Motorcu Eldiveni

Motorcu Eldiveni

Sürüş Hakimiyeti Hayat Kurtarır

Motosiklet kazalarında yaralanmalar yoğun olarak kafa, kol ve bacak bölgelerinde meydana geliyor. Bu nedenle motorcu eldiven modelleri her ne kadar çok tercih edilmese de motosiklet kaskı kadar gerekli koruyucu ekipmanlar arasında yer alıyor. Düşme ya da yaralanma anında refleks ve koruma amaçlı istemsizce açılan eller en çok hasar alan bölgelerden arasında yer alıyor. Ellerin karmaşık ve naif kemik yapıları nedeniyle darbe nedeniyle çatlak ya da kırık gibi komplikasyonlar daha kolay ortaya çıkıyor. İnsanlar düştükleri zaman yerden kalkmak için genelde ellerini kullanıyor ya da ellerinden destek alıyor. Asfalt ile teması halinde ellerde yanma ya da sürtünmeden kaynaklı yaralanmaların olmaması içinde motosiklet eldiveni kullanmak gerekiyor. Elleri hava şartlarına karşı korumak için eldiven kullanımı öneriliyor. Kışın soğuk hava, rüzgar ve yağışa maruz kalan ellerde uyuşma ve hissizlik ortaya çıkıyor bu durumda motosiklet sürücüsünün sürüş hakimiyetini kaybetmesine neden oluyor. Aynı durum yazın güneşin etkisi ile de meydana gelebiliyor. Hem yaz hem de kış mevsimimde sürüş hakimiyetini kaybetmemek, yağış nedeni ile ellerin gidondan kaymasını engellenmek için koruyucu eldiven kullanmak gerekiyor. Yaralanma ihtimali bu kadar yüksek olan ve sürüş hakimiyetinde kilit nokta olan bir bölgenin de fazlası ile korunması gerekiyor.

Motorcu Eldiven Tavsiyesi

Motorcu eldiven modelleri deri ve tekstil olmak üzere iki farklı çeşitte bulunuyor. Deri eldivenler aşınma ve yaralanmaya karşı sürücünün elini ve bileğini korurken soğuk hava şartlarına karşı da koruma sağlıyor. Motosiklet kazalarında asfalt ile en çok temas eden bölge avuç içi olduğu için motosiklet eldivenlerinin de bu bölgesi ekstra güçlendiriliyor. Ekstra koruma ve hava şartlarına uyum sağlayan farklı özellikli motosiklet eldivenleri bulunuyor. El kemiklerini korumak ve parmakları güvence altına almak için ön parmak bölümü kavisli zırhlı korumalar kullanılıyor. Elin terlemesini ve kaymasını engellemek için nefes alan, su geçirmez kumaşlar tercih ediliyor. Bu kumaşlar hem her mevsimde kullanım imkanı sağlıyor hem de hava şartları nedeni ile sürüş hakimiyetinin kaybedilmesini engelliyor.

Yazlık eldiven, kışlık eldiveni deri eldiven ve mevsimlik motosiklet eldiveni olarak farklı modeller bulunuyor. Yazlık modeller genellikle parmaksız ya da hava alan file gibi kumaşlar ile üretildiği için yüksek koruma sağlamıyor. Ancak hem zırhlı hem de hava alması için özel üretilen kumaşlardan üretilen yazlık modeller bulunuyor. Parmaksız modeller hem parmakların uyuşması nedeni ile sürüş hakimiyetinin kaybolmasına neden olabiliyor hem de parmaklara dair herhangi bir koruma sağlamıyor. Motor eldiveni modelleri arasında bilek bölgesi içinde koruma sağlayacak bilekli modeller de bulunuyor. Ekstra koruyuculu, su geçirmez, terletmez modeller yüksek koruma sağlıyor.

Doğru Motorcu Eldiven Modeli Nedir?

Motorcu eldiven için Avrupa Standardı EN 13594: 2002 ibaresi ile belirleniyor. Bu ibare bulunduğu ürünlerin Avrupa Standartlarında dayanıklılık, darbe ve aşınma testlerine tabii tutulduğu ve standartları sağladığını anlatıyor. Bu standart sadece motosiklet tekstil ürünleri için standart belirliyor. Eğer motosiklet eldiveni içerisinde ekstra korumalar varsa bu korumalarda CE ve EN 1621-1 ibareleri standartları gösteriyor. Bu ibarelerin bulunduğu eldivenler arasında seçim yaparken eldivenin el ile uyumlu olması, kolayca çıkmaması ve eli iyi sarması gerekiyor. Gidonu kavramayı engelleyici tasarımlar, parmakların hareketini engelleyen modeller sürüş güvenliği ile ilgili tehlike oluşturuyor.

Motorcu eldiven modellerini motosikletaksesuarları.com’un geniş ürün yelpazesinde inceleyebilirsiniz. Kredi kartına taksit, kapıda ödeme, ücretsiz kargo gibi alışveriş fırsatlarından yararlanarak ihtiyacınız olan ürünleri kolayca satın alabilirsiniz.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.