Motosiklet Elcikleri Nasıl Değiştirilir?
Motosiklet Elcikleri, motosikletin kontrolünü korumasına ve güvenli ve konforlu bir yolculuğa çıkmasına yardımcı olmak için kullanılan önemli bir motosiklet aksesuarıdır. Kulplar yıpranmış veya yırtılmış halde değiştirilmeleri gerekir. Eski kulpların nasıl çıkarılacağını öğrenmek ve onları yeni kulplarla değiştirmenin yanı sıra motosikletiniz için doğru kulpları nasıl seçeceğinizle ilgili ipuçlarını da okuyun.

Eski elcikleri Çıkarma

Çubuk uçlarını çıkarın. Bunlar, gidonun dış ucundaki metal parçalar. Motosikletinizin modeline bağlı olarak, uçları tornavidayla açabilir veya bir tornavida ile sökebilirsiniz.

Kulpları kesin. Kulpları uzunlamasına kesmek için tıraş bıçağını veya testeresini kullanın ve bunları gidonlarından çekin. Keserken dişin üzerinden dilimlemek için yeterli basıncı uygulayın, ancak altındaki metal tutma çubuğunu çizmediğinizden fazla değil.
Tutma kolundaki telleri kesmemeye dikkat edin. Kavramayı keserken zaman ayırın.
Kulpları kurtarmak isterseniz, sıkıştırılmış hava ile üfleyebilirsiniz. Çoğu insanın evde sıkıştırılmış havası yok, bu nedenle bunu yapmak için motosikletinizi bir tamirciye götürmeniz gerekecek.
elcikleri  kaydetmeye çalışmanın bir başka yöntemi, kare tutam ile tutma çubuğu arasında düz uçlu bir tornavidayı kayması ve kavramayı kapatmak için kullanmasıdır. Tutamağı yerinde tutan bir sürü yapıştırıcı varsa, bu yöntem zordur.
Krom tutacaklarınız varsa, traş bıçağını atlayın ve sadece kavrama uçlarındaki cıvataları sökün ve kaydırın.

Gidonları temizleyin. Önceki kulpların kalıntılarını çıkarmak için sürtünme alkolünü veya yapışkan çıkarıcıyı ve bir bez kullanın. Devam etmeden önce çeneleri ve metalin üzerine yapışan yapışkanın tamamen gittiğinden emin olun.
Yapıştırıcıyı çıkarmak için herhangi bir yağ bazlı temizleyici veya yağlayıcı kullanmayın. Yeni kulpların, gidonların üzerinde sıkıca yerinde kalması için, metalin kalıntıdan tamamen arındırılmış olması gerekir. Yağlayıcı kullanılması yeni kulpların kaymasına neden olabilir, bu da yolda tehlikeli bir duruma neden olabilir.
Devam etmeden önce tutma yerinin temiz ve kuru olduğundan emin olun.

Yeni elcikleri Takma
Hangi kavramanın hangi tarafta olacağını sıralayın. Bir pakete giren iki tutamağın biraz farklı boyutlarda delikleri vardır. Biraz daha büyük olan gaz kelebeği tarafında, genellikle sağ tarafta kurulması gerekiyor. Küçük olanı, gaz kelebeği olmadan yanlara takılmalıdır.

Gaz kelebeği olmayan kavramayı takın. E-6000 gibi bir kavrama tutkalı, el tutamağının açıklığı ve tutma çubuğu boyunca uygulayın. Kavramanın bir tarafının kenarı yükseltilirken diğer kenarı kaldırılır. Tutkal kurumaya başlamadan önce, tutamağı tutamağa, önce kaldırılmış kenarı kaydırın. Tutamağın kaldırılmış kenarı, tutma çubuğunun içine yaslanıncaya kadar itmeye devam edin. Tutturulduğunda tutkal setine yardımcı olması için tutamağı sıkıştırın.
Çok fazla yapışkan kullanmayın; kavramayı yerinde tutacak kadar uygulayın. Çok fazla yapışkan kullanırsanız, tutamağın uçlarını sıkıştıracak ve bir karmaşa yaratacaktır.
Kavrama yerine tutkalın kurumamasına yetecek kadar hızlı olduğundan emin olun. Bununla çalışmak zorlaşırsa, kavrama tutkalını çıkarmak için sürtünme alkolü kullanın ve yeniden başlayın.
Eğer grip tutkalı yoksa , birçok görmüş motosikletçiler tarafından savunulan saç sprey yöntemini deneyin .

Gaz kolunu takın. Tutkalın, gaz kelebeği tarafı için olan kavramaya ve aynı zamanda sapına uygulayın. Tutamağı, tutamak çubuğunun içine yaslanıncaya kadar kaldırma çubuğunun üstüne, önce yükseltilmiş kenarına kaydırın. Tutkal setine yardımcı olması için tutamağı sıkıştırın.

Çubuk uçlarını değiştirin. elcikleri n sıkıca yerine oturmasını sağlamak için gidonun uçlarını tekrar vidalayın.

Tutkal kurutun. Motosikleti kullanmadan önce tutkalın kuruması için birkaç saat bekleyin. Kuru olduğu zaman, kulpları sevdiğinizden emin olmak için test edin. Bunları rahatsız edici buluyorsanız, aynı yöntemi kullanarak değiştirin.

Yeni elcikleri Satın Alma

Motosikletinizi tanıyın. Her motosikletin model için en uygun tipteki kavramanın belirli özellikleri vardır. Binicilik güvenli ve konforlu olduğundan emin olmak için motosikletinizle birlikte çalışan bir kavrama seçmek önemlidir. Eğer motosiklet için en iyi kulpları ne tür emin değilseniz, bir motosiklet tamirci veya bayilik sormak için motosiklet aldım .
Tutamaç çubuğunu muayene edin. Maymun askıları, plaj barları, clubman barları, Motokros barları, sürükleme çubukları ve diğerinin farklı tutma yerleri gerektiren tutma yerinin diğer stilleri vardır. Satın alırken bunu göz önünde bulundurun.
Satın aldığınız tutacakların doğru çap ve uzunluğa sahip olduğundan emin olun. Çoğu motosiklet tutacağı ya 7/8 "veya 1" çapında ve yaklaşık 5 "uzunluğundadır. Hangi çap ve uzunluğa ihtiyacınız olduğunu bulmak için, eski tutacakları yenilerini almadan önce ölçün.
Bazı motosikletler diğerlerinden daha fazla titreşim üretir. Bunlar, birkaç dakikalık sürüşten sonra ellerinizi hissizleşmesini önlemek için kalın, yastıklı kulplara ihtiyaç duyarlar.

Ne tür sürüş yapmak istediğinizi belirleyin. Satın aldığınız kavrama tipi motosikletinizde hangi koşullarla karşılaşacağınıza bağlı olmalıdır. Off-roading'e gitmek isterseniz, elleriniz kaymadan tamir çubuklarını tutmanız gerekecek. Karayolu üzerinde uzun mesafelere binmek isterseniz, ellerinizi incitmeyecek rahat kulpları seçmek daha önemlidir.
Kauçuktan yapılan tutma yerlerini terlerini emmek için tasarlanmıştır, böylece ne kadar ıslak veya terli olursa olsun, eller kaymaz. Tüm el tutma malzemelerinin en iyi kavrama ve kontrolünü sağlarlar. Özellikle sıcak yaz aylarında spor yapmak içinse bunu seçin.

Deri kayışlarla yumuşak köpükten yapılmış tutma yerleri daha rahatdır ve bir seferde birkaç saat kolları tutmanız gerektiğinde ellerinizin zarar görmesini engellerler.

Kişisel tercihleri ​​göz önünde bulundurun. Hangi kolları seçtiğinizde rol oynayan pratik faktörlerin yanı sıra motosiklet sürücüsü olarak kişisel tercihleriniz de kararınızı bildirecektir. Aşağıdaki alanlarda tercihlerinizi belirleyin:
Maliyet. Kulpların fiyat aralığı çok düşükten çok yüksek. Motosikletinizi nadir olarak sürerseniz, ucuz bir çift kauçuk sap parmağını yapacaktır. Sık veya uzun mesafelere binerseniz, daha pahalı bir şeye yatırım yapmak isteyebilirsiniz.
Konfor. Ellerinizi ve parmaklarınızı mümkün olduğunca konforlu kılan tasarlanmış ergonomik tutma yerleri satın alabilirsiniz, ancak birçok kişi standart tutma yeri ile iyi durumda.
Stil. Özellikle fiyat aralığının pahalı tarafında olan kulplara yatırım yapıyorsanız, motosiklet stilinize uyan bir çift tutma yeri seçin .
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.