Motor Montu

Motor Montu

Her Mevsimde Güvenliğinizi Ön Plana Çıkarın

Motosiklet sürücüleri için pek çok ülkede koruyucu kıyafetler ve kask kullanımı zorunludur. Kişisel koruyucu ekipmanlar ile kendinizi olası kazalarda karşılaşabileceğiniz yaralanmalardan büyük oranla koruyabilirsiniz. Koruyucu kıyafet çeşitleri motor montu, motor pantolonu, eldiven ve bot olarak kategorilere ayrılır. Motosiklet montu genellikle deri, cordura, kevlar gibi malzemeler ile üretiliyor. Koruyucu kıyafet tercihinde deri en sağlıklı ve şık tercih olarak ön plana çıkıyor olsa da gelişen tekstil teknolojileri sayesinde tüm motosiklet ceketleri tasarımla şık ve sağlıklı bir şekilde sunuluyor.

Motosiklet montları 2. Dünya Savaşı sırasında tank birliklerinin ekipmanlarından uyarlandı. Duster paltoların yerine bu dönemde tekerleklere takılmadığı için kısa ceketler tercih edildi. Geniş paça pantolonlarla kullanılan bu ceketler ilk etapta motosikletli polisler ve 2. Dünya Savaşı’ndaki posta birlikleri tarafından kullanıldı. 1954 yılında Marlon Brando The Wild One filminde Irving Schott tarafından 1928 yılından beri tasarlanan motosiklet montunu kullanarak bu montların bir ikon haline gelmesine katkı sağladı.

Motor Montu Kalite Standartı Nedir?

Hem motor montu hem de montun içinde bulunan korumalıkları ayrı ayrı değerlendirmelisiniz. Koruma ekipmanlarının koruyucu kıyafetler ile farklı standart değerlendirmeleri bulunuyor. Motosiklet ceketi alırken CE standardına sahip olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Zırhlı tekstil ceketler için dış katmanda kullanın cordura gibi malzemeler sayesinde yırtılma, sökülmeye karşı dayanıklı bir monta sahip olurken kumaşın sağladığı ısı yalıtımı, su geçirmezlik özellikleri ile konforlu bir kullanım deneyimi yaşarsınız. Tekstil montlarda dış kaplama cordura gibi dayanıklı kumaşlardan yapılırken iç dolgular kevlar, thermofit, hydratex gibi cordura kumaşın özelliklerini destekleyen malzemeler ile yapıldığında yüksek performans elde edilir. Deri motor ceketi tercihinde ise deri çeşitleri farklı özellikler sunuyor. İnek derisi yaygın olarak kullanılıyor olsa da kanguru derisi daha esnek, dayanıklı ve hafifi olması nedeni ile tercih ediliyor.

Koruyucu ceket içerisinde bulunan korumalar omuz, dirsek, sırt gibi bölgelerin darbe almasını engelliyor. Bu korumalar için gerekli olan Avrupa Standartları EN 1621-1:2007 ve EN 1621-2:2003 olarak belirtilir. Darbe emme ve ortaya çıkan yükün dağılımı yüksek yoğunluklu köpük, köpük destekli polimer, karbon fiber, titanyum gibi malzemelerden yapılmış korumalıklar ile sağlanıyor. Kaza anında motosiklet sürücüsünün boyun, bel ve göğüs bölgelerini korumak ve oluşan darbeyi hafifletmek amacı ile hava yastığı sistemi motosiklet ceketlerinde bulunur.

Motor Montu Nasıl Seçilir?

Motosiklet sürücülerinin en önemli koruyucu kıyafetleri arasında yer alan motor montları özellikle koruma alanlarında bulunan iç organlar nedeni ile yüksek güvenilirliğe sahip olmalı. Motor montu modelleri yazlık kışlık, dört mevsimlik olarak farklı ihtiyaçlara uygun çeşitler ile sunuluyor. Aynı zamanda motosiklet ceketlerinin içinde bulunan astar, içlik gibi katmanlar ile tek montu her mevsim rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yaz, kış soğuk sıcak demeden motor ceketi kullanmanın önemini vurgulayan otoriteler, kask kullanımı gibi koruyucu kıyafet kullanımını da zorunlu hale getirmeyi amaçlıyor. Motor montu sadece kazalardan korunma amacı ile değil, sürüş anında sürücünün maruz kaldığı rüzgar nedeni ile oluşabilecek böbrek sorunları gibi rahatsızlıkları da engelliyor. Tercih edeceğiniz montun bedeni size ne kadar uygunsa o kadar yüksek koruma sağlar. Bedeninize bol gelen montlar sürüş anında şişerek soğuk havaya maruz kalmanıza neden olur. Bedeninize dar olan montların korumalıkların doğru noktalara gelmediği için güvenilirliği azalır. Mont seçerken tercih edeceğiniz montu giydikten sonra sürüş pozisyonunda oturun ve montun içindeki korumalıkların bedeninize oturup oturmadığını kontrol edin. Bir mont kaliteli, şık ve güvenilir olabilir ama bedeninize uygun değilse koruma sağlamaz.

Alanında en iyi fiyat, en geniş ürün yelpazesi, en memnun müşteri ve en hızlı teslimat garantisi veren motosikletaksesuarları.com ile ihtiyacınız olan tüm motosiklet ceketleri ayağınıza geliyor. İade seçeneği, kapıda ödeme, kredi kartına taksit ve ücretsiz kargo avantajları ile istediğiniz motor montunu hemen satın alabilirsiniz.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.