Motosiklet Bakımı Üzerine Her Şey
Motosiklet bakımı üzerine hayatı bilgiler

Motosiklet bakımı denilince dikkat edilmesi gereken önemli noktaları sizlere açıklıyoruz.
1.       Motosiklet yıkama işi kesinlikle tazyikli su motorlarıyla yerine getirilmemeli. Eğer bu durum yaşanırsa, soğutucu radyatör petekleri, kilometre, elektronik devreler zarar görebilir. İllaki tazyikli suyla yıkamak zorundaysanız, yapmanız gereken bu sistemleri koruma altına almaktır.
2.       Egzoz içerisine muhakkak su kaçabilir. Bunun yaşanmaması için egzoz yolları tıkanmalı, fren diskleri de örtülmelidir. Motorun yıkanma işi bittikten sonra hemen silme işlemine geçilmesi gerekir. Suyun motor üzerinde kuruması kesinlikle beklenmemeli.
3.       Temizlik işlerini yapmanız adına sünger ve ucuz şampuanları kullanabilirsiniz. Plastik aksamların temizliğini, plastiğe özel temizlik araçlarını kullanarak yapın. Arada bir cilalama işlemlerini de yaparsanız, motorun boyasını korumuş olursunuz.

Motosiklet lastik bakımı:
4.       Eğer kışın motor sürmediyseniz ve motoru beton zeminde beklettiyseniz, yapmanız gerekenler var demektir. Çünkü beton tekere zarar verir. Bu durumda motor tekerinde şişmeler, çatlamalar, inmeler, sertleşmeler meydana gelir. Bunlarda güvenliğinizi tehlikeye atabilecek sorunlardır. Bunların tespiti halinde lastikler değiştirilmelidir.
5.       Alacağınız lastiklerin uyumlu olması gerekir. Bunun için markanızın önerdiği lastik ebatlarına dikkat edin. Balans ayarlarını yaptırmayı da unutmayın. Lastiğin janta geçirilmesi işlemini siz yapacaksanız, lastiklerin üzerindeki dönüş okuyla uyumlu halde takmaya dikkat edin.

Motosiklet zincir bakımı:
6.       Belli periyotlarla zincirlerin kaliteli sprey ürünleriyle silinmesi gerekir. Kışın bu bakım ve yağlama işlemi daha sık tekrarlanmalı.
7.       Zincir özel solüsyonlarla fırça yardımıyla yıkanmalı ve ardından iyi bir şekilde yağlama işlemi yapılmalıdır.
8.       Her motosikletin kendine has zincir gerginliğini var. Bunu motosikletin arka maşasında bulunan etikette görebilirsiniz. Bu ölçülere sadık kalın.

Motosiklet bakımı konusunda önemli noktalara değindik. Siz siz olun motosikletinizin bakımını ihmal etmeyin
 
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.