Motosiklet Botu Neden Gerekli?
Motosiklet kullanıcılarının büyük çoğunluğu (en iyi ihtimalle) kask + mont + eldiven + dizlik dörtlüsünün koruma için yeterli olduğunu düşünür. Oysa motosiklet botu ya da çizmesi hayati önemdedir ve bu acı gerçek genellikle motorun motorcunun üzerine düşmesiyle öğrenilir. Böyle talihsiz bir olay yaşandığında, uzun süren bilek bacak/ayak tedavileri gerekir, kim bilir belki de sevdiklerinizin dayanılmaz ısrarlarıyla motoru bırakmak zorunda bile kalabilirsiniz. İyisi mi, siz en iyi motosiklet botunu seçebilmek için tavsiyelerimize bir göz atın.

İyi bir motosiklet botu nasıl olmalı?
İyi bir motosiklet botunun burun, topuk, bilek ve kaval kemiği koruması olması şarttır. Ayrıca Vibram gibi kaydırmaz tabanlı bir malzemeden yapılmış olması kaygan zeminlerde yere daha sağlam basmanızı sağlayacaktır.
 
Hangi Motosiklete Hangi Model Motosiklet Botu Seçilmeli?
Kullandığınız motosikletin türü, kullanmanız gereken motosiklet ayakkabısını belirlemekte birinci öncelik. Örneğin cross motosiklet kullanıyorsanız, en üst düzeyde korumaya sahip, ağır, kesinlikle bileğinizin ve baldırınızın etki almayacağı uzun kros çizmelerinden giymeniz gerekiyor. Bu modeller üst düzey malzeme ve koruma gerektirdiği için genellikle pahalı fiyatlı aksesuarlar arasındadır ancak krosa yeni başlayan bir motorcu iseniz, ikinci el aksesuar satan sitelerde kendi ayak numaranıza uygun ikinci el motosiklet çizmesi bulmayı deneyebilirsiniz. Böylece kros hevesiniz uzun sürmezse, yüksek fiyat ödediğinize çok üzülmezsiniz.
Enduro botları da cross çizmelerine yakın özelliklerdedir. Bacağı sabit tutacak tokalar azaltılmış, ancak yine iyi korumalıdır. Ayrıca yeni geliştirilen D3O gibi teknolojilerle ayağınızı hem rahat ettirecek hem de üst düzeyde koruyacak modeller mümkündür. (Bkz Falco Bot)
Chopper botlar genellikle deri, daha kısa ve görünüm olarak az korumalıdır, ancak bileklerinde ve baldırlarında gizli korumaları bulunur. Burada önemli bir nokta tabanın kesinlikle kırılmaz olması gerektiğidir.

Scooter kullanıcıları ise genellikle kendilerinin bota ihtiyacı olmadığını düşünür ama bu kanı yanlıştır. Özellikle yaz aylarında bundan kaçınıldığından yazlık havalandırmalı bir motosiklet botu ya da en azından bilek korumalı bir motosiklet ayakkabısı tercih edilmelidir. Ama koruma açısından en iyisi uzun ve gore-tex bir touring bot edinip her mevsim bunu kullanmaktır.

Racing yani yarış botları ise apayrı bir korumaya ve yüksek hızlarda sürücüye ekstra güvenlik sağlayacak özelliklere sahip olmalıdır. Genellikle ön taraflarında slider dediğimiz metal korumalar olur. Karbon gibi hafif ve güçlü malzemeler kullanılır.

Motosiklet bot markaları nelerdir?
Forumlarda kısa bir araştırma yaparak görebileceğiniz gibi Türkiye'de de satılan dünyaca ünlü motosiklet bot markaları şunlardır: Alpinestars, Dainese, DaytonaGaerne, Forma, İXSTCX
 
Hangi Bot Su Geçirmez?
Motosiklet botlarında dikkat gerektiren bir diğer özellik ise, su geçirmez membrana sahip olup olmadığıdır. Bu özellikten en emin olabileceğiniz ürünler üzerinde gore-tex ibaresi bulunanlardır. Gore-tex olmayıp markanın kendi üretimi gore-tex'e benzer bir membrana sahip botlar da yine yakın özelliktedir. Söz gelimi Hein Gericke botlarda Sheltex astara sahip çizmeler, ya da Dainese'nin D-Dry motosiklet botları bunlardandır. Bu malzemeler su geçirmezliğe fayda sağlarken aynı zamanda da ayağınızın hava alarak terlememesine de olanak sağlar. Ancak hiç bir bot için yüzde yüz su geçirmez demek doğru değildir. Karadeniz Bölgesi gibi bir yerde yaşıyorsunuz, belki de çantanızda bir adet bot kılıfı taşımanız en iyisi olacaktır.
 
Bir numara büyük mü?
Motosiklet botlarında genellikle sorulan soru budur?: 'Ayak numaram ne ise onu mu almalıyım, yoksa bir numara büyük mü?' Daytona gibi sadece bot yapan ve çok kaliteli ürünlere sahip bazı markalar bu işi çözmüştür ve normalde ayağınıza hangi numara oluyorsa Daytona botta da yine o numarayı satın alabilirsiniz. Ancak birçok diğer aksesuar markasında, korumalar sebebiyle, bir numara büyük almanız gerekmektedir. Tabii 48 numara bot giyiyorsanız, genellikle yapacak bir şey yoktur çünkü motosiklet botları 36’dan en fazla 47 numaraya kadar üretilmektedir.
 
Bayanlara özel: Topuklu bot var mı?
Bu konuda bayan motosiklet kullanıcılarının sıklıkla sorduğu bir sorudur. Eğer artçı değil de kullanıcıysanız ve ille de motosiklet botum beni olduğumdan uzun göstersin diyenlerdenseniz, en azından içeriden yüksek tabanlı olan modelleri tercih etmenizi öneririz. (Bknz: Daytona Lady Pilot) Ama artçı iseniz rahatlıkla topuklu motosiklet botlarını kullanabilirsiniz. (Bknz: Falco Ayda)
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.