Motorsiklet Direksiyon Sınavı
Motosiklet ehliyeti almak için kişinin sürüş bilgisinin yeterli olması gerekir. Sınav komisyonu bunu ölçmek için özel bir parkurda sınav yapar. Parkurda 8 koni ve 8 metrelik dar uzun bir platformdan oluşan istasyonlar vardır. Kişinin bu istasyonları belirlenen şekilde geçmesi gerekir.

Sürücü adayından önce 8 koninin arasından slalom yaparak geçmesi istenir. Ardından farklı 2 koninin arasından 8 çizecek şekilde geçmesi ve ince dar platformu düşmeden tamamlaması istenir. Bunları başarı ile geçen kişi ehliyetini almaya hak kazanır. 

Sınavda puan sistemi yoktur. Sürücünün parkuru kusursuz geçmesi beklenir. Parkurda yapılacak bir hata kişinin başarısız sayılmasına neden olur. Mesela kişi arasından geçmesi gereken konilere çarparsa ya da geçmesi gereken platformun dışına çıkarsa başarısız olur. Ayrıca titreme ya da denge kayıpları da kişinin başarısız sayılmasına neden olabilir.

Sınavlarda kişi sınav komisyonunun belirlediği vitesli bir motosiklet ile parkura çıkar. Motosikletini seçme ya da değiştirme şansı yoktur. Kişi sınavda başarısız olursa tekrar harç yatırıp sınava girebilir. Aday 4 kez bu sınava girebilir. 


 
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.