Motosiklet Eğitimi Hakkında

Dünyada Motosiklet Eğitimi
Motosiklet eğitimi motosiklet sürücülerine toplu yollarda binme becerilerini öğretir . Sürücü eğitiminde araç sürücüleri ile eşdeğerdir . Temel yeterlilik ve lisans ötesi eğitim, polis gibi motosiklet sürüşünü görev alanlar için geçerlidir ve sokakta tırmanma, spor sürme, off-road teknikleri ve motosiklet yarış pisti için rekabet becerileri geliştirmek için ek binici kursları sunulmaktadır.

Zorunlu Temel Eğitim olarak bilinen zorunlu motosiklet eğitimi, Avrupa'da yaygın bir uygulamadır. Ayrıca deneyimli biniciler için yeni başlayanlara ve tazeleme kurslarına eğitim veren okullar ve organizasyonlar da bulunmaktadır. Birleşik Krallık'ta , İleri Sürücü Enstitüsü (IAM) ve Kazaların Önlenmesi için Royal Society (RoSPA) gibi organizasyonlar, kaza oranlarını düşürmek amacıyla daha ileri binici eğitimleri sunmaktadır. Gelişmiş eğitim isteğe bağlıdır, ancak sigorta primlerinin düşürülmesi şeklinde binicilere genellikle teşvik getirilir.

ABD'deki pek çok motosiklet eğitim kursu Motosiklet Güvenliği Vakfı (MSF) ders materyallerini kullanmaktadır. 2010 yılı itibariyle, 31 eyalet lisanslama için MSF testlerini kullanıyor ve 41 eyalet MSF motosiklet kullanıcı el kitabını kullanıyor. Bu tür derslerin tamamlanması, genellikle sigorta oranlarının düşmesine neden olur ve beş ABD eyaleti hariç olmak üzere, MSF gibi sürücü eğitim kursları mezunları için motosiklet lisansı testlerinden feragat eder.

1976'da başlayan ve 1981'de yayınlanan US Hurt Report , incelenen sürücüler arasındaki motorsiklet güvenliği hakkındaki bilgisizlik ve yanlış bilgilendirmenin kayıtı olduğunu belirtiyor ve binicilerin% 84.3'ü kazalara karışan binicilerin% 92'sinin resmi eğitim almadığını belirtiyor ve Görüştüğü zaman, biniciler sıklıkla hatalarından sorumluluk almadı ya da kazanın önlenmesinin mümkün olduğunu algıladı. Hurt, kasıtlı olarak düşme ve kaymanın ön frenin güçlü, kontrollü uygulanmasından daha etkili kaza önleme stratejisi olduğuna dair yanlış anlamalarda bulunduklarını belirtti. Raporun nihai önerileri, "Motosiklet Güvenlik Vakfı Motosiklet Sürücü Kursu bir motosikletin trafikte lisanslanması ve kullanılması şartı (ya da en azından birlikte sağlanması gereken koşullar) olmalıdır" önerisini içermektedir.

Bununla birlikte, 1999'dan 2000 yılına kadar yapılan Avrupa MAIDS raporunda, motosiklet kazalarına ve binicilik popülasyonuna bakıldığında, binicilik eğitiminin hem yaygın hem de zorunlu olduğu toplumlarda, eğitimsiz bisiklet sürücülerinin daha fazla olduğunu gösteren kesin kanıt bulamadılar. kazalara karışma ihtimali yüksektir. Görüşmeleri, motosikletlerini çalıştırmak için niteliksiz kazalar geçiren biniciler ve kaza yapmamış olanların sayısı arasında önemli bir farklılık tespit etmemiştir. MAIDS çalışması, diğer araçların sürücülerinin, motosiklet lisansı sahibi oldukları takdirde motosikletleri kazalarda algılayamadıklarını bulmuşlardır ve ruhsatsız yasadışı yollarla bisiklet kullananların daha çok kaza geçirme ihtimali daha yüksekti. 

MAIDS raporunda eğitimin gereksiz olduğu sonucuna varılmıyor, sonuçlarının kesin olmadığı belirtiliyor. Hurt'un şikayeti, zorunlu eğitim olmadığı takdirde, bir nesil biniciye yanlış bilgi aktarıldığından, eğitimin genelde zorunlu olduğu bölgelerde bu sorunun azalacağı beklenmelidir. Resmi eğitime gitmek yerine binicilik ve diğer binicilerle temas, motosikletçileri doğru bilgilere zorunlu olarak maruz bırakmaz. Bununla birlikte, Avrupa'daki motosikletlerin genel güvenliğinin neden ABD'dekinden önemli ölçüde farklı olmadığı gibi açık sorular bulunmaktadır.

ABD silahlı kuvvetleri, görev dışı motosiklet kazalarının ve ölümlerinin, hizmet üyelerinin bir motosiklet güvenlik dersi aldığı ve mevcut haliyle motosiklet güvenlik derslerini alması ve yerinde değilse bile kask giymesi, bunun yanında binicilik eğitimi sunmasıyla cevap verdi. askeri motosikletçilere uyar. Genç bisiklet sürücülerinde spor motosikletlerinin popülerliğine ve spor bisikletlerinin kaza ölümlerinde orantısız olarak temsil edilmesine yanıt olarak, spor bisiklet sürüşüne odaklanan kurslar dünya çapındaki askeri tesislerde yaratılmıştır. Bu kurslar MSF ile işbirliği içinde tasarlandı ve MSF ile motosiklet güvenliği konusundaki bir konferans ve üst düzey askeri liderliği The Pentagon'da gerçekleştirildi.. Deniz Piyadeleri, sorunun ciddiyetini göz önüne alarak üst pirinç ve MSF ile konferansa yarım gün ayırdı. Ordu, Katar'da ve başka yerlerde de Honda Smart Trainer gibi yeni teknolojileri benimsedi. 

Sunulan kurslar, lisans alınması ve askeri sürücüler için en büyük riski teşkil eden belirli alanlara odaklanması için gerekli olan temel sürüş becerilerinin ötesine geçmektedir. Bir diğer odak ise onaylanmamış "yenilik" kask giyen veya yerel yasaların ötesinde ve üzerinde düzenlemeler gerektiren diğer koruyucu donanıma sahip olmayan askeri sürücülerdir. 

Polis motosikletçileri

Fairfax County, Washington DC'deki National Mall, National Police Motosiklet Rodeo'ndaki VA polis memurları
ABD polis jargonunda motorlu subay olarak adlandırılan yasa uygulayıcı motosikletçiler , rutin devriye sırasındaki güvenliği ve polisiye özgü peşinde sürüş gibi konuları da kapsayan, genellikle bir ila üç hafta süren ileri eğitimden yararlanırlar bir şüphelinin aracına güvenle yaklaşmak gibi polislik yöntemleri olarak. 

Temel rider kursları gibi polis eğitimi, düşük hızlı manevra hakimiyeti altındadır. Bir motosiklette yanlış gidebilecek şeylerin hızı düşük hızda gerçekleşir ve bu, olağan polis motosikletinin, yüzlerce kilo ekipmanı taşıdığı göz önüne alındığında özellikle doğrudur; çoğu zaman, tam yüklü bir bisikletten bile daha fazla ağır ağırdır. Tur bisikletinin açık otoyollarda ve otobanlarda çok fazla vakit geçirmesi durumunda, polis motosikleti kentsel trafik, yaya bölgesi ve dar şehir sokakları arasında hızla ilerliyor. Çok sıkı U dönüşleri ve ikinci bir subaya eşlik eden teknikler, uygulanan teknikler için tipiktir ve polis eğitimi, yukarı ve aşağı merdivenler veya yükleme rampaları veya demiryolu rayları gibi teknik açıdan zorlu yüzeylere binmeyi içerebilir.

Temel sürüş ve polis eğitimi arasındaki bir diğer fark polisin kursiyerlerin düşme sıklığıdır. Standart MSF dersinde öğrencinin hiç düşmesi beklenmemektedir ve bir kaç sızıntıdan sonra sınıftan çıkartılabilir; polis motosikleti stajyeri motosikletlerini günde onlarca kez düşüş bekleyebilir ve hatta yüzlerce iki veya üç haftalık kurs süresince. Eğitimde kullanılan motosikletler, motosikletin zarar görmesini önlemek için çarpma çubukları ile donatılmıştır ve motosikletin tasarımı genelde düştüklerinde binicilerin ayaklarına ya da bacaklarına tamamen yaslanmamakta ya da dinlenmeleri anlamına gelmektedir. Kendi motosikletlerini veya bölümlerinin motosikletlerini bir eğitim kursuna getiren ABD'deki polis stajyerlerinin makinelerine zarar vermek için 1800 - 2400 ABD Doları arasında bir beklemeleri önerilir. Ciddi yaralanmalar genellikle bu çökmelerden kaynaklanıyor olsa da, çok yorucu oluyor ve 800 ila 1,100 lb (360 ila 500 kg) bisiklet sürme ve düşme gününde motorlu subay öğrencileri ağrıyor ve ağrıyor. 

Bazı mevcut veya eski motorlu subaylar, polis motosikletçileri tarafından kullanılan özel beceri ve eğitim yöntemlerine dayanarak halka binici kursları sunarak tam bir döngüye geldiler. [40] İngiltere'de, sivillerin ileri eğitimlerinin çoğu , motosiklet kontrolünün polis sistemi olan Roadcraft'a dayanıyor .

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.