Motosiklet Fren Sistemleri Hakkında
Motosiklet frenleme sistemleri , motosikletler bir motordan bisikletle evrimleştikçe, MotoGP'de yarışan 220 mph (350 km / s) prototip motosikletlerine kadar çeşitlilik gösterdi . Çoğu sistem, kinetik enerjiyi sürtünme yoluyla termal enerjiye (ısıya) dönüştürerek çalışır. Motosikletlerde, frenleme çabasının yaklaşık% 70'i ön fren tarafından gerçekleştirilir. Ancak bu, bireysel motosikletler için değişiklik gösterebilir; Kruvazör ve gezici gibi öne eğimli daha ağırlıklı daha uzun dingil mesafesi türleri, arka fren tarafından uygulanan daha fazla çaba gösterebilir. Aksine, daha kısa dingil mesafesine ve daha fazla dikey çatal geometrisine sahip spor motosikletleri, daha yüksek ön frenleme yüklerine tolerans gösterebilir. [1] Bu sebeplerden dolayı, motosikletler arka tarafa kıyasla çok daha güçlü bir ön frenleme eğilimindedir.

Tarihçe

Kaşık ön freni , Gaydon, İngiltere'deki Heritage Motor Merkezi'ndeki 1899 Royal Riley Üç Kişilik Bisiklette kolun kolu ve bağlantı çubuğu tarafından çalıştırıldı
Motosiklet takılı olan ve motosikletin yavaşlatılmasının ve bir ayağı dışarı atmanın ötesinde herhangi bir fren sistemi olmayan esasen bir bisiklet olan erken motosikletler . Her türlü fren mekanizmasına sahip ilk motosikletlerden biri 1902'de Philadelphia'nın Steffey Motosikletleri tarafından yapıldı. Bu sadece ön tekerlek üzerinde çalışan bir kaşık frenini kullandı . [3] Yaklaşık 1909 bant frenleri tanıtıldı, bunlar bir davulun dış kısmında bir bant kullandı.: 16

Douglas motosikletleri, Freddie Dixon'un 1923 tarihli yan kazanı TT ödüllü , yan perdeli yolcu tarafından kumanda edilen bir disk freni olan 1923 RA modelinde, ön ve arka bölümünde Ar-Ge disk frenleri ile mevcuttu.

1920'li yıllarda motosikletlere ilk önce vites frenlerine takılmaya başlandı ve temel tasarım bu güne kadar kullanılmaya devam ediyor. Başlangıçta hem ön hem de arka tekerlekleri frenlemek için kullanılır, tambur frenleri büyük oranda disk frenleriyle değiştirilir veya sadece arka frenleme için kullanılır. [4] : 17

Lambretta TV125 Serisi 3, disk freniyle donatılmış ilk iki tekerlekli modern üretim makinasıydı. [2] MV Augusta 1965 ilan sınırlı üretim 600 cc turu motosiklet ile takip : 80 kabloyla etkinleştirilen Campagnolo ön disk frenler bir çift vardı: 80 1969'da Honda, dünyanın ilk seri üretim bisikletin bir disk frenine sahip çıkmasını sağladı. CB750, katı bir ön disk ile hidrolik olarak çalıştırılan tek pistonlu kayar pergeli vardı: 80

1989'da BMW, anti-lock frenler (ABS) ile donatılmış ilk motosikleti piyasaya sürdü. BMW K100 LT'ye takılan sistem, modern motosikletlere takılan hafif ağırlık sistemlerinden önemli ölçüde daha fazla ağırlık aldı. 

Tambur frenleri
Davul frenlerinin kendinden servo etkisi vardır. En yaygın tasarım önde gelen tasarımdır. Daha egzotik tasarım dört, sekiz ya da on altı ayakkabıya sahipti. Bazı motosikletler ilave soğutma için kanatlı ve / veya havaleli gövdeler kullandı; bunların ilki AJS idi.

Hidrolik ve mekanik tahrik.

Moment tepki kolu, torku fren noktasından sabit noktaya aktarır ve süspansiyonun frenleme kuvvetine tepki vermesini hafifletir, yani dalış

Disk frenler
Erken atılan tekerlekler tambur frenleriyle kolayca uyumlu değildi.

Sinterlenmiş pedler, ısınma süresi ve daha iyi ıslak hava performansı sunar. Fren pabuçlarında asbest kullanıldı, ancak olumsuz sağlık etkisi tespit edildiğinde kullanımı azaldı.

Fren hissi , rotor boyutu.

Kombine fren sistemleri

Ana madde: Kombine fren sistemi
ABS BMW ana madde

Ana madde: Motosikletler için Anti-lock fren sistemi

Yamaha GTS1000 ön salınım kolu ve fren grubu.
1993 yılında piyasaya sürülen Yamaha GTS1000 modelinin ön süspansiyonu, tek yönlü salıncak silahıydı ve diğer özellikler arasında frenleme altındaki dalışı azaltmayı amaçlıyordu. Tasarım yalnızca tek bir ön disk freni için izin verildi, bu nedenle nispeten büyük bir 330mm disk altı pistonlu kaliperle eşleştirildi, bir dünya ilk önce bir üretim bisikletiydi. [10] : 28

Radyal ana silindirler.

Fren kolları, yarış bisikletlerinde aerodinamik için delik açın.

Örgülü fren hortumları.

Diskler
Yüzen disklerde sabit bir kaliper ile ortalanacak daha iyi disk bulunur. Kayan bir disk ayrıca disklerin çarpılmalarını önler ve tekerlek göbeğine ısı transferini azaltır. Lambretta, hacimli bir üretim motosikletinde kayan diskleri kullanan ilk üretici oldu.

Dalgalı diskler, atmosferi azaltılmış atalet için kütleyi dingilin yakınına yerleştirir, daha iyi ısı dağılımı ve daha düşük ağırlık. Başlangıçta Motorcross motosikletleri için geliştirildi, ancak o zamandan beri motosiklet kullanan yollarda da kullandıklarını gördüler. 

Kaymaya karşı sabit
İkiz pistonlu fren kaliperli Honda CB400NC'den altın ters Comstar ön tekerlek
Honda CB400NC'de ikiz piston kaliperini kaydırma
Tek etkili kaliperlerde sadece bir tarafta çalışan fren pistonları bulunur. Bu tip, kaliperin piston tarafının disk yüzeyine itmesine ve diğer yüzü de temas etmesine olanak tanıyan kayan bir pin tasarımına sahiptir. : 100 İkili eylem veya karşıt kaliperler, esnekliği azaltmak için yerine sabitlenmiştir. İkili hareket, piston alanını büyük ölçüde iyileştirmek için diskin her iki yanındaki pistonlara karşıdır.

Çok pistonlu pergeller
Frenleme kuvvetini arttırmak için daha büyük rotorlar kullanılabilir, ancak bu da ağırlık ve atalet miktarını arttırır. Bu fren üreticilerinin üstesinden gelmek için dört, altı ve hatta sekiz pistonlu çap pergeli üretildi. Piston sayısının artırılması, daha uzun, daha dar fren balataları ve daha küçük diskler için süpürme piston alanını arttırır.

Kaliper montaj teknikleri
Kawasaki KH400 ön tekerlek
Ön çatal bacağına monte edilen fren kaliperi
Erken diskli fren kaliperleri, diskin üstündeki çatal bacağının önüne yerleştirildi. Bu pozisyon, kaliperi, daha iyi ısı çıkışı için yüksek hava akışının bulunduğu bir alana yerleştirdi. Çoğu modern motosiklet üzerindeki keppler çatal bacağının arkasına monte edilir. Bu, çatal grubunun açısal momentumunun azaltılması ve düşük hızlı sürüşün iyileştirilmesi avantajına sahiptir. 

Radyal olarak monte edilmiş pergeller 
Bir radyal fren kaliper, fren sisteminde radyal olarak monte edilen (ileri yöne paralel) bir fren kaliperidir. Geleneksel eksenel olarak monte edilen fren kaliperlerinden daha katıdır ve performans odaklı motosikletlerde yaygın olarak kullanılır . Bunun nedeni, eksenel fren kaliperlerinin aksine, radyal olarak monte edilen frenlerin burulma eğilimi göstermeme eğiliminde olmamasıdır. Hafif yanal hareketsizlik, daha hassas frenleme ve daha keskin bir frenleme sağlar. 

Radyal fren kaliperinin diğer bir avantajı, alan genişleterek mevcut fren pabuçlarına daha büyük fren rotorlarının takılabilmesidir. Yeni montaj braketlerine ihtiyaç duyulmadığından eksenel frenlerden daha kolaydır. 

Kaygan lastiklerin tanıtımında, eski aksiyal disk frenleri güvenilmezdi ve kırılma eğilimi gösteriyordu, bu nedenle Formula 1 yarışlarından motosikletlere radyal frenler getirildi.


Dahili frenler
Islak hava frenleme performansını iyileştirmek için Honda, VF400F ve CBX550F gibi modellerde havalandırmalı disk frenlerini taktı . Bu, ön fren tertibatının havalandırılmış bir alüminyum göbeğe sarıldığını gördü. Kaliper göbeğe monte edildi ve diski dışarıdan kavradı. Dahili disklerin amacı, fren düzeneğini kuru tutmaktır ve gömlek disk üzerindeki herhangi bir çirkin yüzey pasını örttüğü için, dökme demir havalandırmalı disklerin kullanılmasına izin vermiştir. [20] Sistem, ardışık modellerin hepsi kısa ömürlü olduklarını ispatlayacak ve bundan sonra standart ortaya çıkarılan düzene geri dönecektir.

Kaliper imalatı
Birçok Yamaha motosikletinin kullandığı ön "mavi nokta" kaliper
Yamaha FJR1300 "mavi nokta" kaliper, diğer Yamaha modellerinde kullanılanlarla aynı
Geleneksel olarak karşıt pistonlu fren kaliperleri iki yarıdan oluşur ve daha sonra birlikte cıvata haline getirilir. Bu yöntemin avantajları kolaylığı ve parçaların yapılabildiği hızdır. Dezavantajı, yük altında esnekliğe karşı daha az dayanıklı olmasıdır. [21] Tek bir metalden işlenmiş kumpaslar daha güçlüdür, ancak Sumitomo gibi bazı imalatçıların kaliper gövdesini tek parça olarak döktüğü ve daha sonra montajdan sonra oluşturulan deliklerle piston yuvalarını harici olarak işleyecekleri daha pahalıdır. Bu tür kaliper tasarımı, amiral gemisi Yamaha YZF-R1'den daha bütçeli Yamaha FZS600 Fazer'e kadar geniş bir yelpazede Yamaha tarafından kapsamlı bir şekilde kullanılmıştır . Monoblok Brembo, ilk olarak Ducati 1098'de kullanıldı. [22]

Çevre frenleri
Buell Motosiklet Şirketi , frenleme yükü taşımayan hafif tekerlek jantları da dahil olmak üzere, jant fren sistemindeki gevşek ağırlığı azalttığı iddia edilen jant montajlı "sıfır torsiyonlu yük" disk frenini piyasaya sundu. Bu tarz genel olarak tekerleğe bağlanma noktası için "çevre fren" olarak adlandırılır ve Buell'den önce diğer üreticiler tarafından daha küçük sayılarda kullanılmıştır. Nadiren motosikletle donanmış tekerleklerde nadir bulunurlar . 
Karbon diskli disk frenler

2011 Suzuki MotoGP makinesinde karbon ön frenler
Karbon karbon frenleri Moto GP'de kullanılır. Karbon diskleri ve karbon pedleri arasındaki sürtünme, çok miktarda frenleme kuvveti üretir; geleneksel çelik disk kurulumlarına kıyasla çok daha büyük fren kuvveti. İşletilenler, genellikle 400-1000 ° C arasında çok yüksek çalışma sıcaklıklarına sahiptir. Sürekli geç frenleme karbon karbon frenlerini fazla oksitleyip daha hızlı aşınca aşırı ısınabilir. Karbon karbon frenlerinin etkili olabilmesi için gerekli olan yüksek sıcaklıklar ıslak ortamda kullanılamayacakları anlamına gelir. Islak yarışlar için bisikletçiler klasik çelik bir fren setini değiştirmelidirler. [26] Alüminyum lityum alaşımı, 2015 sezonunda yasaklandı
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.