Motor Brandası, Sele Kılıfı ve Örtüler Hakkında

Motor Brandası

Neden Motor Brandası Kullanılmalı?

Motosiklet kullanıcılarının birçoğu motosikletlerini bir an bile olsun yanlarından ayırmak istemiyorlar. Her ne kadar canlarından çok sevdikleri motosikletlerini açık alanda park etmek istemeseler de maalesef her zaman park etmek için kapalı alan bulunamıyor. Hatta pek çok motor severin evleri, apartmanları ve yaşadığı yerin yakınlarında kapalı park yeri bulunmuyor. Elbette bu durum motosikletinizi yağmur, toz, rüzgar ve güneşin aşınma ve yıpranmalarına terk edeceğiniz, hırsızların önünde sele serpe sergileyeceğiniz manasına gelmiyor. Nefes alan, esnek yapılı ve UV ışınları geçirmeyen bir motosiklet brandası, kapalı bir garaj kadar olmasa da, motosikletinizi büyük ölçüde korumanıza yardımcı olabilir. Diğer taraftan motosikletinizi garaj ya da kapalı park alanında park ediyor olsanız dahi, özellikle uzun süre kullanmayacağınız zamanlarda, motor brandası kullanmak çizilmesi ve tozlanmasına engel olarak eskimesinin önüne geçebilir.

Motosiklet Brandaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Motosiklet brandaları genel olarak içeride ve dışarıda kullanılmak üzere iki farklı tipte üretilir. İçeride kullanım için üretilen motor branda modelleri genel olarak hafif ve nefes alabilen bir yapıya sahip olurlar. Toz, kir, boya ve yağ gibi maddeleri içeriye geçirmeyecek şekilde tasarlanırlar ve aşınmaya karşı dirençli bir iç astara sahip olurlar. Fakat su geçirmez özelliğe sahip olmadığı için yağmura karşı korumada etkili değildir ve genel olarak UV ışınlara karşı bir koruma da sunmazlar. Bu sebeple almış olduğunuz motor brandası içeride kullanım için uygunsa motosikletinizi dışarıya park ettiğinizde kullanmanız kesinlikle önerilmez.

Dış kullanıma uygun brandaların üzerinde “water-resistant” (su itici) veya “waterproof” (su geçirmez) ifadesi görebilirsiniz. Maalesef çoğu motosiklet severin sandığı gibi ikisi aynı şeyi kastetmiyor. Water-resistant özellikli kumaş motosikletinizi, nefes alan yapısına rağmen, neme karşı etkili bir şekilde koruyor ama hafif şiddetli bir yağmurda içerisine su almaya başlıyor ve etkili bir koruma sunamıyor. Waterproof özellikli motor brandası ise diğerine nazaran daha az hava geçirse de motosikletiniz yağmur altında uzun süre kalması durumunda kuru kalmasını sağlıyor. Diğer taraftan açık alan için üretilen motor brandaları kapalı alan için üretilenlere nazaran daha kalın yapılı olmalarıyla tanınıyor. Güneş ışığı her şeye zarar verdiği gibi motosikletin daha çabuk eskimesine neden oluyor. Bu sebeple dış mekan motosiklet örtüleri UV ışınları geçirmeyecek özellikte üretiliyor. Motosikletinizi durdurur durdurmaz beklemeden motor brandası örtüp işinize gücünüze bakmak istiyorsanız seçtiğiniz örtünün ısıya dayanıklı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Isınan egzoz gibi parçalar ısıya dayanıklılığı olmayan motor brandası üzerinde delikler bırakabiliyor.

Motor brandası kullanarak motosikletinizin hırsızların dikkatini daha az cezbedeceğini bilmek umarım hoşunuza gider. Motor örtüsü kullanarak dolaylı yoldan motosikletinizin çalınmalara karşı güvenliğini arttırabilirsiniz. Tavsiye edilen uygun motosiklet kilidiyle birlikte uygun bir branda tercih etmeniz.

Motor Brandası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Motosikletinize branda satın almadan evvel dışarıda mı ya da içeride mi park edeceğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Dış mekan için üretilen branda modellerini iç mekanlarda da kullanabilirsiniz fakat iç mekan için üretilen modeller dışarıda size pek yardımcı olamayabilir. Genel olarak branda çeşitleri M, L ve XL boyutlarında üretiliyor. Brandadan tam performans alabilmeniz için motosikletinizin ölçüleriyle uyumlu olması gerekiyor. Son olarak her branda modelinin kendine has özellikler taşıdığını bilmek işinizi kolaylaştırabilir. Kimi makinede yıkanabilirken bir diğeri elastik yapıda olabilir. Satın almadan önce ihtiyaçlarınızı belirlemek daha fazla para ödemenizin önüne geçebilir ve tam size ve motorunuza uygun modeli belirlemenize yardımcı olabilir.

Oxford, Maxem ve Tex gibi onlarca işinde uzman markanın %100 orijinal ürünleri arasından size en uygun motosiklet brandasını bulabilmek için motosikletaksesuarlari.com’a gelebilir, avantajlı fiyatlara ihtiyaç duyduğunuz tüm aksesuarları satın alabilirsiniz. Üye olmadan alışveriş yapabilme avantajı sunan motosikletaksesuarlari.com’un 200 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo, kapıda ödeme kolaylığı gibi hizmetlerinden faydalanmak için hemen alışverişe başlayabilirsiniz.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.