Motosiklet Çantaları

Motosiklet Çantaları

Tarihte Motosiklet Çantaları

Vietnam Savaşı sonrası, 1960’larda, motosiklet endüstrinin altın çağına girmesi üreticileri motosiklet çantaları konusunda düşünmeye itti. Özellikle önde gelen motosiklet üreticilerinin daha büyük ve daha gelişmiş modeller çıkarması insanlara motosikletle seyahat etmeleri konusunda ilham verdi. Diğer taraftan askeri haberleşmeleri ve kargoları taşımak için motosiklet oldukça hızlı ve pratik bir yöntem olarak görülüyordu. Askeriye başta olmak üzere motosiklet kullanıcıları develerin üzerine atılan heybelerden esinlenerek saddlebag tarzı çantalar kullanmaya başladı. Arka çamurluğa açılan birkaç delikle birlikle eşyalarını daha sağlıklı ve emin bir şekilde taşıyabiliyorlardı. Bu şık görünümlü çantaların motosiklete kattığı estetik görünüm de popüler olmasına büyük katkı sağladı.

Bu trendi önceden fark eden Harley Davidson ve İndiana Motorsiklet gibi büyük motosiklet firmaları başta saddlebag adı verilen heybe tipi çantalar başta olmak üzere motosiklet çantaları üzerine çalışmalar yapmaya ve motosiklet çantası çeşitlerini arttırmaya başladılar.

Motosiklet Çanta Modelleri

Piyasada farklı ihtiyaçlara hitap eden, farklı kullanım alanlarına sahip ve özelleşmiş tasarımlara sahip olan farklı motosiklet çanta modelleri bulabilirsiniz. Genel olarak;

- ¬Motosikletin yan kısmına takarak kullanabileceğiniz heybe tipi (saddlebags) çantalar,

- Plastik ya da alüminyum gibi malzemelerden üretilen yan çantalar,

- Oldukça geniş hacime sahip depo üstü çantalar,

- Kask, dizlik, eldiven gibi sürüş ekipmanlarınızı dahi içine yerleştirebileceğiniz arka (top-case) çantalar,

- Büyük alana ihtiyaç duyuyorsanız tercih edebileceğiniz kuyruk çantalar gibi modellerden bahsedilebilir.

Her bir motosiklet çanta modelinin motosiklet severlere sunduğu avantajlar olduğu gibi tercih etme konusunda dikkatli davranmalarına neden olan dezavantajları da vardır. Bu sebeple çanta seçiminizi yaparken ihtiyaçlarınızın yanı sıra motosikletinizin modeli, ağırlığı ve özellikleri gibi ayrıntılara dikkat etmeniz gerekebilir.

Motosiklet Çanta Modelleri Arasından Seçim Yapmak

Hangi motosiklet çanta modelini seçerseniz seçin tavsiye edilen tercihinizi su geçirmez özellikli çantalardan yana kullanmanızdır. Motosiklet çantaları arasında yer alan saddle bag ve yumuşak yan çantalarda su geçirmez özellik olsa dahi bazen yetersiz gelebilir. Kaliteli çanta üreticileri kullanıcıları yağmur gibi zorlu hava koşullarında herhangi bir problemle karşılaşmasınlar diye genelde su geçirmez özelliğe sahip çanta yanında özel içlik de satarlar. Çantanızın su geçirmezliğinden şüphe duyuyorsanız siz de böyle su geçirmez özellikli bir iç çanta edinebilirsiniz.

Arka motosiklet çantalarının bir çoğu fazla yükle yüklendiklerinde, özellikle uzun yol söz konusuysa, kırılma ve çatlamalara sebep olabilir. Bu sebeple çok fazla ağırlık taşıma ihtiyacı içerisindeyseniz motosiklet çantaları arasından farklı tercihlerde bulunmanız yerinde olabilir. Özellikle kuyruk çanta, yani istediğiniz şekilde açıp kapatarak arzu ettiğiniz alanı sağlayabileceğiniz kuyruk çanta modellerine göz atabilirsiniz. Her zaman elinizin altında olmasına ihtiyaç duyuyorsanız depo üstü çantalar pratikliği ile gerekli avantajı size kazandırabilir. Özellikle harita, gözlük ve telefon gibi kişisel eşyalarınıza zorlanmadan erişmenize yardımcı olur. Kolay kullanımı sebebi ile en çok tercih edilen motosiklet çanta modeli olan plastik yan çantalar, hafif olması sebebiyle de motosiklet kullanıcılarına avantaj sağlar. Diğer taraftan kolay sökülüp takılmaları güvenlik açısından dikkatli olmayı gerektirebilir. En büyük dezavantajı da fazla yüklenmeye karşı dayanıklı olmamalarıdır. Alüminyum yan çanta modelleri ise oldukça dayanıklı olmaları ve sağladığı üstten eşya yerleştirme kolaylığı sebebiyle tercih edilseler de, boş halleri ile bile ağır olmaları dezavantajı ile bilinir.

Yolculuk esnasında ekstra yük taşımanız gerektiğinde takılıp çıkarılabilen motosiklet çantaları size büyük kolaylık sunabilir. Özellikle motosikletle size sıklıkla eşlik eden kişiler varsa onların oturmaları için konforlu bir alan bırakmanız konusunda size yardımcı olabilir. Her bütçeye uygun, kaliteli motosiklet çantaları için motosikletaksesuarları.com’un sunduğu avantajlardan yararlanabilirsiniz. İade ve değişim garantisi sunan motosikletaksesuarları.com, 200 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo sunuyor. %100 orijinal ürün alma garantisi ile kredi kartına vadesiz 9 taksit, havalede %5 indirim ve kapıda ödeme kolaylığı için motosikletaksesuarları.com’a girerek motosiklet çantaları arasından beğendiğiniz modeli uygun fiyatlara almanın keyfini sürebilirsiniz.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.