Motosiklet Giyimi Nasıl Olmalı?
Motosiklet kullanım amacı ve mevsime göre giyim değişmektedir. Motosikleti her gün 3-5km ev iş arasında trafiğe takılmamak için kullanan bir kullanıcı ile günde 150-200km yapan kişinin giyimi arasında fark olmalıdır. Ayrıca uzun yolculuklara çıkan kişilerin kıyafet seçimi de daha faklı olmalıdır. Kısaca, motosiklet giyiminde tek bir giyim tipi olmayıp, kişinin kullanım yoğunluğuna, mevsime, motosikletinin tipi ve fizyolojisine göre değişim göstermektedir.
 
Terlemek, vücut sıcaklığını düşürmeye ve tenimizin nemli kalmasına yarar. Bunun için kış aylarında daha az terleriz. Erkekler kadınlara oranla daha çok terler. Bir kişi 24 saat içerisinde 12 litreye kadar terleyebilir.İç giyim konusunda motosiklette sentetik malzemelerin kullanımı, terleme ile vücuttan atılan terin tenden uzaklaşmasına yardımcı olacaktır. Bunun üzerine kişinin yapısına bağlı olarak termal içlik olarak bilinen malzemelerin kullanımı sürüş konforunu doğrudan etkilemektedir. Termal içlikler, sürücünün üzerindeki terin ve nemin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar ve bunların hızlı bir şekilde buharlaşmasını sağlayarak sürücüyü rahatsız etmesini engellemekte ve kuru hissedilmesini sağlamaktadır. Bu sebeple termal içliklerin doğrudan ten ile temas etmesi gerekmektedir. Konforlu bir sürüş sağlamaktadır. Kış aylarında terleme nasıl olur şeklinde bir düşünce oluşabilir, kış aylarında da tenimizden günde 3-4 litre sıvıyı dışarıya atmaktayız. Fakat terleme ile oluşan nemin vücudumuzdan uzaklaşması için üzerimizdeki bütün kıyafetlerin buna uygun olması gerekmektedir.
 
Motosiklette Buff kullanımı
Sıradaki bölüm ise, sıcaklığın korunmasıdır. İyi bir Motosiklet kıyafeti "ısıtmaz", vücudumuzun ısısını muhafaza ederken vücudumuzun dışarı attığı "teri ve nemi" bizden uzaklaştırır. Kış aylarında kamp yapanlar iyi bilirler: uyku tulumunun içerisine kalın kıyafetlerle değil, mümkün olan en ince kıyafetlerle girilir. Buradaki amaç vücut sıcaklığının korunmasıdır. Motosiklette de bu aynıdır. Boğazlı kazakların, polarların üst üste giyildiği durumlarda sürücülerin üşüdüklerini görmekteyiz. Vücut mont ve ten arasındaki boşluğun fazla olması sebebi ile daha çok alanı sıcak tutmak durumunda kalacaktır. Dolayısıyla, montun altına kat kat giyinmek montun işlevini doğru yapmasını engelleyecektir.
 
Sürücü, yapı olarak kolay üşüyen veya kış şartlarının ağır olduğu yerlerde motosiklet kullanıyorsa Wind-Stopper® tarzı ürünler kullanarak sürüş konforunu üst seviyelere çıkarabilir. Wind-Stopper® ürünler, üst, alt, eldiven ve Buff® çeşitleri ile piyasada bulunmaktadır. Wind Stopper®, teninize çok yakın giyilen ve vücudunuzun ısısını kaybetmeden yolculuk etmenizi sağlayan bir üründür. Sizi polar gibi terletmez ve soğuğun size ulaşmasını engeller. Dolayısıyla kolay üşüyen, soğuk havalarda uzun yolculuk yapan veya montu su geçirmez olup ağır kış şartlarına göre yapılmamış ise Wind-Stopper® ürünler mükemmel bir çözüm olacaktır.
 
Mont Seçimi
İyi bir kışlık mont, dışarıdaki soğuğu sürücüye hissettirmemeli, içerideki ısıyı içeride tutmalı, havayı(rüzgarı değil) ise içten dışa ve dıştan içe geçirmeli fakat su geçirmemelidir. Nefes alabilirlik ve su geçirmezlik özelliklerinin bir arada bulunduğu kıyafetlerde özel materyaller kullanılmaktadır. Bunların en çok bilineni Gore-Tex'tir. Bu tip materyallerin kullanıldığı ürünler hakkında yanlış bilinen birkaç noktanın altını çizmemiz gerekiyor.
 
Suya dayanıklılık veya su geçirmezlik ne demektir?
- Su geçirmezlik % ile ifade edilen veya süreye bağlı değildir. Bir ürün ya suyu geçirmezdir, ya da suyu geçirir.
- Membran kullanılan malzemeler su geçirmezdir. Yazlık ürünlerde membran yoktur ve su geçirirler. Bunun için de fiyatları çok daha düşük seviyededir.
 
Su geçirmez membranlar sürtünmeye dayanıklı mıdır?
-Bu materyaller, zar kadar ince olup sürtünmeye dayanıklı değildir. Montun dış kısmından Gore-Tex veya Sheltex materyalini göremeyiz. Bunun için montun iç kısmına dikilmiş olan etiketi kontrol edebilirsiniz. Bazı modellerde montun iç dikiş yerlerinden bu materyalleri görmek mümkündür. Su geçirmez, nefes alabilen membranlar, genelde montun dış yüzeyinin iç kısmı ile bütünleşik şekilde üretilir. Dış kısım sürtünmeye dayanıklı iken, iç kısmı su geçirmez-nefes alan membran ile kaplanmıştır. İç kısımda ise astar ile örtülmüştür.
 
Dikkat edilecek bir diğer konu ise, alınan su geçirmez montunuzun ceplerinin su geçirmezliğidir. Su geçirmez montların ceplerinin su geçirmezliği veya hangi ceplerinin su geçirmez olduğu tamamen modele bağlı olarak değişir ve fiyatı etkileyen bir özelliktir.
Botların bakımında ise durum biraz daha farklıdır. Botlar, uzun süre kullanımın ardından membran gözeneklerinin tıkanması sonucu nefes almaz duruma gelip ayaklarda terleme yaptırabilir. Botlar, iç kısmına koyulacak az miktardaki biyolojik deterjanın su ile karıştırılmasının ardından, üst kısmının el ile kapatılarak birkaç kez çalkalanması ile temizlenir. Durulamanın ardından oda sıcaklığında ters bırakılarak kurutulur.
 
Yağmurluk, yağışlarda pahalı kıyafetlerinizin çamurlanmasını ve kirlenmesini engelleyecektir ama diğer taraftan da vücudunuzun nefes almasını engelleyecektir. Uzun yolculuklarda yağmurluk giyimi sauna etkisi yaparak aşırı terlemeye sebep olmaktadır. Bu terleme içe giydiğiniz termal içlik, Wind-Stopper® ve Montunuzun bütün nefes alma özelliklerini devre dışı bırakmaktadır. Fakat kısa mesafeli yolculuklarda yağmurluk çok işlevsel bir üründür.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.