Motora Başlıyorum!
Motorlu bir hayata başlamak için bir çok sebebim vardı, ilk iş için düşünüp kolay gidip gelmeliyim diye düşündüm. Spor motosikletlerde gözüm yoktu o yüzden herkese scooter tavsiyesi soruyordum. Bir çok insanla facebook'ta ki guruplardan sohbetlere girdim neler önerdiklerini gördüm. Bir çok tavsiye verdiler, herkese teşekkürler.

Korkularımın yersiz olduğunu, her motorcu bir gün düşer, ya üşüyerek ölürsün ya da düşerek ölürsün kafasını bir yere koydum. Duydukça korktum, korktukça daha vazgeçmez oldum. Ben bunu öğreneceğim, evet belki kaza yaparım ama en azından hiç sürmemekten ve denememekten daha iyi dedim. Karar verdim ve aldım. İlk motorum bir PCX'ti...

Buna karar vermek nasıl oldu; of gerçekten zor oldu. Ama guruplardaki kullanıcılardan büyük destek gördüm. Ehliyetimi almadan önce araştırdığım için sonrası kolay diye düşündüm. Asıl olay motoru alınca trafikte başlıyormuş. Araba sürerken hissetmediğim bir çok deliyle trafikte yeniden tanıştım. Bu benim için gerçekten yeni oldu. Kaskım zaten var diye düşünürken daha işin daha başında olduğumu dönerken dizimi bir arabanın kenarına çarptığımda ve 2 hafta ağrısından düzgün yürüyemediğimde anladım.

Gittim koruma aldım, dizlerim artık güvendeydi ama motosiklet kıyafetleri alırken sağolsun yardımcı oldular, dirseklik, sırt koruma, korumalı eldiven, soğuktan korunmak için bir de boyunluk aldım. Biraz ucuz olduğuna sevinmiştim. Aslında daha iyileri için ikna etmeye çalışmışlardı. Ama para da bir yere kadar. Olabilenin en pahalısını almıştım zaten. Herşeyim tam oh be artık derken korumaların daha iyi olması gerektiğini ve en çok lazım olanın o olduğunu bir sonraki kazada öğrendim.

Bunu 6 ay sonra Karaköy'den Unkapanına bağlanan köprüye girişte, alt geçide girerken yaşadığım çöp suyunda kayma deneyimimde öğrendim. Motor altımdan uçtu gitti bir anda, bende omzumun üzerine düştüm, oraya koruma almak aklıma gelmemişti. Meğerse koruma değilde doğrudan tümü korumalı montlardan alsaydın ya diye içimden geçirdim. Neyse bunlar birer ders niteliğinde oldu bana derken ayağımın kanadığını farkettim, orada da koruma yoktu, koruma dizimdeydi. Ama dizimde birşey yoktu. Yani dizimi vurmamıştım yan düşmüştüm ama oha dedim burası niye kanadı. Sonra sekerek motorun yanına gittim, motoru kaldırdım. Motorun solunda bir kaç çizik ve aynası dışında pek birşey olmamıştı.
Asıl macera şimdi başlıyor. Ayağımdaki kanın bir kısmını pcx'in alt ayaklığında gördüm, ayağıma çarptığını ve yaraladığını ve benimde dayanıklı bir bot almam gerektiğini işaret ediyordu. Dedim ya para bu kadarına yetti ama daha fazlasını gözden çıkartmayı düşünmeliymişim.

Neyse gittim 300tl civarına bir bot aldım, onuda ayağımıza taktık. Bunlar adım adım oluyor tabi, para oldukça diye düşünürken ufak bir kaza daha yaptım, Yuh diyeceksiniz belki daha 1 yıl olmadan kaç kaza yapmışsın ama. Bu botu aldıktan yaklaşık 1 ay sonra yan şeritteki kadın şöförün arabasıyla bana dokunup yan şeride boylu boyunca yapışmam bir oldu. Düştüğüm yerden kalktım, hiç bir yerimde bir şey yok oh be dedim, 2 hafta boyunca kalça ağrısından zor yürüdüm.

PCX'i uğursuz geldi diyerek satmam ve yerine bir tık yukarısında Yamaha X-Max almam gerektiğini düşündüm ve aldım, kullanmaya başladım. Sıfır aldım ne güzel, 1000km rodaj süresi var dediler, yavaş yavaş kullandım, yağını değiştirmeyi ihmal etmedim. Sağolsun ustalar çok yardımcı oldular parasıyla tabiki, biraz da tuzu fazla katmayı unutmamışlar arada hafif geçirmece hissetmedim değil. Burada tavsiyem ustanızı iyi seçin.

Usta tavsiyesine veya o usta iyi bu kötü moduna girmiyorum. Yeni aldığım motorla bir güzel rodajı doldurdum artık daha fazla gezebilecektim ama bunların 3000, 5000, 7000, 10000, 15000km, hatta 20000km bakımları olduğunu ve bu bakımların fazla sektirilmemesi gerektiğini 15000km bakımını yaptırmayı unutup, hafif yağ kaçırmasını aman birşey olmaz diyerek atladım, motor yağsız kaldı, ben ustaya motoru sürükledim... Sonuç 1800tl, piston, sekman, keçe ve bir sürü şey daha. fena girdi diyeyim. Akıllandım mı evet yeteri kadar akıllandım.

Yeni motor alacaklara bir kaç tavsiyem daha var, süper deneyimliyim dediğiniz yerde durun, yolun deneyimi olmaz, motor hergün bir macera'dır, tehlikedir, kontroldür. 
 1.  
 2. 1. Yola çıkacaksanız yolu bitirmek için acele etmeyin
 3. 2. Kimseyle yolda tartışmaya girmeyin, zevkli olmuyor
 4. 3. Bakımlarınızı zamanında yaptırın
 5. 4. Lastik havalarınızı daima kontrol edin, hatta hava basınç kontrolü cihazı alın, hayatınız için önemli
 6. 5. Ustanızı iyi seçin
 7. 6. Yanınızda lastik tamir kiti taşıyın, çok hayat kurtarıcı oluyor
 8. 7. Kask, mont, pantolon, ayakkabı, eldiven beşlisini mutlaka tamamlayın
 9. 8. Kilitlemeyi unutmayın 1 kere çaldırırsanız dönüşü yok, bulunması imkansız gibi birşey
 10. 9. Sizi görmediklerini düşünün trafikte hareketlerinizi ona göre yapın
 11. 10. Uzun araçlara çok yaklaşmayın, sağına, soluna ve kör noktalarında bulunmamaya dikkat edin
 12. 11. Uzun yola giderken nelere ihtiyacınız olacağını liste yaparak planlayın
 13. 12. Uzun yolculuklar için aşırı sıcak veya soğuk olacağını düşünüp motosiklet kıyafetlerinizi ona göre satın alın
 14. 13. Kaskınızı, montunuzu, pantolonunuzu mağazaya giderek seçin, kafa ölçünüze göre kask aldıysanız internetten sipariş verebilirsiniz
 15. 14. Trafikte kendinizi belli etmek için şu sarı yeleklerde üstünüze bir tane giyin
 16. 15. Çanta almak çok iyi oluyor, gittiğiniz her yerde içine üstünüzü başınızı çıkartıp koyabilirsiniz
 17. 16. Uykunuz varken kullanmamaya çalışın, refleksler yavaş işliyor
 18. 17. Alkol kullandıysanız, motoru bırakın (güvenli bir yere) eve taksiyle veya otobüsle dönün
 19. 18. Kalabalık yaya kaldırımından, ışıkların olduğu yerlerden geçerken yayaların ışıklara uymayıp önünüze atlayabileceğini unutmayın
 20. 19. 60km üzeri hızların her zaman risk taşıdığını bilin
 21. 20. Dönüşlerde aniden sulu bir alanla karşılaşabileceğinizi düşünerek yavaş girin
 22. 21. Kaskınızın vizörünü mutlaka kapalı tutun, sadece hız veya toz için değil, yüzünüze, gözünüze trafikte aniden gelebilecek araçlardan fırlayacak parçalar için
 23. 22. Lastikleriniz her zaman yeni olsun, en fazla 15.000km'de bir değiştirmeyi unutmayın
 24. 23. Kış kullanacaksanız mutlaka lastikleriniz kış lastiği olsun veya mevsimlik lastiklerden seçiş, dişlerini arasıra kontrol edin
 25. 24. Kurallara uymaya özen gösterin, trafikte kurallara uymak önemlidir
 26. 25. Trafikten yavaş gidiyorsanız gözünüz aynada olsun, arkadan gelen araçlarada dikkat etmek zorundayız, çünkü bizi pek umursamıyorlar
 27.  
 28. Bende öneriler bu kadar...

Motorumla yollarda olmaya devam ediyorum, bundan sonraki planım en az 600cc'lik bir Enduro almak ve mümkün olduğunda uzun yol yapmak.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.