Motosiklet Aksesuarlarının Temizliği
Motosiklet aksesuarları sürekli kullandığımız temel eşyalar olduğu halde bazen temizliğini ihmal edebiliyoruz. Sağlıklı, temiz bir yolculuk için motor ekipmanlarını temizlemek gerekiyor. İşte motosiklet aksesuarları temizliğine dair ipuçları;

Motosiklet kaskı temizliği: Motosiklet kaskını temizlemek için öncelikle yanak pedlerini çıkarmak gerekiyor. Yanak pedleri yüzdeki tüm teri çektiği için çok sık kirlenir, kiri hapseder. Pedleri kesinlikle kireç çözücü, bulaşık deterjanı, çamaşır suyu veya benzeri ağır kimyasallar içeren ürünlerle yıkamamak gerekiyor. Yanak pedleri için bebek şampuanları en ideal temizlik ürünüdür. Kaskın iç veya dış kabuğunda hiçbir şekilde alkol vb kimyasallar içeren deterjanlar kullanılmamalı, zira bu ürünler hem kaskın yapısını bozar, rengini kötüleştirir hem de sürücünün ciğerlerine kimyasal ulaştırır. Yanak pedleri elde nazikçe, çok sıkmadan pedin formu bozulmadan yıkanmalıdır. Kaskın dış kabuğu ise yumuşak, nemli bir bezle silinebilir veya kalıcı kirler varsa yumuşak bir diş fırçasıyla temizlenebilir. Kask camı ise bebek şampuanıyla temizlenebilir. Motosiklet aksesuarları arasında Balaklava adıyla bilinen maskeler bulunuyor. Bu maskelerden kullanmak motor kasklarının her zaman temiz kalmasını sağlar.

Motosiklet montu temizliği: Öncelikle motosiklet montunun asla makineye atılıp yıkanmaması gerektiği bilinmelidir. Makineye atılan mont temizlenir evet, ama koruma özelliklerini yitirir. Motosiklet montunu temizlerken önce montun korumaları çıkartılmalıdır. Montta yoğun lekeler varsa eğer leke çıkarıcı ürün tercih edilebilir. Mont önce ılık suda biraz bekletilip yumuşatıldıktan sonra lif ve sabunla motosiklet montu temizlenir. Lekeler geçtikten sonra ise temiz suda durulanır. Kurutma aşamasında montu çok sıkmak şekline zarar verebilir. Yıkamadan önce montun içindeki temizlik talimatlarına dikkat etmek temizliğin verimli olmasını sağlar.

Motosiklet eldiveni temizliği: Motosiklet eldiveni temizliği için ılık su, bebek şampuanı ve bir sünger bez yeterli. Kirlenmiş olan eldiven ılık su içerisine konularak 5 – 10 dakika bekletilmeli. Akabinde ise suya bebek şampuanı eklenerek köpürtülmelidir. Şampuanlı suda bekleyen eldiven, suyun etkisiyle kirlerini bırakmaya hazır hale gelir. Sünger ile eldiven suyun içerisindeyken hafif sert hareketlerle eldiveni ovalamak tüm kirin akmasını sağlar. Ovalama işleminden sonra zaten suyun rengi olabildiğince koyulaşır. Eldivenlerin durulama aşamasında temiz – ılık su kullanılır. Yine 10 dakika bekletip ardından fazla suyu hafifçe sıkıp asmak yeterlidir. Ancak sıkma işleminde tipik bir çamaşır sıkma işlemi yapıp eldivenin formunu bozmamak gerekiyor. Eldivenin kuruması genellikle 1 – 2 gün sürebilir.   
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.