Motosiklet Eldiveni Nasıl Olmalı?

Motosiklet eldiveni nasıl olmalı? Eldiven seçimi hakkında tavsiye ve öneriler

Çoğu sürücü, yazın sıcak günlerde, motosiklet eldiveni kullanmakta zorlanır. Oysa güvenliğin en önemli parçalarından biri olan eldivenden vazgeçmemek gerekir. Olası bir kaza durumunda yere değecek ilk nokta genellikle eller ve dizlerdir. Sıcak havalarda sizi hem koruyacak, hem de terletmeyecek bir motosiklet eldiveni seçerseniz, güvenlikten ödün vermemiş olursunuz.
 
Eldivende Koruma Seçimi:
İyi bir motosiklet eldiveni mutlaka eklemlerde korumaya sahip olmalıdır. Üst sınıf eldivenlerde bu korumalar genellikle karbondan yapılır. Daha az korumalı eldivenlerde ise sert plastik ya da poliüretan malzemeden eklem korumaları bulunur. Tabii ki en iyisi karbon korumalı olanlardan seçmeniz olur ama fiyatı daha yüksek olacaktır. Bütçeniz kısıtlı ise, iyi bir markanın kampanyalarını takip ederek, indirimleri yakalayabilir, ucuz fiyata kaliteli bir eldiven sahibi olabilirsiniz.Yazlık motosiklet eldivenleri genellikle kısa bilekli olurlar. Oysa bilek koruma da son derece önemlidir. Üst sınıf, özellikle de yüksek hızlar için tasarlanmış racing eldivenlerde bilekte de karbon korumalar bulunur. Yarış motoruna sahip biriyseniz, mutlaka bu tür eldivenlerden kullanmanızı tavsiye ederiz. Ancak bir scooter kullanıcısı için yazlık bir eldivende bu modeller çok da gerekli değildir. Şehir içi kullanımda uzun bilekli ve çift bant kapatma sistemli eldivenleri kullanmak da son derece verimsiz olacaktır.

Havalandırma Seçimi:
Yazlık motosiklet eldivenlerinde en iyi havalandırma için, genellikle kısa parmaklı eldiven tercih edilir. Oysa parmaksız motosiklet eldivenleri koruma anlamında büyük bir açık oluşturmaktadır. Bunun yerine, parmakların üstünde iyi havalandırmaları bulunan uzun parmak bir eldiven kullanmanızı öneririz. Bu havalandırmalar genellikle file kumaştan yapılmaktadır. İyi korumalı üst sınıf eldivenlerde ise, parmak üstlerinde bulunan korumaların üstünde havalandırma delikleri bulunur. Bu 2 seçenekten bir eldivene sahip olmayan bir yazlık eldiven, malzemesi ne olursa olsun, sizi terletecektir.
 
Malzeme Seçimi:
Yazlık bir motosiklet eldiveni seçerken en önemli sorulardan biri: ‘Tekstil bir eldiven mi almalıyım, yoksa deri eldiven mi?’. Deri, elbette sürtünme mukavemeti en yüksek malzemedir. Bu anlamda tekstilin önündedir. Ancak iyi havalandırmalı yazlık deri motosiklet eldiveni bulmak zordur. Yazlık deri eldivenlerin genellikle üst kısmı gözenekli olmaktadır. Ancak derisi çok kaliteli, ince ve elinizi iyi saran bir eldiven olmadıkça, size asla file tekstil yazlık bir eldivenin sunduğu ferahlığı sağlamayacaktır.

Motosiklet Eldiven Markaları
Armode, Clover, Dainese, Revit, Scoyco, Venom gibi markaların modelleri Türkiye'de çokça tercih edilmektedir.

Motosiklet eldiveni için ölçü almak
Bir motosiklet kullanıcısı için doğru beden eldiven seçimi son derece önemlidir. Küçük bir eldiven seçmek frenleri kullanırken size rahatsızlık verecekken, büyük bir eldiven seçmek ise gaz hassasiyetinizi kaybettirebilir. Doğru bedeni avuç içinizi soldan sağa ölçerek bulabilirsiniz. Cm cinsinden çıkan ölçüyü beden tablosundan kontrol ederek eldiven bedeninizi seçebilirsiniz. İyi markaların markaya özel detaylı beden tabloları bulunmaktadır.

El Genişliği (cm) Eldiven Bedeni
6 XS
7 S
8 M
9 L
10 XL
11 XXL

 

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.