Motosikletinize En Uygun Çantayı Nasıl Seçersiniz?

Motosikletinize En Uygun Çantayı Nasıl Seçersiniz?

Motosiklet küçük bir araç olması sayesinde, sizi trafikten kurtarır ama araba kullanmaya alışmış bir sürücünün tam da bu yüzden motosiklete geçişi zor olur. Arabanızın bagajına herşeyini dolduranlardansanız, motosiklette asla böyle bir yere sahip olamayacağınızı öğrenmek zorunda kalırsınız. Günümüzde büyük şehir trafiğine daha fazla katlanamayarak motosiklete geçmiş kullanıcıların çanta arayışı da ilk fırsatta başlar.


 
Arka Çanta (top case):
Arka çantalar motosiklete bağlantı aparatı gerektiren çantalardır. Çanta bağlantı demirleri genellikle motora ve çanta markasına özeldir. Eğer çok sık bulunmayan marka ve modelde bir motosiklete sahipseniz bu bağlantı demirlerinden bulmak sizin için hayli zor olacaktır. Elbette bu demiri yaptırma yoluna da gidebilirsiniz. Motorunuz için doğru bağlantı demirini ararken, motorunuzun yılına ve modeline tam uygun olmasını önemsemelisiniz. Çünkü bir çok modelde kasa değiştiğinde bağlantı demirleri birbirine uymamaktadır.
Belirli bir litrenin (genelikle 48 lt) üzerindeki arka çantalarda arka tabla da ayrı satılır. Daha küçük arka çantalarda tabla beraberinde gelmektedir. Diyelim doğru demiri buldunuz, çantanızı seçtiniz, peki nasıl taktıracaksınız? Motosiklet aksesuarları satan mağazalar genelikle çanta takarlar ancak çanta demiri montajı yapamazlar. Bunun için motosiklet servislerinden yardım alabilirsiniz. 30-40 TL gibi cüzi ücretlere bu montajı yapmaktadırlar. Ya da daha iyisi, elinizden geliyorsa, internetten ‘Motosiklet Çantası Montajı’ ya da ‘Motosiklet Çantası Nasıl Takılır?’ diye aratarak, videolardan ya da makalelerden yardım alarak, kendiniz takmayı deneyebilirsiniz.
Peki motosikletinize uygun arka çanta boyunu nasıl seçeneksiniz? Diyelim 125 cc küçük bir scooter aldınız ve her zaman kız arkadaşınızla birlikte biniyorsunuz, o zaman sizin en az 2 kask hatta yanında belki dizlikleri de koyabileceğiniz bir arka çantaya ihtiyacınız var demektir. Bu da en azından 48 lt demektir. Peki 125 cc küçük bir scootera 48 lt çanta takılabilir mi? Bu biraz abartılı bir boy olacaktır. 35-40 litreye küçültmeyi deneyebilir ve arka çantanıza sığmayan aksesuarlarınız için soft yan çantalar kullanabilirsiniz.
Yeni bir uygulama ile motosiklet arka çantalarının ruhsata işletilmesi zorunlu hale getirildi, ancak bu konuda hala kafalarda bir sürü soru mevcut.  Kimi sürücüler ‘Motosiklet arka çantası yasak mı?’ diye sorarken, motosiklet çantasına sahip olanlar da ruhsata işletmeme cezasının ne olduğunu merak ediyor.
 
Yan Çanta (side case):
Sert plastik ya da metal yan çanta kullanmayı tercih eden enduro, naked ya da maxi scooter kullanıcıları için, elbette yine çanta bağlantı demiri gerekecektir. Bu çantalar su geçirmezliği ile size rahatlık sağlayacakken, motoru yan tarafa doğru genişletecek olmaları bakımından, manevra kabiliyetinizi kısıtlayabilir ve trafikte araçların arasından sığamayacak kadar sizi engellerse, motora binme sebebinizi bile ortadan kaldırabilir. Bu anlamda doğru genişliği seçmek hayati önemdedir.
Impertex ya da cordura gibi tekstil malzemeden yapılmış soft yan çantalar ise bağlantı demiri gerektirmemesi bakımından, size büyük kolaylık ve ucuz bir çözüm sağlayacaktır. Diyelim kısa bir seyahate çıkıyorsunuz, bu soft yan çantaları birbirine bağlayan bantlı kısmı motorunuzun koltuğunun altından geçirerek (scooterlar için) rahatça yerleştirebilir ve kullanabilirsiniz. Bu çantaların yol boyunca en çok ihtiyacınız olacak şeylere rahatça ulaşmanızı sağlayacak şekilde çok gözlü olması iyi olacaktır, hatta içeceğinizi sıcak ya da soğuk muhafaza edecek termoslu olanları da mevcuttur.  Farklı uzunlukta yolculuklar için yan çantaların körüklü olması da sizi rahatlatacaktır, gittiğiniz yerden bol bol eşya toplayanlardansanız dönüş yolunda hala sığabileceğinizin garantisi olur. Ayrıca heybe çantalarınızın yağmurluğu olmasını tavsiye ederiz, iyi markalar genellikle bu yağmurlukları turuncu ya da sarı gibi reflektif renklerde yapmaktadır, bu da yağmurda size ekstra görünürlük sağlar ki bu çok iyi bir şeydir.
 
Arka çantanız ve yan çantanız var, ama hala sığamadınız, o zaman ne yapacaksınız? Bu durumda depo üstü ve kuyruk çantalarını tercih edebilirsiniz. Depo üstü çantası seçerken dikkat etmeniz gereken şey, motorunuzun deposu metalse magnetli çanta, plastikse bağlantı aparatlı çanta kullanmanız gerektiğidir. Depo halkasının üzerine yerleştirilecek aparat yardımıyla çantanın alt kısmı motorun deposuna rahatça oturur ve takıp çıkartması son derece kolay olur. Ancak bu çantaların fiyatları diğerlerine göre daha fazladır. Bu durumda gergili depoüstü çantalarını tercih edebilir ve çantayla birlikte gelen gergiler yardımıyla çantayı depoüstüne sabitleyebilirsiniz. Depoüstü çantanızın üzerinde şeffaf harita gözü ya da telefon ya da gps’inizi kullanmanıza olanak sağlayacak şeffaf bölümler olması da hayatınızı kolaylaştırabilir. Yolculuğa çıktığınızda motorun başından ayrılırsanız, depoüstü çantanızı motorun üstünde bırakmamaya özen göstermenizi tavsiye ederiz.
 
Kuyruk çantaları ise özellikle artçınız yok ise size büyük yer kazandıracak motosiklet aksesuarlarındandır. Çoğunlukla su geçirmez tarpaulin malzemeden yapılma bu aksesuarlar 50 ila 80 lt arasında olabilmektedir. Sosis çanta şeklinde olanları da mevcuttur, bunları koyduğunuz eşya kadar büyüklükte kullanarak ağızından katlayarak küçültmek mümkündür. Ya da motosiklet seyahat çantası şeklinde olup kuyruğa sabitleyebileceğiniz ve taşıma kulplarına sahip olan çantalardan tercih edebilirsiniz. Yine reflektif bir renk seçmeniz size artı olacaktır.
 
Bir de şehir içinde motosiklet kullanırken kolaylık sağlayacak, bacak ya da kol çantaları vardır, bu şekilde cüzdanınızı, telefonuzu nerede taşıyacağınızı bilirsiniz. Ayrıca sürekli kaybolanlardansanız bir navigasyon çantası edinmenizi öneririz.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.