilli olmasını sağlarken bir kask takmalıdır. [19]

Düzenlemeler 1 Temmuz 2009'dan itibaren değişti, artık ağırlık sınırlaması yok ve hız 70 km / saate yükseldi. [20]

Olarak British Columbia , mopedler (sınırlı hızlı motosiklet) ve motor destekli devir (MAC) ayrı ve farklı sınıflandırmalar ve gereksinimleri vardır. Aşağıdaki kriterler, motorsuz (sınırlı hız motosikleti) için geçerlidir: [21]

Bir sınırlı hız motosikletinin tanımı:

en fazla 50 cc (3.1 cu inç) motor yer değiştirme veya 1.5 kilovat (2.04 PS; 2.01 bhp) motor gücü
tahrik sistemi devreye girdikten sonra kavrama veya kaydırma gerektirmez
70 km / h (43 mil / saat) seviyesinde maksimum bir hıza sahiptir
Yakıt ve piller hariç 95 kg'dan (209 lb) daha ağırlığındadır.
tekerlekler çapı 25.4 cm (10.0 inç) veya daha fazla olmalı
Motosiklet (az devirli motosiklet) çalıştırma gereksinimleri:

araç, yol kullanımı için kayıtlı, lisanslı ve sigortalı olmalıdır
operatörün bir sürücü ehliyetine (herhangi bir sınıfa) sahip olması gerekir.
operatör bir kask takmalıdır.
Gelen Ontario , "Bir motosiklet, her zaman çalıştırılır ve 50 km / saat (31 mil) arasında bir maksimum hıza sahiptir edilebilir pedallar ile donatılmış bir motorlu destekli bisiklettir". [22] Motorlu bisiklet bisiklettir.

(a) bisikletin itilmesi için her zaman çalıştırılabilen pedallar takılmış,
(b) ağırlığı 55 kg'dan (121 lb) fazla olmayan,
(c) motor tarafından tahrik edilen ve tahrik tekerleğine güç aktaran hiçbir el veya ayakla çalışan kavrama veya şanzıman bulunmayan,
(d) elektrikle çalışan ekli bir motora veya 50 cm3'den (3.1 cu inç) piston yer değiştirmesine sahip olan ve
(e) ayakta duruşa başlama mesafesinden 2 km (1,2 mil) mesafedeki bisikletin seviyedeki zeminde saatte 50 kilometreyi (31 mil / saat) aşan bir hıza ulaşması için yeterli güce sahip değil; ("sikomotör") [23]
28 Kasım 2005'ten beri, moped sürücüler, Ontario'da yollarda yasal olarak binmek için tam bir M lisansına veya sınırlı bir sınıf M lisansına sahip olmak zorundadır. [24] Bu tarihten önce bisikletçiler sadece bir G lisansı talep ettiler . G lisansı, otomobil, küçük vanlar ve kamyonlar gibi otomobil sürücüleri için "genel" bir lisanstır .

Danimarka    Danimarka'daki Mopedler "küçük mopedler" ve "büyük mopedler", "küçük" mopedler 30 km / h hız sınırına ve "büyük" mopedlerde 45 km / s (28 mil / saat) . 16-18 yaş aralığında küçük motosiklet sürücüsü sürmek için motosikletli bir ehliyet gereklidir. Bir araba sürücüsü ya da motosiklet lisansı gereklidir ve sürücü büyük bir sürücü için en az 18 yaşında olmalıdır. 1 Haziran 2006'dan sonra satın alınan tüm yeni mopedler (her iki tip) bir plaka ile tescillenmeli ve sigortaya sahip olmalıdır. Daha eski modellerin bir plaka olması şart koşmaz. Tüm mopedlerin şimdi Danimarka'da sigortası olmalıdır.
Avrupa Birliği    AB genelinde motosiklet sürücüleri için lisans kategorisi şu anda AM sürücü belgesi . Bu lisans, maksimum 50 cc (3,1 cu inç) ve maksimum 45 km / saat hızla (28 mil / saat) scooter ve mopedler içindir. Moped ve diğer sürücülerin lisans kategorilerine atıfta bulunan AB yönergesini tam olarak uygulamamış olan AB üye ülkeleri, en geç 2013 yılına kadar bunu yapmak zorundaydı.
"AB moped", iki, üç veya dört tekerlekli, maksimum 45 km / s hızda (28 mil / saat) moped (veya benzeri) bir scooter ve sigorta belgesi olarak zorunlu bir plaka. Birçok AB ülkesi, devlet tarafından çıkarılmış plakalar yerine sadece özel sigortacılığa tabi levha gerektirir.

Finlandiya    Mopedler, 15 yaşında elde edilebilen AM sınıfı ehliyet belgesiyle sürülebilir. 1985 öncesinde doğan insanlar lisanssız bir motosiklet kullanabilirler. İçten yanmalı bir motorda motor gücü sınırlı değildir, ancak hız sınırı 45 km / s'dir (28 mil / saat) ve motor gücü maksimum 50 cc (3.1 cu inç) olabilir ( elektrikli motorlu, maksimum güç 4.0 kilovat (5.4 PS; 5.4 bhp) ile sınırlandırılmıştır. Mopedlerin iki koltuğu bulundurmaları kaydıyla, mopedlerin sürücü ile bir yolcu taşımasına izin verilir. Hem sürücü hem de yolcu kask giymelidir. Finlandiya, Avrupa Birliği'ne girdikten sonra, AB yönetmelikleri mopanın maksimum ağırlığını arttırdı ve hız sınırı 40 ila 45 km / s'ye (25 ila 28 mil / saat) yükseltildi. Finlandiya'da, tüm AB ülkelerinde olduğu gibi, homolog bir güvenlik kaskı olmadan bir motosikletin kullanılması yasaktır.
Almanya    Alman yasalarının moped için iki kategorisi vardır. İlk ve daha yavaş kategori Mofa olarak adlandırılan ve azami 25 km / saat (16 mil / saat) maksimum tasarım hızına sahip olan ve sadece bisikletin sürücüsüne izin verilmeyen, yolcu yoktur. Minimum yaş 15'dir ve herhangi bir lisans gerekmez, ancak yazılı bir test tamamlanmalıdır.
İkinci kategori Moped, maksimum tasarım hızı 45 km / s (28 mil / saat), asgari yaş 16, sürücü belgesi, bir yolcu ise moped veya scooter bir yolcu için onaylandığında izin verilir.

Her iki tip de, her 12 ayda bir yenilenmesi gereken plakaların rengini her yıl değiştiren normal devlet plakalarından çok daha küçük, sigortacının verdiği bir plakaya ihtiyaç duyuyor. 16 yaşındaki bir çocuk şu anda 125 cc (7.6 cu inç) bisiklet kullanabilir ve "motosikletli" kategorideki scooter'lar, daha az güç, çekicilik ve alana sahip olmalarına rağmen mopetleri rahatça bir yolcu taşımaya müsaade ederler. yeni AB yasalarının bir sonucu olarak neredeyse kayboldu. Onların 125 cc (7.6 cu inç) scooter veya motosiklet kullanmalarına izin veren pahalı A1 sürücü ehliyeti için paraya sahip olmayan gençlerin çoğu (tam motosiklet lisansı yönünde 1. adım), daha az pahalı AM sürücü belgesi için gittikleri çoğu gençler , maksimum hızı 45 km / saat (28 mil / saat) olan bir motosiklet veya scooter kullanmalarına izin veriyor, ancak% 1'den daha azı motosiklet kullanmayı motosiklet üzerinde seçti. Modern scooter tasarımı ve aktiviteleri, gençlerin Almanya'daki ilk jant setini nasıl seçtiklerini etkili bir şekilde değiştirdi.

Yunanistan    Papi (genellikle 125cc) veya papaki (genellikle 50cc), Yunanistan'daki mopedlerin ortak yerel adıdır. Mopedler genellikle 50 ila 125 cc (3.1 ila 7.6 cu inç) arasında değişen küçük iki veya dört zamanlı motorlarla çalışır . Düşük fiyat, düşük bakım masrafı ve geniş parça parça stoğu (orijinal veya ayarlama) nedeniyle gençler arasında çok popüler. Genellikle her yaş grubunda 13 yaş ve üstü tarafından kullanılır. En bilinen "ördek yavrusu", 1980'lerde Honda 50 cc'lik moped iken bugün hala kullanılmaktadır. (Bu mopedlerin kullanımı lisans gerektirir [A1 kategorisi] ve lisansa ulaşmadan önce yapılan sınavlar.)
Macaristan    Bir araca bu kategoriye sığması için, 50 cc (3.1 cu in) motorla güçlendirilmelidir ve maksimum tasarım hızı 45 km / s (28 mil / saat) olabilir. Aracın moped araba gibi kapalı bir yolcu bölgesi varsa, 2, 3 veya 4 tekerleği olabilir, örneğin: ( Aixam mikro otomobil) bir motosiklet kaskı giymek isteğe bağlıdır, aksi takdirde zorunludur ve birini giyme başarısızlığı polis tarafından cezalandırılabilir. Bir motosikletin sürülmesi, 14 yaşında geçebilecek M ("motosikletli") tip bir Avrupa lisansı almalıdır. Mopedler, diğer motorlu taşıt biçimlerine kıyasla daha ucuzdur ve işletme giderleri düşüktür (üçüncü -party sigortası sadece 2000 Ft-12 $ -8 €) ve ucuz motosiklet lisansı veya "B" tipi araba ehliyeti aldıktan sonra sürülebildikleri için büyük şehirlerde oldukça popüler hale geldi. Moped olarak kayıtlı araçlar, yolcuları (bir yerleri varsa bile) taşıyamaz ve karayolları kullanamazlar (ancak 20 km / saat'lik (12 mil / saat) hızla bisiklet yollarını kullanabilirler). Herhangi bir yolda maksimum izin verilen hız 40 km / h (25 mil / saat) 'dir.
Endonezya    Mopedlere Endonezya'daki ücretli yollarda izin verilmez. Sürücüler 17 yaşından büyük olmalı, sürücü belgesini alabilmeli, araçlarını kaydetmeli ve kask takmalı. Motosiklet sürücü belgesi sahipleri de onları sürdürebilir. Hukuki olarak maksimum hız 100 km / s (62 mil / saat) 'dir.
İrlanda    Moped, mekanik olarak tahrik edilen "bisiklet" olarak tanımlanır ve bu motor 50 cc'den daha az kapasiteye ve maksimum tasarım hızı 45 km / saat'i aşmamaktadır. [25] Aksine, bir motosiklet, 50 cc'den daha büyük bir motora sahip olduğu veya 45 km / s'yi aşan bir üst hızı olması dışında, aynı şekilde tanımlanır. Bir motosikletin lisans kategorisi "M" dir. Geçici (öğrenci) ya da tam lisans edinmek için asgari yaş 16, sınıf A1 (125 cc / 11 kW) motosiklet için olduğu gibi aynıdır. 21 Ekim 2006'dan önce verilen araba, kamyon veya otobüs lisansı sahipleri, sınava girmeksizin tam bir motosiklet lisansına otomatik olarak sahip olacaklar. A kategorisi (sınırsız) ve A1 motorsikletlerinde olduğu gibi geçici bir lisans sahibi yolcu taşımayabilir.
İtalya    Otoyollarda mopedlere izin verilmez. Gerekli yaş 14, ancak belirli bir lisans ("patent no") gereklidir. Araba veya bisiklet lisansı sahipleri onları özgürce kullanabilir. Kayıt (plaka ile) ve sigorta zorunludur. Kanun, tüm motosikletin 45 km / s (28 mil / saat) ile sınırlandırılmasını zorunlu kılar, ancak bu durum büyük oranda göz ardı edilir ve bayilikler önceden sorulduğunda bunları sınırsız satmak için yaygındır; [26] Bu yetkililer tarafından tolere edilmez. Yeni yasa, cezaları 1338.59 € 'ya kadar artırıyor. Kasklar zorunludur. 2006 yılından bu yana, bir yolcu uygun şekilde inşa edilmiş (çift koltuklu) ve kayıtlı mopedler üzerinde taşınabilir. Sürücü 18 yıldan uzun olmalı. Bu tarihe kadar teknik ve yasal gereklilikleri karşılayan tescil edilmiş motosiklet sürücüsü yeniden kayıt edilebilir (yeni bir levha çıkarılır) ve bir yolcu taşımak için kullanılabilir.
Japonya    50 cc (3,1 Cu) benzinli motorlar ya da 0.6 kW Motosiklet (0.82 PS 0.80 hp) alan güç jeneratörü Motorlu bisiklet sınıflandırılır ( 原動機付自転車gendoukitsuki-jitensha ) . Sürücüler 16 yaşından büyük olmalı, sürücü belgesini alabilmeli, araçlarını kaydetmeli ve kask takmalı. Araba sürücü belgesi sahipleri de onları sürdürebilir. Kanunen maksimum hız 30 km / s (19 mil / saat) 'dir.
Malezya    Malezya ve diğer bazı Güneydoğu Asya ülkelerinde, küçük motosikletler Batı (örn içinde mopedler olarak bilinen makinelerin çoğu, farklı sınıflandırılmaktadır Honda Süper Cub ) olarak bilinir underbones ( kapchai Malezya). Bunlar, başka yerde scooter veya bazen "adım adımlar" olarak bilinen makinelerdir. Kapchais, 150 cc'ye kadar (9.2 cu inç) motora sahiptir, 120-130 km / saat (75-81 mph) hızlara erişebilir ve kamuya açık yollarda ve otoyollarda kullanılır . Bazı insanlar otoyolda yasadışı yaralanmalara neden olan motosikletlerini ayarladılar ve belirli motosikletin en üst hızını 200 km / saatten fazla artırdılar.
Hollanda    Hollanda'da Mopedler 16 yaşından itibaren sürülebilir ve AM-Kategori Sürücü Belgesi sahibi olabilirler. Araba veya motosiklet ehliyetiniz varsa, AM-Category'u ücretsiz alabilirsiniz. 2 kategoride Moped var. Yolda bir bisiklet olarak görülen ve bir kask gerektirmeyen 25 km / saatlik bir versiyon (snorfiets / snorscooter denir) ve kask takmak için gereken 45 km / s'lik sürüme (bromfietler / brommer) ihtiyaç duyulmaktadır. Polis, rastgele köylerde ve şehirlerde, Mopedler taşınabilir bir dyno ile maksimum üst hızı aşarsa sık sık kontrol eder. Eger aşarsa Polis, devlet plakanıza kırmızı bir bayrak koyabilir ve devlet trafik bölümlerinde plaka numarasını (RDW olarak adlandırılır) açmak için mopeyi tekrar kısıtlamanız gerekir. 2018 yılı itibarıyla, yeni Mopedler, yolda kullanım için kayıtlı olmak için EURO4 emisyon niteliklerine sahip olmalıdır.
Yeni Zelanda    Yeni Zelanda - Moped sürücü lisansı ile herhangi bir sınıfla çalıştırılabilir. Mopedler, 50 cc'yi (3.1 cu in) aşmayan bir motor kapasitesine ve 50 km / s'yi (31 mil / saat) geçmeyen maksimum bir hıza sahip olarak sınıflandırılır. Elektrikli motorlu motorsikletlerin 0,6 ila 2 kilovat arasında bir motora sahip olması gerekir (0,82 ila 2,72 PS; 0,80 ila 2,68 bhp). Mopedler güvenlik testlerine ihtiyaç duymazlar (NZ'de Fitness Varantı olarak bilinirler) ve yine de biri doğru ekipmana (Helmet vb.) Ihtiyaç duysa da motosikletlere kıyasla daha düşük lisanslama maliyetlerine tabidir. Ancak bisikletçi motosikletin lisansını almalıdır (plakaları alabilir vs.). [27]
Norveç    50 cc'den (3,1 cu inç) (ve bazı "Moped arabalar") az olan tüm motosikletler, Norveç'te 45 km / s ile sınırlandırılmıştır. 50 cc'den fazla olan iki tekerlekli tüm araçlar motosiklet olarak kabul edilir. 16 yaşında olmalı ve bir tane kullanmanız için bir lisansa (pahalı) sahip olmanız gerekiyor. Mopedler sadece% 25 KDV'ye sahiptir ve bu nedenle oldukça ucuzdur. On altı yaşındaki çocuklar da 125cc bisiklet sürüyor ve lisans arabalı bir lisansa kıyasla biraz daha pahalıdır. Ancak 125cc bisiklet / scooter'lar yaklaşık 1000-1200 avroluk bir vergi alıyor ve bunun üzerine% 25'lik bir KDV veriliyor. Dolayısıyla 2-3 misli moped kadar maliyetlidir.
Norveç'teki Mopedler, AB yönetmeliklerinin uyarlanmasından önce en az 50 km / saat (genelde 55-65 km / s) gidiyordu. 45 km / saat hızda hız ayarı ile motorlar yaygın. 1 Ağustos 2013 tarihine kadar 10 yaşın altında bir yolcunuz olabilir, ancak bu tarihten itibaren bir yolcunun artık geçmesine izin verilmiyor.

Filipinler    Pek çok underbones, özellikle de Honda XRM ve Honda Bravo modifiye edildi, bazıları stereo sistemler ve neon ışıklarıyla "pimped" iken diğerleri yasadışı sokak yarışları için kendi çerçevelerine sığdırılarak ayarlandı. Bununla birlikte, diğerleri estetik (sadece karoserden kapsamlı modifikasyona kadar değişen, çoğunlukla tam bir süper bisikletin benzemek için) veya bazen nakliye kabiliyeti taşıyan bir araç olarak kullanım için değiştirilmiştir (genellikle özel yapılmış bir yan vagon ilavesi ile). Bir motosiklet (herhangi bir hafif motosiklet gibi) kullanmakta özgürdür, ancak yine de bir sürücü lisansı gerektirir. Bununla birlikte, mopedler ve hafif motosikletlerin Manila karayolu veya gökyüzü sistemi üzerinde kullanılması yasaktır.
Polonya    Polonya'da, motosiklet ("motosiklet" den "motosiklet" denir; bu isim aynı zamanda scooter'lar için de geçerlidir), iki ya da üç tekerlekli bir motorlu taşıt olup, kullanım pedalı gerektirmez; 50 cc (3,1 cu inç) veya daha az, maksimum 45 km / saat (28 mil / saat) hızla (bazı modellerde yapay olarak sınırlı). 19 Ocak 2013 tarihine kadar, 18 yaş ve üstündeki herkesin, yalnızca bir kimlik belgesi ile, ruhsatsız motosiklet kullanmasına izin verildi. 2013'ten itibaren 19 Şubat 2013'ten önce yaşlanan her kişiye bir motosiklet sürücüsü verilmesine izin verilir, ancak gençler uygun bir lisans almalıdır (AM, A veya B kategorileri). Bu yasa, iş tecrübesi olmayan ya da ehliyet için para almayan gençler için mopedlerin ve iş tekliflerinin (pizza teslimatı gibi) çarpıcı biçimde düşürülmesine neden oldu. [28] [29]
Portekiz    Portekiz'de bir motosiklet, 50 cc (3,1 cu inç) veya daha düşük bir motora sahip iki veya üç tekerlekli bir motorlu taşıt veya 50 cc'den daha yüksek bir maksimum hızla 45 km / saat (28 mil / saat). Bu tür araçların sürülmesi için M sınıfı (moped) lisansı gereklidir. Bu lisans en az 14 yaşında alınabilir.
Rusya    Motorlu yer değiĢikliği en fazla 50 cc (3.1 cu in) ve en fazla 50 km / s (31 mil / saat) olan azami hızla, motorsiklet yasal olarak iki ya da üç tekerlekli bir araç olarak tanımlanır. Bu araçlar şu anda lisans gerektiriyor , en azından M tipi. Pillion yolcularına izin verilmiyor.
Slovenya    Otoyollarda mopedlere izin verilmez. Gerekli yaş 14, ancak belirli bir lisans ("vozniško") gerekiyor. Araba veya bisiklet lisansı sahipleri onları özgürce kullanabilir. Kayıt (plaka ile) ve sigorta zorunludur. Kanun, tüm motosikletin 45 km / saate (28 mil / s) kısıtlanmasını zorunlu kılar, ancak bu durum büyük oranda göz ardı edilir ve bayilikler önceden sorulduğunda bunları sınırsız satmak için yaygındır. Slovenya'nın ana üreticisi Tomos'tur
ispanya    Otoyollarda mopedlere izin verilmez. Kasklar zorunludur. İspanya'da bir motosiklet, 50 cc (3,1 cu in) veya daha az maksimum hız ile maksimum 45 km / saat (28 mil / saat) motorlu, iki veya üç tekerlekli bir motorlu taşıt olarak tanımlanır. Bir motosikletin sürülmesi için gereken lisans , 15 yaşındayken edinilebilen 'AM' veya Permiso de Conducir AM'dir . Sürücünün, 18 yaşına kadar arka koltukta yolcu taşımasına izin verilmiyor.
Güney Afrika    Güney Afrika'da bir motosiklet, maksimum 45 km / saat (28 mil / saat) hızla 50 cc (3.1 cu in) motora sahip bir motosiklet olarak tanımlanır. Motosiklet sürmek için lisans gerekmez ve 16 yaşından itibaren yolculuk edebilirsiniz. Sürücünün, 18 yaşına kadar arka koltukta yolcu taşımasına izin verilmiyor.
İsveç    Mopedler iki sınıfta mevcuttur. AB mopedleri olarak da bilinen 1. sınıf mopedler , Avrupa Birliği kurallarına uymak üzere tanıtıldığından, 50 cc (3.1 cu inç) bir motorla güç verilen 45 km / s'lik (28 mil / saat) bir maksimum hız için tasarlanmıştır veya, bir elektrik motoruna sahipse maksimum 4.0 kW (5.44 PS; 5.36 bhp) güce sahiptir. 1. sınıf motosiklet sürmek için, traktör veya birinci sınıf motosiklet sürücüsü için sürücü belgesi (motosiklet) veya B (araba) olan bir sürücü belgesi türü (AM tipi, minimum yaş 15) gereklidir. Trafik sınıfında 1 motosikletler motosiklet olarak kabul edilir - ancak otoyollarda veya otoyollarda sürülmeyebilirler - kayıt yaptırmaları ve plakaları olması gerekir. Ancak vergiden muaftırlar. 2. Sınıf Mopedler25 km / sa (16 mil / saat) üst hız için tasarlanmıştır ve maksimum 1.0 kW (1.36 PS; 1.34 bhp) ile bir motora sahiptir. Hiçbir lisans gerekmez, ancak sürücü en az 15 yaşında olmalı, bir teori testinden geçmiş ve bir kask takmış olmalı. Trafiğe açıkça yasak olan işaretler olmadıkça trafikte bisiklet olarak kabul edilir ve aynı yerlerde izin verilir. 17 Haziran 2003 tarihinden önce tescil edilen mopedlere eski moped denir ve 2. sınıf mopedler ile aynı kurallara tabi olmakla birlikte, 30 km / sa (19 mil / saat) en üst hızına sahip olabilir.
İsviçre    Bir motosiklet, 50 cc'den (3,1 cu inç) daha düşük bir motor ve 30 km / sa (19 mil / saat) en üst hızla donatılmış iki tekerlekli bir araç olarak düşünülür. Moped tescil ettirilmelidir ve o yıl için aracın karayoluyla vergilendirildiğini ve sigortalandığını gösteren bir plakalı bir plakaya sahip olmalısınız. Sigorta hükümet tarafından yönetilmektedir. Bu araç trafikte bisiklet olarak kabul edilir ve bu nedenle otoyollarda izin verilmez. Bu aracı kullanmak için, kategori M lisansı (her araba ve motosiklet lisansı ile birlikte verilir) yanı sıra motosiklet kaskı da olmalıdır. Kategori M lisansı 14 yaşındayken elde edilebilir. 16 yaşındayken, 30 km / s (19 mil / saat) sınırına uymayan ve bu nedenle kabul edilmeyen 50 cc'lik bir motosiklet kullanmaya yönelik A1 lisansını elde edebilirsiniz artık bisiklet gibi
Tayland    Şehirdeki motosikletlerin düzenlenmesi ev kullanımı yönetmeliğinden farklıdır. Kentteki motosikletler yol vergisi ödemeyi ve geçerli bir plaka numarasına sahip olmalılar. Bununla birlikte, ev kullanımı için, bir motosikletin kayıt olmasına gerek olmayabilir ve motosiklet sadece çiftliklerde veya küçük bir kasabada kullanılabilir. Büyük bir yolda ve şehirde sürüş yaparken bir kask giymek şarttır. Bisikletlerde bir pillion binici için maksimum bir limit var .
Birleşik Krallık    

1970'lerde Yamaha FS1E
Moped terimi (Birleşik Krallık ehliyesinde AM olarak atanmış kategori), motor gücü 50 cc'den (3.1 cu in) ve azami 45 km / saat (28 cc / saat) olan azami tasarım hızına sahip herhangi bir düşük güçlü motorlu çevrimi tanımlar. mph). [30]
19 Ocak 2013'ten önce, hız sınırlaması saatte 50 kilometre (31 mil / saat), [31] ve 1 Eylül 1977'den önce kayıtlı olan motosiklet sürücülerinin pedal yardımına ihtiyaçları vardı. [32]

Motosikletin çalışması için geçici bir lisans, tam motosiklet veya araba lisansı gereklidir. 1 Şubat 2001 tarihinden önce araba sürücü belgesini alan herkes hariç olmak üzere, kamuya açık karayollarında motosiklet sürmek için ek bir Zorunlu Temel Eğitim Sertifikası gereklidir (ancak Birleşik Krallık Hükümeti tüm yeni sürücülerin CBT dersini almalarını önerir). Geçici lisans 16 yaşındayken elde edilebilirken, standart araba ve motosiklet lisansları sadece 17 yaşındayken geçerlidir. Geçici lisanslar öğrenen tabaklara ihtiyaç duyar ve lisans sahibi sınava girmezse iki yıl sonra sona erecek, ancak Merkez Bankası'nı yeniden ele geçirerek iki yıl daha uzatılabilir. Mopedler, diğer araçlarla aynı trafik ve araç düzenleme kanunlarına tabidir; bunlara uygun bir arkakayıt plakası . 50 cc'nin altındaki tüm motorlu çevrimler, motosikletler ve motosikletler, Birleşik Krallık otoyollarını kullanmak yasaktır. [31] [33]

Amerika Birleşik Devletleri    

Fransız Motobécane "Moby" 1970'lerde Amerika Birleşik Devletleri'nde satılan popüler bir motosikletin
1970'lerden önce Amerika Birleşik Devletleri'nde moped kullanımı pek çok eyaletteki cihazlar üzerindeki yasal kısıtlamalar nedeniyle oldukça nadirdi. 1972'de Serge Seguin, Avrupa motosikleti üzerine yüksek lisans tezi yazdıktan sonra , iki motosiklet ve Fransız şirketi Motobécane'den aracı tanıtmak için az miktarda para aldı . [34] kulis sonra Kongresi yakıt verimliliği faydaları Seguin mopedler için özel bir araç sınıflandırma hazırlamak için 30 durumlarını elde etmek mümkün oldu. [34] Amerikan Makine ve Dökümhanesi gibi ABD üreticileri tarafından üretilmiştir(AMF) mopedler çok küçük motorlara sahipti ve çoğu zaman 30 km / s'den (48 km / s) geçemezlerdi. Bununla birlikte, yapabilecekleri şey, bir yakıt deposunda 220 km (350 km) kadar çalıştırıldı. 1970'li yıllardaki enerji krizinin yol açtığı sorunlardan dolayı , mopedler hızla popülerleşti; Amerika Birleşik Devletleri'nde 1977'de 250.000'den fazla kişi vardı. Ancak, benzin fiyatları nihayetinde azaldığından, lisans yasaları ücretini aldı ve otomobil şirketleri, verimli otomobiller, motosikletlerin popülerliği solmaya başladı.

Düşük güç çevrimlerinin yasal terim ve tanımları eyaletten eyalete değişir ve "motosiklet", "motorlu bisiklet", " motorscooter ", "scooter", "goped", "motorlu çevrim" ve diğerleri. Bir motosikletin hızı, daha hızlı gidilebilse bile, normalde 30 km / saat (48 km / s) aşamaz. Birkaç eyalette bu sayı 20 veya 25 mil / saat'tir (32 veya 40 km / s) ve çoğu durumda, maksimum motor kapasitesi 50 cc'dir (3,1 cu inç). Bununla birlikte, Kansas ("Motorlu Bisiklet" KSA 8-126, 8-1439a), 130 cc'ye (7,9 cu inç) kadar izin verir. [35] Bazı devletler pedallara ihtiyaç duyarken, bazıları pedallara ihtiyaç duyuyor. Halen ABD'de satılan tekerlekli marka Tomos'dur ve PGI Moto tarafından takma ad Tomos America

Vietnam    Vietnam'ın bazı kısımları (örneğin, Hanoi ve Ho Şi Min Kenti'nin büyük şehirleri ), iki tekerlekli kişisel taşımanın dört tekerlekli taşımacılıktan daha önemli olduğu dünyadaki son yerler arasındadır. Mopedler, underbones / scooter'lar ve motosikletler her yerde, kısmen yan sokakların ve sokakların çoğunun dar doğasından kaynaklanmaktadır.
Spor moped
Ana madde: Spor moped
Birleşik Krallık'ta 1970'lerde, 16 yaşındaki çocukları hedef alan, motosiklet kavramının yüksek performanslı bir türevi geliştirildi. [36] Genç motosiklet sürücülerini yoldan çıkarmaya yönelik hükümet yasalarını çiğnemek için yaratıldı. "Sixteener Yasası" olarak adlandırılan bu yeni yasalar, 1971'de o zamanki Muhafazakâr Parti Bakanı John Peyton tarafından tanıtıldı . 16 yaşındaki çocuklara, daha önce yaptıkları gibi 250 cc'ye kadar olan motosikletlere binmekten vazgeçmeleri ve Onları 17 yaşına kadar 50 cc makinelere soktu. Yasalar motosiklet üreticilerine, daha sonra "spor mopedleri" veya daha doğrusu "sixteener specials" olarak adlandırılan yeni sınıf motosiklet geliştirmeye teşvik etti ve çok eleştirilere maruz kaldı. [37]Bunların pazarı öncelikli olarak genç erkeklerdi. [38]

Spor mopedleri, görünüşte 50 cc'lik motosikletlerdi, bazı durumlarda 50 mph'den daha fazla performans gösterebilme yeteneğine sahipti; bisiklet tarzı pedallar bunlara eklenerek gerekli kanunun aracın itilmesini sağlayabiliyordu. Japon üreticiler Honda, Yamaha ve Suzuki tarafından üretilen modeller ve 1972'den itibaren Puch, Fantic, Gilera, Gitane ve Garelli gibi Avrupalı ​​şirketler, en ünlüleri Yamaha FS1-E idi . [39] Roadsters, enduro ve motosikletçiler , kafe yarışçıları ve helikopterler ya da scooterlar [40] içerdi ve motosikletle ilgili bir patlama ilgisini erken 1960 rocker'e benzettidönem. Hükümet, 1977'de mopedleri 250 kg ağırlığa ve 30 mph hızla sınırlandıran daha da kısıtlayıcı mevzuat getirerek tekrar tepki verdi. Hareket, İngiltere motosiklet pazarının ortadan kalkmasına katkıda bulundu. [41] Kıta Avrupasında böyle bir kısıtlama mevcut değildi ve bu araçlara 14 yaşındaki çocuklar tarafından basılıyor olabilirdi. [41]
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.