Motosiklet Botları Hakkında
Motosiklet botlarında motosikletin kontrolünü yapmak için tipik bir çizmesinin dışında topuk kısmı azdır. Motosiklet güvenliğini arttırmak için , motosiklet botları genellikle kalın, ağır bir deriden yapılır ve kazada motosiklet sürücüsünün ayaklarını, ayak bileklerini ve bacaklarını korumak için enerji emici ve yük dağılımında dolgu, metal, plastik ve / veya kompozit malzemeler içerebilir. Islak havalarda kullanım için, bazı çizmelerin içinde Gore-Tex veya SympaTex gibi su geçirmez bir zar tabakası var .

Nasıl şekillendirildiğine bağlı olarak, bir sürücünün kolayca açıp kapatmasına izin vermek için, uzunlamasına açılacak şekilde tasarlanabilir. Eğer öyleyse, Velcro veya diğer kanca ve halka bağlantı elemanları tipik olarak ayak, ayak bilekleri ve bacak üzerinden kapatılabilmesi için deliğin iç taraflarında kullanılır. Bu, binici için botun sızdırmazlığını kontrol etmesi için bir miktar esneklik sağlar. Yarış çizmesinin topuk kısmı tipik olarak çok düşük: 13 mm'den (1/2 inç) daha fazla olmamalı ve topuk ve ayağın taban kısmı tipik olarak pürüzsüzdür. Eğimli bir plastik veya kompozit plaka, sürücünün parlaklığını korumak için bagajın parlaklığını örtmek için dahil edilebilir.

Yarış botları

Yarış çizmesi
Yarış ayakkabıları, motosikletin sert yolda (sokakta veya yarış pistinde) sürülmesi için tasarlanmıştır ve genellikle yüksekliği 10 ila 14 inç arasında olup deri, metal, plastik  kombinasyonundan yapılmıştır. Forma uyan, ancak rahat bir çizme oluşturmak için kompozit malzemeler kullanılır. Yarış botları tarafından sağlanan zırhlı koruma miktarı, yarış için gereken yüksek hızlarda yaralanma potansiyelinin artması nedeniyle genellikle kısa botlardan daha fazladır.

Gezi / sokak botları

Yarış çizmelerine benzer şekilde, tur botları, zorlu kaldırımlarda motosiklet sürmek için özel olarak tasarlanmış ancak yarış pistleri değil şehir sokaklarına ve karayollarına çıkan biniciler için tasarlandığı için yarış botlarından daha az zırhlı koruma ile tasarlanmıştır. Genellikle 10 ila 14 inç yüksekliğinde olup, deri, metal, sert kauçuk, plastik ve / veya insan yapımı kumaşlardan oluşan ve forma uyan, ancak rahat bir çizme yaratmak için üretilmiştir.

Motokros botları
Motokros çizmeleri özellikle off-road, motokros (MX) veya arazi aracı sürme için tasarlanmıştır. Bir sürücünün ayakları ve bacaklarının yaralanmasını önlemeye yardımcı olmak için, motokros botları normalde motosiklet botlarına veya yarış pabuçlarına göre daha serttir, ancak kıyasla kayak botlarından daha esnektir .

Modern motokros çizmeleri genellikle diz boyu yüksektir (yaklaşık 16 inç yüksekliğinde) ve deri, metal, plastik ve / veya insan yapımı kompozit malzemelerden yapılmış ve çok formlu, rahat ve sıkı bir çizme yaratmak için üretilmiştir. Bir sürücünün çizmeyi kolayca açıp kapatmasına izin vermek için, motokros çizme şaftının uzunlamasına açılması için tasarlanmıştır. Ayak, ayak bileği ve şaft boyunca birden fazla ayarlanabilir kayış (genellikle 3 ila 4) konuşlandırılarak biniciye tercihlerini ve konforunu öne sıkabilirsiniz. Eğri plastik veya kompozit bir plaka, sürücüyü motosikletin ön tekerinden atılmış enkazdan korumak için örter.

Polis botları
Motosiklet polis çizmeleri, özellikle motosiklet polis memurları tarafından giyilecek şekilde tasarlanmıştır. Motosiklet polis botları, genellikle binicilik botlarına benzer şekilde diz boyu yüksektir (yüksekliği 18 ila 21 inç arasında), ayak ve şaft siyah, pürüzsüz taneli, parlak deri ve alçak topuklu tabanla yapılır sert kauçuk. Botlar genellikle forma uygun ve subay üniformasının bir parçası olarak külot veya joghpurs giymek için tasarlanmıştır . İngiltere polis teşkilatının çizmeleri için en dikkat çeken üreticiler Goldtop (1980'lerin öncesi) ve Alt-berg (1980'lerin sonrası) 'dır.

Harness botları, motosiklet sürücüsünü egzoz borularının sıcaklığından ve motor bloğundan korumak için tasarlanmıştır.ve binicilik esnasında bir kaza durumunda ayak ve bacakta yaralanmalardan ve topuk kısmında yerleşik bir çelik ayak parmağı ve metal şaft içerebilir. Mühendislik çizmelerinin yuvarlak bir parmak kısmı olduğu halde, koşum botları genellikle kare ayaklıdır. Ayak bileğine ayarlanabilir bir deri kayış olan mühendis botlarının aksine, koşum botları ayarlanabilir olmayan dört deri kayış ve iki metal halkalı bir sisteme sahiptir: bir kayış ayak bileğinin üst kısmından geçmekte, arkasında bir kayış sarmaktadır. Ayak bileğinde ayak ve iki ayak bileği ayakta iki daha fazla kayış yükselir. Dört kayış ayak bileğinin her iki yanında bulunan iki metal halkayla yerinde tutulur. Tipik olarak, bu çizmeler, millerin tepelerinin her iki tarafında bir çift çekme kayışına sahiptir. Bazı üreticiler, bu kayışları, mühendislik çizmelerine benzer şekilde, millerin dış üstünde bulunan ayarlanabilir bir deri kayışla değiştirirler. Tabanlar ve topuklar genellikle sert kauçuktan yapılır ve nispeten düz olabilir veya artan çekiş için kulpları olabilir.

Koşum takımı aslında Amerikan İç Savaşı askerleri tarafından giyilenler de dahil olmak üzere 19. yüzyılda yaygın olan kare ayaklı çizmeler üzerine modellendi . Deri kayışlar ve yüzükler, 1960'lı yıllarda bu stile eklendi ve hızla bir klasik haline gelen koşum takımı modern versiyonunu oluşturdu.

Motosiklet ayakkabıları CE belgesi
Motosiklet sürücüler için bu son kullanım için tüm ayakkabılar için uygulanması gereken Avrupa standardı vardır. Bu standart EN13634 (bugüne kadar en son sürüm EN13634: 2010) "Motosiklet sürücüler için koruyucu ayakkabılar - Gereklilikler ve test yöntemleri" başlıklı ve BSI tarafından Avrupa'da ve İngiltere'de yayınlanan Avrupa uyumlu bir standarttır.

KKD direktifi (Kişisel koruyucu donanımın belgelendirilmesini kapsayan yasa), kullanıcıyı korumak için giyilen veya tutulan herhangi bir cihazı kapsar. Direktifin temel sağlık ve güvenlik gereklilikleri, son kullanıcıların sağlık ve hijyenine yönelik riskler veya mekanik aşınma ve etki ve riskleri içerir. Bu nedenle motosiklet çizmelerinin KKD olması ve CE işareti taşıması ve onaylı bir vücut laboratuarı tarafından test edilmesinin gerekliliği açıktır. Direktifte tanımlandığı gibi ne kompleks veya basit tasarımlar değildirler ve uyumlaştırılmış EN13634 standardı CE işaretine izin vermek için kullanılmalıdır. Bu standartların en son sürümü, tüm motosiklet ayakkabıları için geçerli olacak şekilde yazılmıştır (artık sadece profesyonel kullanım için değil). Dolayısıyla, kullanıcıya herhangi bir koruma şekli iddiasında bulunan veya ima eden motosiklet ayakkabılarının tüm maddeleri kanunen uygulanabilir.

EN13634 standardı, aşağıdakileri içeren birkaç önemli güvenlik parametresini kapsar:

- Aşınma testi, darbe aşınması ve oldukça sert bir test yöntemi.

- Kayma esnasında botların açılmasını önlemek için öne bakan dikişler için tasarım gerekleri.

- Bisiklet biniciye düşüyorsa ezilme riskini azaltmak için enine sertlik gereklilikleri vardır.

- Ayak bileklerinde ve inceltmelerde darbe enerjisi koruması

- Darbe kesme riski

- Dış tabanı kayma direnci

- Tek bağ gücü

- Asgari üst yükseklikler (önyüklemenin, asgari bir aya ve alt bacak alanından korunduğundan emin olmak için)

- Ayrıca, iyi bir aşınma ömrü ve kullanıcıya temel sağlık ve güvenlik düzeylerini sağlamak için birçok malzeme testi ve zararsızlık testleri

Standarttaki bazı testlerin sonuçları kullanıcıya riskleri açısından iyi bir önyükleme yapmasına yardımcı olan düzeyler olarak önyüklemeye kaydedilir. Örneğin, bir deneme bisiklet sürücüsünün gereksinimleri, bir kurye darbesine karşı koruma ve aşınmaya karşı oldukça farklıdır.

Piyasadaki motosiklet ayakkabılarının çoğunun CE işareti taşımadığını ve bu standartlara uymayacağını belirtmek önemlidir. Buna, çarpmalara ve aşınmalara karşı koruma sundukları gibi görünen birçok ürün dahildir, bunların çoğu yasadışı olarak güvenlik iddialarına yol açmaktadır. Standartlar, alıcının güvenliği için konur ve alıcılar, CE işaretli ürünün EN13634: 2010'a uygun olduğunu iddia ederek motosiklet piktogramı ürünler üzerinde belirgin bir şekilde işaretlenmiş olmalılar.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.