Motosiklet Çetelerinin Kısa Tarihi
Texas eyaletinin Waco şehrinde motosiklet çeteleri arasında çıkan ve 170 gözaltıyla sonuçlanan çatışma, dikkatlerin geçmişi 1940’lara kadar giden motosiklet çetelerine yoğunlaşmasına sebep oldu.

ABD’nin kuzey eyaletlerindeki haydutluk yapan motosiklet çeteleriyle mücadele eden müfettişler birliğinin başında yer alan Steve Cook,  2. Dünya Savaşı’ndan dönen askerlerin Market Street Commandos gibi isimlerin altında yeniden şekillendiğini ifade ediyor. Bu ve benzeri diğer çetelerin, California’nın Hollister şehrinde karıştığı ayaklanma esnasında ulusal kamuoyu, motosikletçilerin “kanun kaçağı” imajına dikkat kesilmiştir.

Cook, aynı zamanda bir ana akım motosiklet grubunun sorun çıkaranları “yüzde bir” olarak görüp yok saydığını da söylüyor. Ancak dediğine göre bu “yüzde bir”, motosiklet çeteleri arasında kalıcı bir etkiye yol açtı.

Aynen öyle de, FBI’ın Ulusal Çete İstihbarat Merkezi, kanun kaçağı motosiklet çetelerinin ABD’deki tüm motosiklet grupları arasında yüzde 2,5’luk bir yeri temsil ettiğini belirtiyor. Fakat Güneybatı, Orta-Atlantik ve Kuzeybatı eyaletlerindeki kolluk yetkilileri bu grupların önemli bir tehdit unsuru olduğunu da dile getiriyor.

Cook, yasa dışı motosiklet çetelerinin bugünkü haline gelmesinde Sonny Barger isimli bir isme işaret ediyor. Barger, Cehennem Melekleri isimli bir çeteyi organize etmiş, grubu suça bulaştırmış ve onlara kurallar vererek bir yapıya kavuşturmuştur. Yine Cook’un söylediğine göre Barger bu işi ciddiye almış ve bir müessese şeklinde biçimlendirmiştir.

Bu çeteler için kullanılan “yüzde bir” sıfatı, zamanla yeni bir motosikletçi kültürünün oluşmasına yol açmıştır: Yüzde birciler. Cehennem Melekleri ve daha sonra 1966’da The Bandidos (Galveston County’de konuşlanan eski Deniz Kuvvetleri askeri ve Vietnam gazisi Don Eugene Chambers tarafından kurulmuştur) bu ismi benimsemiştir. Bandidos çetesinin renkleri (kırmızı ve altın sarısı, Deniz Kuvvetleri’ne bir hürmet ifadesi olarak) ve Şişko Meksikalı yaması (Geniş kenarlı şapka takan, elinde bir pala ve tabana taşıyan koca göbekli bir karakter) gibi göstergelerin yanı sıra, ortasında “1%ci” ifadesinin dikili olduğu elmas şeklinde bir yama da bu yasa dışı çetelerin üyeliğini simgeleyen öğeler arasında yerini almıştır.

Ülkenin en büyük motosiklet kulüplerinin içinde en büyük rekabet, ikisi de yüzlerce üyeye sahip olan Bandidos (Portekizcede “Haydutlar” anlamına gelir) ve Melekler arasında yaşanıyor. Öncelikli olarak ülkenin batı eyaletlerinde kümelenmiş olan; ve yine ülkenin en eski, en geniş ve belki de en kötü şöhretli kulüplerden olan Melekler’in asıl üssü California eyaletidir. 1969 yılında Rolling Stones isimli müzik grubunun saf bir niyetle sahne güvenliği için tuttuğu bu çete, bir izleyicinin cop ve bıçak darbeleriyle ölümüne sebep olmuştu.

ABD’de her motosiklet kulübünün etki alanına aldığı belli başlı coğrafi bölgeler var. Mesela Bandidos çetesi Kanada, Avrupa ve İskandinavya ülkelerinde etkisini gösterir. Bandidos ve Melekler çetesi arasındaki rekabet bugüne dek nisbeten sivil olarak sürmüştür (Kanada polisinin aktardığı bilgiye göre 90’lı yıllarda 160 kişinin ölümüne yol açan silahlı çatışmalar gibi istisnalar da var tabii). Çetelere yakın kaynaklar bu rekabetin birbirlerinin bölgesine saygı göstermemekten kaynaklandığını ifade ediyorlar. Richard Benesh; Melekler’in bölgesinde Bandidos’tan, Bandidos’un bölgesinde ise Melekler’den kimsenin olmadığını söylüyor. 

Bir kolluk görevlisinin dediğine göre, rakip kulüpler arasındaki ilişki çoğu kez ılımlı da olabiliyor. Örnek vermek gerekirse, kulüpler ülke çapında birbiriyle mücadele eden motosikletli yarış takımlarına sponsor oluyorlar. Eğer bir yarış düzenleniyorsa Melekler kulübü orada oluyor ve etkinliğin bitiminde sorunsuzca ayrılıyorlar. Bandidos çetesiyle kavga etmedikleri gibi,  bazen onları beraber demlenirken görebilmek bile mümkün olabiliyor. Etkinlik sona erdikten sonra Melekler otoyola çıkar ve yollarına devam ederler. Bu iki rakip çete beraber takılıyorsa ortada sorun yok demektir.

Kaynak: Robert MİRANDA
Yeniasya
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.