Motosiklet Eğitimi
Motosiklet Eğitimi ülkemizde ne yazık ki motosiklet ehliyeti alınırken verilen bir eğitim değildir. Ehliyet alırken yaşadığınız süreç bambaşkadır ve özellikle de büyükşehir trafiğinde motosiklet kullanmaya pek bir faydası yoktur. Motosiklet ehliyeti ile ilgili tüm detaylara ayrıca şu yazımızdan ulaşabilirsiniz. 
Neyse ki motosiklet eğitimi alabileceğiniz çok iyi kurumlar var. Yamaha ve Honda'nın eğitimleri başta olmak üzere, bu konuda uzmanlaşmış bir çok kurum mevcut. Şimdi bunlardan bahsedelim.

1) Safety Türkiye - Honda Eğitimleri
Honda eğitimlerini Honda Türkiye A.Ş.'nin bulunduğu Şekerpınar Kocaeli'nde veriyor. Honda Güvenli Sürüş 1, 2, 3 ve 4 olmak üzere 4 farklı seviyede eğitim veriyor. Bunlardan ayrı olarak bir de yolculu sürüş eğitimi var ki, bu çok doğru bir yaklaşım, bizce de yolculu motosiklet kullanmak, özellikle de yoğun trafikte yolculu sürüş apayrı bir eğitim gerektiriyor. 
İlk seviyede mekanik kontroller, doğru oturuş pozisyonu, orta ve yan sehpaların kullanımı, motosiklete binmek ve motosikletten inmek, devrilen motosikleti doğrultmak gibi statik sürüş teknikleri, Denge ve ağırlık özelliklerine adaptasyon çalışması, Farklı park çalışmaları, Motosikletin temel kontrol mekanizmalarının tanıtılması, Şanzıman bilgisi, orta sehpada kavrama çalışması, Parkurda kavrama çalışması (slalom, dönüşler, viraj tekniği, farklı fren çalışmaları, yokuşta duruş-kalkış ve bunların çeşitli kombinasyonları) gibi konularda eğitim verilmektedir. Eğer sadece bisiklet dengeniz varsa ve trafikte hiç deneyimiz yoksa, ya da sadece scooter kullanmış ve vitesli motosiklete binmeyi istiyorsanız bu eğitim size uygundur. 
İkinci seviye ise motosikleti trafikte kullanan ancak hiç motosiklet eğitimi almamış sürücülere öneriliyor. Bu eğitim CBF 150 ile veriliyor. 
Üçüncü seviye içinse ikinci seviyeyi tamamlamış ve 5000 ile 10.000 km arası yol yapmış sürücüler için. Artık CB 650 ile eğitim alıyorsunuz. Bu eğitimde artık Farklı viraj alma teknikleri , Panik fren, yokuşta dönüş ve viraj teknikleri, Kaçınma manevrası gibi trafikte hayat kurtarıcı yetiler elde ediyorsunuz. 
Son aşamada ise artık kullanılan motosikletin CBF1000 olduğu programdaki parkurlar iyice daraltılmış durumdadır ve aracın minimum dönüş çapları kullanılır durumda, gidon depoya dayanır şekilde dönüşler yaptırılmaktadır. Virajda panik fren, tam gaz-tam fren, yokuşta 8 figürü gibi farklılıkların yanısıra v-profilli kanal geçişi, v-profilli kanalın içinde boru üzerinden geçiş, oval denge parkuru üzerinden geçiş gibi düşük sürat denge becerilerinin mükemmelleştirilmesine yönelik parkurlar da programdaki yerini almaktadır.

2) Yamaha Riding Academy
Eğitim İstanbul Tuzla Autodrom'da verilmektedir. Burada eğitimler seviye 1, seviye 2 ve ileri sürüş eğitimi olan seviye 3 şeklinde ayrılmaktadır. İlk seviye YBR125 ile, ikinci seviye MT-25 ile, ileri sürüş eğitimi ise kendi motosikletiniz ile verilmektedir. Bunlardan ayrı, bir de ileri seviye scooter eğitimi mevcuttur. 
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.